0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. İ.

Jeneratör seçimi
« : Eylül 11, 2023, 19:39:54 »
3 adet servis aküm bir motor aküm var sadece aküleri beslemek için jeneratör almak istiyorum bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim. Amacım 12- 13 volt arası aküleri beslemek. Günler kısaldı paneller attık yetmiyor.

*

Ö. Ö.

Ynt: Jeneratör seçimi
« Yanıtla #1 : Eylül 11, 2023, 21:14:06 »
Ezbere birşey söylemek mümkün değil, bunun için bir hesap yapmanız gerek.

Akülerinizin kapasitesi (Ah) nedir?
Cinsi nedir?
Ne kadarı boş?
Ne kadarını doldurmak istiyorsunuz?
Ne sürede doldurmak istiyorsunuz?
Redresörüzün kapasitesi nedir?
Tekne tipiniz nedir?
Jeneratörü koyacak yeriniz var mı?
Sabit mi portatif mi istiyorsunuz?

Bunları yazarsanız bir hesap yapabiliriz.

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Eylül 12, 2023, 07:18:51 »
Teknik olarak jeneratör bir dizel motor ve elektrik üreten bir jeneratördür. Dizel kısmı da elektrik kısmı kadar önemlidir. Yatay silindirli bir jeneratör almaktan kaçının.

*

E. S.

« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2023, 13:45:12 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
3 adet servis aküm bir motor aküm var sadece aküleri beslemek için jeneratör almak istiyorum bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim. Amacım 12- 13 volt arası aküleri beslemek. Günler kısaldı paneller attık yetmiyor.

Koydaki komşu teknelerin seçiminize etkisi olur mu bilmiyorum ama bence olabildiğince sessiz bir model olsun:)

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #4 : Eylül 12, 2023, 16:03:07 »
Aslında eğer yaz ayları için güneş panelleri yeterli oluyorsa kış için fiziksel şartlar zorlanıp panel kapasitesi iki katına (veya bunun yakınına) çıkartılabilir veya panel kapasitesini biraz daha arttırıp bir rüzgar jeneratörü takviyesi yapılırsa dizel/benzinli jeneratöre göre daha ekonomik ve pratik bir çözüm olacaktır.

Yok, paneller güneşli kış günleri de idare ediyor ama yağmurlu kapalı günlerde yetersiz kalıyor derseniz belki 2kW'lık benzinli sessiz çanta jeneratör portatif olarak çözüm olacaktır.

Yani ihtiyacı tam olarak belirlemek önemli.

*

M. V.

« Yanıtla #5 : Eylül 12, 2023, 20:58:32 »
Tekneniz yelkenli ise motoru sökmeden arka dolap kapaklarınızdan takılabilen seçenekleriniz fisher panda ve whisper power dır almadan önce
Dolap yerlerinden sığıyormu ölçtürün.
Gücünü sizin istekleriniz (klima,airfryer,saç kurutma makinesi vb..)
Ebatlarını koyacagınız yer belirler.
*

M. A.

« Yanıtla #6 : Ekim 17, 2023, 10:04:28 »
2-3 haftadan beri jeneratörlere bakıyorum ama karar veremedim , Teknede 225 amper 4 aku var , 2 adet 2000 inverter var , 220w mppt güneş paneli var...Aylarca tekneye gitmeyeceğim zaman olacak..Bu esnada aküler ölmesin diye güneş paneli aldım , amacım güneş panelinden elektrik almak değil , sadece akülerin şarjlı olmalarını sağlamak.

Bu şartlar altında birde jeneratör almak istiyorum , es kaza aküler bitmiş olursa en azından şarj edebilecek bir şey olsun teknede...

