0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. D.

Fishfinder Yardımı
« : Eylül 25, 2023, 11:37:53 »
Değerli kaptanlarım; teknemdeki Samyung NF 700 cihazımdaki bir sorun için yardım lazım. Motor çalışırken, tekne seyir halindeyken cihaz hem balığı hem dip yapısını çok güzel yazıyor, ama motor kapalı ve tekne alargada/trevezede duruken tarama yapmıyor, dibi dümdüz gösteriyor ve balık yazmıyor.

Voltaj problemi olabilir mi? Akülerim sağlam, panellerim çok sağlıklı. Ayna temiz.

Fikir ve tavsiyelerinize şimdiden teşekkür ederim..

*

E. S.

Ynt: Fishfinder Yardımı
« Yanıtla #1 : Eylül 25, 2023, 11:46:06 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Değerli kaptanlarım; teknemdeki Samyung NF 700 cihazımdaki bir sorun için yardım lazım. Motor çalışırken, tekne seyir halindeyken cihaz hem balığı hem dip yapısını çok güzel yazıyor, ama motor kapalı ve tekne alargada/trevezede duruken tarama yapmıyor, dibi dümdüz gösteriyor ve balık yazmıyor.

Voltaj problemi olabilir mi? Akülerim sağlam, panellerim çok sağlıklı. Ayna temiz.

Fikir ve tavsiyelerinize şimdiden teşekkür ederim..

Sizin de söylediğiniz gibi problem voltaj düşüklüğünü işaret ediyor. Kablo konektörlerinde pas oluşumu geçirgenliği engelliyor olabilir. Daha önceden çalışıyor muydu bilmiyorum ama bu sorun ilk montajdan beri varsa kablo kesiti de ince olabilir. Cihaza yeterli voltaj geldiğini görseniz bile, ana ünite ile sensör arasındaki kabloyu da kontrol etmeyi unutmayın.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Eylül 25, 2023, 12:23:27 »
Kılavuzunda 10V'a kadar sorunsuz çalışır diyor, bu açıdan elektrik sorunu olduğunu sanmam. Ayarları ile ilgili birşey olsa gerek.

Aklıma gelen diğer bir sebep de transducer (ayna) montajı nedeniyle ancak hareket halinde doğru açıda duruyor, tekne durduğunda açısı bozuluyor olabilir.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. D.

« Yanıtla #3 : Eylül 25, 2023, 15:00:36 »
Motor stopdayken voltmetrede 12.3V, en düşük 11V görüyorum. Yani çok büyük bir kayıp yok, ki zaten cihazın üzerinde de voltajı gösteriyor. Aynanın yeri sabit, karinada...

*

O. B.

« Yanıtla #4 : Eylül 25, 2023, 16:06:32 »
GPS ayarlarıyla ilgilidir. Tekne çok yavaş hareket ediyorsa veya duruyorsa GPS verisi gelmiyordur. GPS ayarlarında bunun için bir bölüm olması gerekir.

*

A. D.

« Yanıtla #5 : Eylül 25, 2023, 17:14:15 »
GPS ayarlarıyla ilgilidir. Tekne çok yavaş hareket ediyorsa veya duruyorsa GPS verisi gelmiyordur. GPS ayarlarında bunun için bir bölüm olması gerekir.

Konumda yani chart plotter da sorun yok, balık bulucuda görüntü olmuyor..
*

O. B.

« Yanıtla #6 : Eylül 25, 2023, 17:18:41 »

Balık bulucu içinde GPS ayarı olmalı. Ondan bahsediyorum. Sonar GPS ten gelen bilgilere göre çalışıyordur. Tekne durunca hareket bilgisi gelmez ve sonar çalışmayabilir. Balık bulucunun ayarlarında statik navigasyon ayarı varsa ona bakın.
*

A. D.

« Yanıtla #7 : Eylül 26, 2023, 09:18:15 »

Balık bulucu içinde GPS ayarı olmalı. Ondan bahsediyorum. Sonar GPS ten gelen bilgilere göre çalışıyordur. Tekne durunca hareket bilgisi gelmez ve sonar çalışmayabilir. Balık bulucunun ayarlarında statik navigasyon ayarı varsa ona bakın.

