0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. D.

Merhaba kaptanlar, dinghynin motoru 2-2,5 yıldır kışlamadaydı. Yıllamada desek daha doğru Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Kışlamaya hazırlık olarak motoru tatlı su ile içindeki benzin bitinceye kadar çalıştırıp bırakmıştım. Yağını boşaltmamıştım. Burada kış kısa sürdüğü ve kışında denize çıkabildiğimiz için bu kadar uzun süre kalacağını düşünmemiştim. Şimdi motoru hazır hale getirmek istiyorum. Öncelikle içindeki yağı değiştireceğim, ama önce kısa bir süre içindeki yağla çalıştırıp, yağın ısınıp daha akışkan hale gelmesini sağlayıp, ondan sonra mı değiştireyim yoksa önce yağı boşaltıp yerine yeni yağ koyup öyle mi çalıştırayım? Üçüncü şık; daha kapsamlı bir bakımdan sonra mı bu söylediklerimi yapayım? Daha kapsamlı bir bakım nasıl olmalı, neleri kapsamalı? Motor 5hp Honda. Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.
« Son Düzenleme: Mart 25, 2023, 23:43:06 Gönderen: Erdal Duran »

*

E. S.

Ynt: Kışlayan dıştan takma motorun çalıştırılması
« Yanıtla #1 : Mart 26, 2023, 00:04:38 »
İmpeller'i değiştirmelisiniz,  sertleşmiştir geçen sürede. Ayrıca kuyruk yağı, buji ve uzun süre deniz suyunda kalıyorsa tutyayi da yenilerseniz iyi olur. Değiştirmeden önce Motoru 5 dkk kadar çalıştırarak yaği daha akışkan hale getirmek sizin de belirttiğiniz gibi faydalı olacaktır. Eli anahtar tutan herkes yapabilir. Ustaya ihtiyaç olacağını sanmıyorum

*

E. D.

« Yanıtla #2 : Mart 26, 2023, 00:11:17 »
   Teşekkürler Efe korsan. Tutya sağlam duruyor gibi görünüyor ama tekrar kontrol edip gerekirse değiştiririm. Kuyruk yağı için bir marka tavsiyeniz olur mu yoksa herhangi birini kullanabilir miyim?

*

U. C. O.

« Yanıtla #3 : Mart 26, 2023, 01:04:04 »
-bujiyi kontrol edin. Atmanız gerekmeyebilir.
Bujiler size motorun içi hakkında bir fikir verir. Paslanmaya bakın. Tırnak uçlarının keskinliğini kontrol edin.
-buji yataklarından az miktarda yağ sıkıp elinizle botoru birkaç tur çevirin.
-kuyruk yağını kontrol edin. Su var mı?
Çoğunlukla 1 senede o yağa birsey olmaz.disli yağları ağır hizmet için yapılır. Su almamişsa sorun olmaz. Kontrol ediniz.
- motor yağını kesin değiştirin. Ondan hayır geleceğini sanmam.
- impeller yeniyse ve tatlı su ile yikandiysa ve motor güneş altında falan beklemediyse sağlam olur diye tahmin ediyorum.

*

E. D.

« Yanıtla #4 : Mart 26, 2023, 01:17:54 »
   Teşekkürler Uğur Can korsan. Söylediğiniz hususları kontrol edeceğim. Motor dışarda ama su ve güneş ışınlarından etkilenmeyecek branda kılıfı içinde kaldı. Sıcak havanın etkisi olduysa bilmiyorum. İyice kontrol etmeliyim. Buji yatağından yağ sıkıp elle bir kaç tur çevirince ne görmeliyim, neye dikkat etmeliyim?

*

U. C. O.

« Yanıtla #5 : Mart 26, 2023, 01:38:46 »
Piston ve yatakları ilk çalıştırmada cizilmesin diye yapılıyor o. Şuan kupkurudur çünkü yanma odası. Bunu yapmadan çalıştırmayın derim.
*

E. D.

« Yanıtla #6 : Mart 26, 2023, 01:48:01 »
   Anladım, tavsiyenize uyacağım.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Mart 26, 2023, 13:35:25 »
Uzun süre yatan motorlarda karbüratör içindeki benzin uçar katkı maddeleri kılcal kanalları tıkar.. ya sökülüp solvent ile temizlenmesi ya da sabırla uzuun uzun kaytanı çekmek gerekir.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada genelde yeni üyelere hatırlatıyoruz, forum profil fotoğrafınızda gülcemalinizi görsek negzel olur!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yok şimdiki de çok güzel elbette ama konuşurken/yazışırken sizinle yüzyüze bakmak daha keyifli olur sanırım..
« Son Düzenleme: Mart 26, 2023, 13:40:37 Gönderen: Özgür Ökten »
*

E. D.

« Yanıtla #8 : Mart 26, 2023, 16:22:55 »
   Özgür hocam, bahsettiğiniz konuyu tahmin ediyordum. Ne tür bir solvent önerirsiniz? Marka veya kimyasal bileşen belirtebilir misiniz?
   Profil fotoğrafım aslında çok net. Hafif profilden çekilmiş ama şu kadraja girmeye çalışan kara gözlüklü hanzoyu dışarı attıktan sonra tam cephemi dönerim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. O zaman da ağzın açık çıkmış demeyin ama Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #9 : Mart 26, 2023, 16:43:02 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
   Özgür hocam, bahsettiğiniz konuyu tahmin ediyordum. Ne tür bir solvent önerirsiniz? Marka veya kimyasal bileşen belirtebilir misiniz?
   Profil fotoğrafım aslında çok net. Hafif profilden çekilmiş ama şu kadraja girmeye çalışan kara gözlüklü hanzoyu dışarı attıktan sonra tam cephemi dönerim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. O zaman da ağzın açık çıkmış demeyin ama Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
Her çeşit solvent içeren çözücü olur, benim tercihim balata temizleme spreyi olur.
Hiç tortu bırakmaz, basınçlı tüpte olduğu için ince delikler için kullanımı kolay ve fiyatı oldukça uygun..
Ama karbüratörü sökmek alengirli iş, o yüzden önce kola kuvvet, 20-30 kere çekin, çalışmaz ise o zaman sökmeye girişirsiniz..

Bir püf noktası da uzundur kullanılmayan motorun benzin vanasını açtıktan sonra hemen çekmeye başlamayın, bırakın yer çekimi ile karbüratörün haznesi dolsun, 5-10dk bekleyin, sonra çekmeye başlayın.. çok daha kolay çalışacaktır motor..

profilde gözlüklü ile ağzı açık olanı birlikte de görsek olur!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. D.

« Yanıtla #10 : Mart 26, 2023, 17:02:42 »
  Teşekkürler Özgür hocam. Detaylı anlatman iyi oldu.
*

E. D.

« Yanıtla #11 : Mart 26, 2023, 17:27:11 »
profilde gözlüklü ile ağzı açık olanı birlikte de görsek olur!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Haa, tamam o zaman Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #12 : Mart 26, 2023, 17:41:50 »
  Haa, tamam o zaman Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
hah böyle müthiş oldu!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Artık kimse duramaz önünüzde!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

U. C. O.

« Yanıtla #13 : Mart 27, 2023, 00:58:08 »
Aseton çok iyi bir çözücüdür.