0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

V. G.

Lityum Güç Sistemleri
« : Aralık 17, 2023, 07:33:37 »
Denizci dostlar merhaba,

Dünya'da halen geliştirilmekte olan Lithium akü teknolojisine paralel bir şekilde ülkemize giren aküler yaygın bir şekilde kullanılmak üzere ithal ediliyor. Günümüzde yerli Lithium pil hücre üretimi ne kadar ilerledi pek bilmiyorum, ancak ithalatı artarak devam ediyor. İthalatı yapılan bu ürünlerin bazıları deniz şartlarına uygun bazıları değil.

Güç ve verimliliğin yanı sıra güvenli oldukları için tercih edilen Lithium akülerin kısaca LFP (Lityum Demir Fosfat) çeşidi artık bir çok alanda olduğu gibi denizcilikte de bu ihtiyaca yönelik giderek artan bir şekilde teknelerde bulunan kurşun-asit akülerin yerini dolduracak gibi görünüyor. Yeni Lithium teknolojisi eski kurşun asit teknolojisine göre daha fazla kontrollü kullanım şartlarına tabi olduğu için koruyucu bir kontrol devresi denen BMS devresi denetleyicisi ile birlikte işlevini yerine getiriyor.

Benim gibi bir çok denizci tekne sahibi bu aküleri tecrübe edip yeni teknoloji ürünü bu aküler ile teknelerinde yaşanan elektrik enerjisi depolama ihtiyacını karşılamaya çalıştı. Bu yeni akü teknolojisi ile birlikte teknelerde kullanılan alternatör, güneş enerjisi kaynaklarında bazı değişiklikler yapılması ve bunların bağlantı koruma elemanları ve yeni cihazlar ile birlikte kullanılması gerekiyor. Bu konular oldukça teknik ve detaylı ayrıntılar içeriyor. Bu yüzden Lithium aküler ile ilgili uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak, bu aküleri teknelerinde kullanmak isteyen denizci ve/veya karavan kullanan arkadaşlarımızı bilgilendiren bir ana konu başlığına ihtiyacımız var.

Dünya genelinde denizcilerin faydalanmakta olduğu Cruisers Forum bilgi paylaşım platformunda bahsetmiş olduğum gibi "Lityum Güç Sistemleri" adıyla ilgili konular bir ana başlık altında toplanmış. Bu konuyu Gezgin Korsan Forum yönetiminde bulunan arkadaşlarımızın dikkatine sunuyorum.

*

A. Ç.

Ynt: Lityum Güç Sistemleri
« Yanıtla #1 : Aralık 17, 2023, 09:02:43 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Aralık 18, 2023, 13:58:00 »
Dünya genelinde denizcilerin faydalanmakta olduğu Cruisers Forum bilgi paylaşım platformunda bahsetmiş olduğum gibi "Lityum Güç Sistemleri" adıyla ilgili konular bir ana başlık altında toplanmış. Bu konuyu Gezgin Korsan Forum yönetiminde bulunan arkadaşlarımızın dikkatine sunuyorum.
İyi haber;

Moderasyon ve teknik ekip konuştuk, öncelikle teknik bölümden başlayarak daha detaylı alt bölümler (elektrik, mekanik, motor, fiber, tesisat vb) açacağız ve ilgili mesajları bu bölümler altında taşıyacağız.

Ve her alt bölümün de kendi içine alt bölümlerini de (örnek: elektrik için ırgat, lityum akü, alternatör vb) açacağız.

Böylece hem konular daha kolay erişilir olacak hem de arama işleri kolaylaşacak.

Gelişmeleri haber edeceğim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. G.

« Yanıtla #3 : Aralık 18, 2023, 17:40:36 »
Selamlar,

Aslında tüm forumu bir KorsanGPT'ye çevirmek ve bir GPT eğiterek sorulan her soruya forumdaki veri tabanını baz alarak yanıt vermesi sağlanabilir.

Üstelik yeni 4 versiyonu hala model 4.0 (turbo, yani artık Nisan 2023'e kadar veri var içinde) olduğunu beyan ediyor sorduğumuzda ama pek öyle değil aslında; 4.5 Turbo özelliği de aktif oldu sanıyorum.