Ne tür jeneratör önerirsiniz ?
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2023, 10:06:58 Gönderen: Mustafa Alp »
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Ekim 17, 2023, 10:50:10 »
Sisteminiz akülerin bitmesini önleyecek kadar iyi görünüyor. Aküleriniz ancak siz aşırı kullanırsanız biter. Jeneratöre ihtiyacınız yok. Mutlaka alacağım diyorsanız ve amacınız sadece aküleri gerektiğinde şarj etmekse, portatif bir jeneratör alın. Hemen hiç kullanmayacağınıza göre ucuzunu tercih edin. :Çok az kullanılacağı için gürültülü olsa bile katlanırsınız.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Ekim 17, 2023, 10:51:19 »
Bu şartlar altında birde jeneratör almak istiyorum , es kaza aküler bitmiş olursa en azından şarj edebilecek bir şey olsun teknede...

Eğer güneş paneli regülatörünüz çakma/markasız birşey değil ise kolay kolay bozulmaz, sizi yola bırakmaz.
Ama bozulursa da genelde aküleri kaynatır (aşırı şarj) , kullanılmaz hale getirir.

Bu açıdan soların yedeği olarak jeneratör almak pek anlamlı değil.

Diğer yandan akülerinizi neyle ne kadar sürede dolduracaksınız, kullanırken ne kadarını harcayacaksınız, bunun hesabını yapmalısınız. (Havuzu doldurma problemi)

Oldukça büyük bir akü grubunuz var, bunun doldurma hesabını iyi yapmalısınız.
Agm akü olduğunu düşünsek 900Ah toplam kapasitenin 450Ah'i kullanılabilir kapasitedir. Tamamını 120Ah lik bir alternatör (şarj dinamosu) ile doldurmak bile ~5 saatlik motor çalıştırmayı gerektirir. Ki bu hızda yapılacak şarj akü ömrü için pek sağlıklı değil.
İyi hesap kitap yapmak gerek.

Daha büyük alternatör veya çift makine/alternatör kullanıcısı iseniz mutlaka akü şarjı için arada akıllı bir Dc-DC şarj cihazı kullanmanızı tavsiye ederim. Lityum bataryalar dışındakiler bu kadar hızlı şarjda uygun değildir.

Mutlaka bir yedeğim olsun derseniz 2kva 'lık sessiz çanta jeneratörler işinizi görecektir.
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2023, 11:00:46 Gönderen: Özgür Ökten »
*

M. A.

« Yanıtla #9 : Ekim 17, 2023, 11:17:34 »
Sisteminiz akülerin bitmesini önleyecek kadar iyi görünüyor. Aküleriniz ancak siz aşırı kullanırsanız biter. Jeneratöre ihtiyacınız yok. Mutlaka alacağım diyorsanız ve amacınız sadece aküleri gerektiğinde şarj etmekse, portatif bir jeneratör alın. Hemen hiç kullanmayacağınıza göre ucuzunu tercih edin. :Çok az kullanılacağı için gürültülü olsa bile katlanırsınız.

Herşeyden önce verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim..

Aküler ile ilgili durum sadece büyük boy buzdolabı var ,muzik sistemi , tv , fırın ( Bunlardan sadece buzdolabı aktif olarak sadece tekne kullanımda iken çalışır , ) diğer aydınlatma grubunu led ampule çevirmişler benden önce.Teknede kalma durumu pek yok , zaten öyle bir zamanımız da yok.( Çok istiyoruz ama bakalım şartlar ne gösterecek)

Tekne içinde el aletleri gibi şeyler de kullanmak gerektiği zamanlarda akülere yüklenmek istemiyorum , dediğiniz gibi bir jeneratör almak şimdi oldukça mantıklı geldi..Genpower 5 kva jeneratör ebatları ve fiyatı açısından mantıklı duruyor , ondan sipariş verdim 5 dakika önce... ( Umarım iyi bir jeneratördür)

Tekrar teşekkür bilgi paylaşımınız için..
*

M. A.

« Yanıtla #10 : Ekim 17, 2023, 11:28:17 »

Eğer güneş paneli regülatörünüz çakma/markasız birşey değil ise kolay kolay bozulmaz, sizi yola bırakmaz.
Ama bozulursa da genelde aküleri kaynatır (aşırı şarj) , kullanılmaz hale getirir.

Bu açıdan soların yedeği olarak jeneratör almak pek anlamlı değil.