Teşekkür ederim kaptanım, kılavuzdan bulmaya çalışayım...
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Eylül 26, 2023, 12:25:10 »
Motor stopdayken voltmetrede 12.3V, en düşük 11V görüyorum.
Hocam, balık bulucuyu etkilemese de bu da ayrı bir problem.

Akünüz hiçbir şart altında 11V'u görmemeli. (Marş basma veya ırgat çalışması sırasında belki kısa süreli olabilir sadece)

Motoru kapattığınızda akünüz 12,3V gösteriyorsa şarj olmuyor/tutmuyor, yarı dolulukta kalmış demektir.

Akünüzün bir stress testine sokulmasını tavsiye ederim.

*

O. B.

« Yanıtla #9 : Eylül 26, 2023, 14:12:00 »
Samyung NF 400 kullanma kitabının 4.4. bölümünde GPS ayarı anlatılmakta:

4-4 GPS SettingsTo go to the GPS settings:1 Press and hold2 Select the GPS icon.When the GPS device is connected properly, the GPS settings provide the access to GPS

4-4-3 Static Navigation :This option is very useful when the boatstops or moves very slowly. This option allows you to set a minimum speed at which movement is assumed. The value range isfrom 0.00 to 9.99

Sonuç olarak: Tekne alargadayken dibi görmek istiyorsanız her duruşunda bu ayarı yapmak durumundasınız.
« Son Düzenleme: Eylül 26, 2023, 14:13:48 Gönderen: Orhan Barut »
*

O. B.

« Yanıtla #10 : Eylül 26, 2023, 15:10:03 »
Aşağıdaki resimde görünen "static navigation" seçeneği "off" olursa tekne durduğunda sonar çalışmaz. Sonar çalışmayınca görüntü alınamaz.

*

A. D.

« Yanıtla #11 : Eylül 27, 2023, 11:18:49 »
Motor stopdayken voltmetrede 12.3V, en düşük 11V görüyorum.
Hocam, balık bulucuyu etkilemese de bu da ayrı bir problem.

Akünüz hiçbir şart altında 11V'u görmemeli. (Marş basma veya ırgat çalışması sırasında belki kısa süreli olabilir sadece)

Motoru kapattığınızda akünüz 12,3V gösteriyorsa şarj olmuyor/tutmuyor, yarı dolulukta kalmış demektir.

Akünüzün bir stress testine sokulmasını tavsiye ederim.

Kontrol edeceğim kaptanım.. Çok teşekkür ederim..
*

A. D.

« Yanıtla #12 : Eylül 27, 2023, 11:20:14 »
Aşağıdaki resimde görünen "static navigation" seçeneği "off" olursa tekne durduğunda sonar çalışmaz. Sonar çalışmayınca görüntü alınamaz.

Harika Orhan korsanım, bugün dalacağım ayarlara, bendeki modelin kullanma kılavuzunda da aynı.. Teşekkür ederim..
« Son Düzenleme: Eylül 27, 2023, 11:24:49 Gönderen: Aydın Delice »
*

A. D.

« Yanıtla #13 : Eylül 28, 2023, 14:27:22 »
Bugün cihazdan bu ayarı yaptım ama static seyirde ayarlamam gereken hız konusunda emin değilim..Sanırım bu ayarı her seferinde yapmak gerekiyor.. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. B.

« Yanıtla #14 : Eylül 28, 2023, 16:59:09 »
Bugün cihazdan bu ayarı yaptım ama static seyirde ayarlamam gereken hız konusunda emin değilim..Sanırım bu ayarı her seferinde yapmak gerekiyor.. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Her duruşta sıfıra ayarlamak gerekir sanıyorum. Tekne hareket halindeyken de bu ayarı kapatmak gerekir.