Bildiğiniz gibi önceden sadece "eğitildiği" ve "belli bir zamana kadar" olan veri üzerinden gidiyor ve buna göre sonuç üretiyordu.

4.5 Turbo'da durum değişti. Artık bir siteyi sorup oradan canlı veri alarak (yani siteyi gezmesini söyleyerek) bir analiz yapmasını bile isteyebilirsiniz.

Yani siteyi canlı takip etmesi mümkün değil şu anda ama en azından eğitim aşamasında "git gezginkorsan.org'a gir ve oradaki tüm konuları ve akışları öğren" denilebilir.

Tüm veri tabanını bir/birkaç dosyaya indirip upload etmeye çalışmaktan çok daha kolay bu.

Fakat burada ciddi bir eğitim vermek gerekiyor tabi. Zira forum doğası gereği birbiriyle çelişen çok fazla veri de mevcut. GPT'nin bu konularda nasıl davranacağını öğretmek gerekiyor.

Sonrası ise;
-Ara ara siteye yeni eklenenleri güncelletmek
-Ve belki siteye bir"KorsanGPT'ye Sor" butonu eklemek.

Faydalı olması dileğiyle,
Erol

PS: Bu konuda Sam Altman'ın sunumu aşağıdaki linkte.

*

O. Ç.

« Yanıtla #4 : Aralık 20, 2023, 12:07:06 »

*

O. Ç.

« Yanıtla #5 : Aralık 20, 2023, 12:12:30 »
*

O. Ç.

« Yanıtla #6 : Aralık 20, 2023, 12:14:32 »
EFB marin akü
*

R. E.

« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2023, 14:07:00 »

Bunlardan Türkiye'de var mı?

*

O. Ç.

« Yanıtla #8 : Aralık 20, 2023, 15:02:10 »
Ben de yeni gördüm Recep bey marin geliştirmişler deşarj değerleri dikkatimi çekti
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #9 : Aralık 20, 2023, 16:17:58 »
EFB (Geliştirilmiş Sulu Akü) 'ler start-stop özellikli araçların ihtiyaçları için sulu akünün iyileştirilmiş hali sadece.
Peşpeşe sürekli marş akımı çekince normal akülerde olan sorunlar bunlarda daha az oluyor, başka da bir esprisi yok.

Denizcilerin marş aküsü sorunu pek olmaz zaten, bizim derdimiz servis akülerimiz.
Bunun için de Lityum'a rakip (hatta bence daha avantajlı) en iyi seçenek sülfatlaşma sorunu olmayan (bu sayede cycle-ömrü çok uzun) KURŞUN-KARBON aküler.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

R. E.

« Yanıtla #10 : Aralık 20, 2023, 16:34:08 »
İyi haber;

Moderasyon ve teknik ekip konuştuk, öncelikle teknik bölümden başlayarak daha detaylı alt bölümler (elektrik, mekanik, motor, fiber, tesisat vb) açacağız ve ilgili mesajları bu bölümler altında taşıyacağız.

Ve her alt bölümün de kendi içine alt bölümlerini de (örnek: elektrik için ırgat, lityum akü, alternatör vb) açacağız.

Böylece hem konular daha kolay erişilir olacak hem de arama işleri kolaylaşacak.

Gelişmeleri haber edeceğim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu çok güzel bir proje

En çok da Akü Dili ve Edebiyatı dalına ihtiyaç var. Bu ihtiyaç tabiiki herkesi kapsamayabilir. 

Misal EFB, SFB, GEL, VRLA, traksiyoner, stasyoner, AGM, LiPo4, (4'ü varsa 1-2-3' ü de var mı?)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Daha ne varsa!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yoksa aq aküleri deyip çıkacağım işinden!