Diğer yandan akülerinizi neyle ne kadar sürede dolduracaksınız, kullanırken ne kadarını harcayacaksınız, bunun hesabını yapmalısınız. (Havuzu doldurma problemi)

Oldukça büyük bir akü grubunuz var, bunun doldurma hesabını iyi yapmalısınız.
Agm akü olduğunu düşünsek 900Ah toplam kapasitenin 450Ah'i kullanılabilir kapasitedir. Tamamını 120Ah lik bir alternatör (şarj dinamosu) ile doldurmak bile ~5 saatlik motor çalıştırmayı gerektirir. Ki bu hızda yapılacak şarj akü ömrü için pek sağlıklı değil.
İyi hesap kitap yapmak gerek.

Daha büyük alternatör veya çift makine/alternatör kullanıcısı iseniz mutlaka akü şarjı için arada akıllı bir Dc-DC şarj cihazı kullanmanızı tavsiye ederim. Lityum bataryalar dışındakiler bu kadar hızlı şarjda uygun değildir.

Mutlaka bir yedeğim olsun derseniz 2kva 'lık sessiz çanta jeneratörler işinizi görecektir.

Hocam güneş paneli için bir arkadaşın önerisi ile marin tipi panel 110x2 ve Victron Mppt 20A şarj cihazı aldık , bluetooth ile cep telefonundan bağlanıp tüm verileri falan görebiliyoruz..Tekneyi tam tanımıyorum , aküler için iyi durumda dedi kontrol eden arkadaş , muhtemelen şarj 2 motor üzerinden ediliyordur diye düşünüyorum ( Bilmediğim bir konu , öyledir herhalde ? )

Aklımdan geçen ; işi hiç şansa bırakmadan 2 x 220 Amper iki akü daha alıp başka bir 220x2 panel ve 40-50 Amperlik Victron şarj cihazına bağlayıp bir yedekleme daha çok mu abartılı olur ..Denizde falan sıkıntı yaşamak istemiyoruz , bu işin pek şakası olmadığı için stress çekmektense 3-5 daha harcamak daha mantıklı diyorum ??

Yoksa eşimin dediği gibi , iyice saçmalamaya mı başladım ?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #11 : Ekim 17, 2023, 12:52:21 »
Aklımdan geçen ; işi hiç şansa bırakmadan 2 x 220 Amper iki akü daha alıp başka bir 220x2 panel ve 40-50 Amperlik Victron şarj cihazına bağlayıp bir yedekleme daha çok mu abartılı olur ..Denizde falan sıkıntı yaşamak istemiyoruz , bu işin pek şakası olmadığı için stress çekmektense 3-5 daha harcamak daha mantıklı diyorum ??
Bu yöntemle yapacağınız her yatırım YANLIŞ (gereksiz veya yetersiz) olacaktır. Hesap yapmalısınız.

Akülerinizi bir su deposu olarak düşünün.
Teknede çalışan elektrikli cihazlar boşaltma muslukları,
güneş paneli, alternatör, jeneratör gibi üretim cihazları da su deposunu doldurduğunuz su kaynaklarınız.

Gün içinde deponuzu bir yandan kullanırken bir yandan da kaynaklarınızdan doldurursunuz, gündüz ve gece karışık şekilde harcarsınız ve bu döngü sürekli devam eder..

Teoride 24 saat içinde harcadığınızı yine 24 saat içinde doldurabiliyor olmalısınız.
Bunun için önce ne kadar harcadığınızı (gündüz ve gece ayrı olacak şekilde) hesaplamalı, sonra da bunun ne kadarını gündüz güneş paneli ile, ne kadarını motor çalıştırıp seyir yaparken, ne kadarını marinaya bağlı sahil elektriğinden veya varsa ne kadarını jeneratörünüzden dolduracağınızı tespit edip bu kaynakları o plana uygun şekilde kullanmalısınız.

Forumda bu konuda çok yazışmalar yapıldı, Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap kutusuna "akü kapasite" yazarsanız faydalanabileceğiniz pek çok kaynak bulabilirsiniz..
*

M. A.

« Yanıtla #12 : Ekim 17, 2023, 15:53:50 »
Teşekkür ederim ..