0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. A.

Kıç Ayna Tamiri için Yardım.
« : Ağustos 22, 2023, 19:25:23 »
Tüm GeKolara selamlar öncelikle. Teknemin kıç aynası eski olmasından sebep çürümüştü ve ben de aynayı hepsini söküp çıkardım. Kıç olduğu gibi çürümüştü ve malzeme olarak bildiğimiz plywood kullanılmış. Orjinalinde o şekilde muhtemelen. Şimdi siz değerli GeKolara sormak istediğim soru şu, bunu yaparken su kontrası mı kullanmalıyım yoksa ben de normal plywood alıp fiberle kaplayıp kullansam olur mu? Teşekkürler.

*

A. Ç.

Ynt: Kıç Ayna Tamiri için Yardım.
« Yanıtla #1 : Ağustos 22, 2023, 19:34:45 »
Su kontrası kullancaksınız. Parça bulmanız zor olduğu için daha ince su kontrasını epoksi ile yapıştırarak, gerekli kalınlığa ulaşabilirsiniz. Üstünü ne kadar kaplarsanız kaplatyın, su içeri girmenin yolunu mytlaka bulur.

*

Ö. A.

« Yanıtla #2 : Ağustos 22, 2023, 19:41:51 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Su kontrası kullancaksınız. Parça bulmanız zor olduğu için daha ince su kontrasını epoksi ile yapıştırarak, gerekli kalınlığa ulaşabilirsiniz. Üstünü ne kadar kaplarsanız kaplatyın, su içeri girmenin yolunu mytlaka bulur.
Ahmet GeKom peki deniz tutkalıyla yapıştırsam aynı işi görür mü? İlla epoksi ile mi yapıştırmam gerekiyor?

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ağustos 22, 2023, 20:33:03 »
Deniz tutkalı da olur ama benim favorin epoksidir. Deniz tutkalı kullanırsanız, tabakaları birbirine tutturmak için mümkün olduğu kadar fazla işkence kullanın veya presleyin

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #4 : Ağustos 23, 2023, 01:17:40 »
Deniz tutkalı da olur ama benim favorin epoksidir. Deniz tutkalı kullanırsanız, tabakaları birbirine tutturmak için mümkün olduğu kadar fazla işkence kullanın veya presleyin
Özellikle tutkal için plakalar mutlaka geçici olarak çivi veya vida ile birbirine monte edilmeli, yoksa PU tutkal şiştikçe pres altındaki tabakalar çok fena yanlara doğru kayıyor!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #5 : Ağustos 23, 2023, 09:45:43 »
İskenceler en önemli yardımcıların olacaktır.
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Ağustos 23, 2023, 11:23:56 »
Deniz tutkalı köpüklenip kabarır. İşkence ile sıkıştırdığında ise tabakalar birbiri üstünde yüzüp yanlara doğru kayar. Uzun işkenceniz varsa tababkalrı kaymayacak şekilde yandan da sıkmanız gerekir, Uzun işkence yoksa birbirtine vidalamak veya çivilemek iyi fikir. u çivi veya vidaların başlarını ahşaa gömmeyin ki yapıştırma işlemi bittikten sonra söküp çıkarabilesiniz. Deliklere ise ahşap testere talaşı ile hazırlanmış epoksi macun uygulayabilirsiniz. Deniz tutkalı ile yapılabilir mi? Bilmiyorum, denemedim.
*

Ö. A.

« Yanıtla #7 : Ağustos 23, 2023, 12:16:44 »
Peki deniz tutkalı ile ilgili birşey sormak istiyorum siz değerli abilerime? tutkalı sürdükten sonra bir süre bekleyip de plakaları birleştirsem olmaz mı? biz deniz tutkalını daha önce kendi işlerimizde kullandığımız zaman uygulamayı yaptıktan sonra biraz bekliyorduk ki kürlensin ondan sonra birleştirmeyi yapıp bırakıyorduk? o şekilde yapsam olmaz mı acaba?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Ağustos 23, 2023, 12:20:22 »
Peki deniz tutkalı ile ilgili birşey sormak istiyorum siz değerli abilerime? tutkalı sürdükten sonra bir süre bekleyip de plakaları birleştirsem olmaz mı? biz deniz tutkalını daha önce kendi işlerimizde kullandığımız zaman uygulamayı yaptıktan sonra biraz bekliyorduk ki kürlensin ondan sonra birleştirmeyi yapıp bırakıyorduk? o şekilde yapsam olmaz mı acaba?
Olur ama doğru yöntem değil.
Doğrusu henüz köpürmeden birleştirmeyi yapmak ve kürlenirken köpürüp tüm boşluklara ve deliklere nüfus etmesini sağlamak.
Bu şekilde oluşan basınç ile ahşabın gözeneklerine kadar işliyor tutkal ve mükemmel bir yapıştırma sağlıyor.
Eğer tutkal köpürdükten sonra birleştirirseniz yüzeysel bir yapışma olur.

...Deliklere ise ahşap testere talaşı ile hazırlanmış epoksi macun uygulayabilirsiniz. Deniz tutkalı ile yapılabilir mi? Bilmiyorum, denemedim.
Oluyor hocam, sadece kürlenirken köpürdüğü için küçük deliklerden dışarı taşma oluyor, onları içeri geri bastırmak gerekiyor, yoksa içeride boşluk kalabilir. ve kuruduktan sonra da daha çok zımpara işi çıkıyor. ama sonuç başarılı.
*

Ö. A.

« Yanıtla #9 : Ağustos 24, 2023, 08:51:33 »
Özgür Abi şu yazdığın vida çiviyi tam gömme mevzusu açıkcası benim kafamı kurcalıyordu. Demek ki böyle yapmak gerekiyor ki rahat çıksın. Düşünüyordum bunu gömsen oraya sonrasında kuruduğunda nasıl çıkar diye =)
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #10 : Ağustos 24, 2023, 13:42:37 »
Özgür Abi şu yazdığın vida çiviyi tam gömme mevzusu açıkcası benim kafamı kurcalıyordu. Demek ki böyle yapmak gerekiyor ki rahat çıksın. Düşünüyordum bunu gömsen oraya sonrasında kuruduğunda nasıl çıkar diye =)
Evet, çiviyi tam çakmaz isen sonra çıkartması kolay olur, küçük delikleri de sonra tıkamak kolay olur.

Daha pro ve dışarıda hiç iz olmadan laminasyon yapacaksan ya Ahmet hocamın dediği gibi kenarlardan kaymayı önleyici uzun işkenceler kullanılabilir, veya dıştan kaymayı engelleyecek bir kalıbın içinde işlem yapılabilir.
Veya benim sevdiğim daha garantili ve temiz yöntem katmanlar arası kavelya koymaktır.
*

Ö. A.

« Yanıtla #11 : Ağustos 24, 2023, 13:48:46 »
Kavelya fikri harika. En kestirme ve sağlam yol. Bir de masrafsız 😁
*

L. K.

« Yanıtla #12 : Ağustos 24, 2023, 15:34:33 »
Burada birkaç ay önce bir Arkadaşa yardım etmiştim. Bu youtubedaki videoya göre yaptık ve başarılı oldu.