Akım deyince, fikir akımları, siyasi akımlar aklına gelen, rezistans deyince Fransız direnişi zihninde canlanan, sigorta deyince sigorta acentesinden yaptığı işler aklına gelen insanların telef olmaktan kurtarılması lazım.
Ha bir de tabii diğer alengirinkli şeyleri var bu akü işinin..
Smart batery protect (smart'ı varsa bunun bir de "mindless"i vardır. Dump olanı da..
Galvanic isolator (ne demekse devamında VDI var) (daha wd 40'ı öğrenmekte zorlanırken)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
PWD, TWI, MPPT
CCA
Akıllı akü birleştirici (neyin türkçesi ise)

Tam both şalter öğrenmiştim. Üstadlar demode buluyor. "Geçen yüzyıldan kalma"  diyor.
Bunu yazı ile değil de yüzyüze iken söylese "beni mi kastediyon?" diye soracağım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Akü ile ilgili yazdıklarımı şöyle bitireyim :  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Not; tam bitirmiştimki, Özgür korsan yine beyincağızımı yakacak şeyler yazmış.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #11 : Aralık 20, 2023, 18:42:36 »
Hocam tüm detay beklentilerinizi bilmem karşılar mı ama ilk aşamada teknik bölümün alt başlıklarını açma çalışmalarına başladık.

İlk aşamada tekniğin içinde 7 ana alt başlık ve onların da altında 62 tali başlık belirledik. Teknik ekip bunları açtığında ben de konuları tek tek bakıp ilgili bölüme taşımaya başlayacağım.

Fakat toplam 217 sayfa ve 3500 civarı mesajın taşınması biraz zaman alabilir tabi.
Ama tarih sırasına göre gidip güncel konulardan başlayıp ilerleyeceğiz.
Böylece Forum daha derli toplu ve erişilebilir olacak. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. D.

« Yanıtla #12 : Aralık 20, 2023, 18:52:32 »
İyi haber;

Bu çok güzel bir proje

En çok da Akü Dili ve Edebiyatı dalına ihtiyaç var. Bu ihtiyaç tabiiki herkesi kapsamayabilir. 

Misal EFB, SFB, GEL, VRLA, traksiyoner, stasyoner, AGM, LiPo4, (4'ü varsa 1-2-3' ü de var mı?)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Daha ne varsa!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yoksa aq aküleri deyip çıkacağım işinden!

Akım deyince, fikir akımları, siyasi akımlar aklına gelen, rezistans deyince Fransız direnişi zihninde canlanan, sigorta deyince sigorta acentesinden yaptığı işler aklına gelen insanların telef olmaktan kurtarılması lazım.
Ha bir de tabii diğer alengirinkli şeyleri var bu akü işinin..
Smart batery protect (smart'ı varsa bunun bir de "mindless"i vardır. Dump olanı da..
Galvanic isolator (ne demekse devamında VDI var) (daha wd 40'ı öğrenmekte zorlanırken)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
PWD, TWI, MPPT
CCA
Akıllı akü birleştirici (neyin türkçesi ise)

Tam both şalter öğrenmiştim. Üstadlar demode buluyor. "Geçen yüzyıldan kalma"  diyor.
Bunu yazı ile değil de yüzyüze iken söylese "beni mi kastediyon?" diye soracağım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Akü ile ilgili yazdıklarımı şöyle bitireyim :  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Not; tam bitirmiştimki, Özgür korsan yine beyincağızımı yakacak şeyler yazmış.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. D.

« Yanıtla #13 : Aralık 20, 2023, 18:56:00 »
Hocam tüm detay beklentilerinizi bilmem karşılar mı ama ilk aşamada teknik bölümün alt başlıklarını açma çalışmalarına başladık.

İlk aşamada tekniğin içinde 7 ana alt başlık ve onların da altında 62 tali başlık belirledik. Teknik ekip bunları açtığında ben de konuları tek tek bakıp ilgili bölüme taşımaya başlayacağım.

Fakat toplam 217 sayfa ve 3500 civarı mesajın taşınması biraz zaman alabilir tabi.
Ama tarih sırasına göre gidip güncel konulardan başlayıp ilerleyeceğiz.
Böylece Forum daha derli toplu ve erişilebilir olacak. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Özgür hocam, benim boş boş konuşmalarımı temizlersen işin çok kolaylaşır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Bu aklı kimseye vermem, değerini bil Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.