0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

F. Ü.

Dümen palasi arizasi
« : Ekim 01, 2023, 15:07:08 »
Merhaba dümen palamin içindeki mil 10 cm asa ve yukarı aynı zamanda sağa ve sola oynuyor çözüm konusunda yardıma ihtiyacım var

*

F. Ü.

Ynt: Dümen palasi arizasi
« Yanıtla #1 : Ekim 01, 2023, 15:13:26 »
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. D.

« Yanıtla #2 : Ekim 01, 2023, 15:25:38 »
  Dümen palanız içi köpük dışı epoksi-elyaf kaplama sanıyorum. Eğer öyleyse içindeki köpük dağılmış demektir. Bu durumda dümen palasını boydan ikiye kesip, içine yeniden köpük basıp kapattıktan sonrada tekrar elyaf sararak düzeltebilirsiniz. Veya kalıbını çıkarıp tamamen yeniden yapabilirsiniz.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2023, 15:27:37 »
Sanırım yaşlı bir tekneniz var. Dümen mili normalde pala içindeki iskelet demirlere kaynaklı olur ve oynamaz, ancak dümen milinin pala içinden çıktığı yer genellikle su alır ve palanın ,içinde biriken su iskeleti sonunda korozyona uğratır. Doğrusu palayı açıp gerekli onarımı yapıp kapatmaktır. Söylemesi kolay ama yapması zordur. Benim önerim palanın altında bir noktadan 10 mm matkapla bir delik delip suyu boşaltmanız ve ir süre kurumasına izin vermenizdir. Bu arada pala dik olarak muhafaza edilmelidir. Suyun iyice boşalıp kısmen kuruduğuna emin olduktan sonra milin yanından pala içine epoksi dökmenizdir. Reçinenin palanın içine gireceğini ummaktan başka yapılabilecek bir şey yok. Eğer epoksi pala içinde yeteri kadar işlerse Dümen milini demirlere ve palaya yapıştıracaktır. Bu onarımın yeterli olacağını umalım. Bir ihtimal de palaya milin geçtiği bölgede 6-8 mm delik delip bir paslanmaz çelik mil geçirip yine epoksi uygulamaktır. Ama dediğim gibi palayı ikiye ayırıp adam gibi tamir etmek en doğrusu olur.

*

F. Ü.

« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2023, 15:30:51 »
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

F. Ü.

« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2023, 15:43:15 »
Yorumlariniz için tşk ederim
*

E. D.

« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2023, 15:49:59 »
 Palayı dikine keserek tamir edecekseniz kesme yönü çizimi aşağıdaki gibidir.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ancak içindeki metal iskeleti kesmeden sadece epoksi-elyaf kabuğu kesmeye dikkat edin.
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2023, 15:51:34 Gönderen: Erdal Duran »
*

F. Ü.

« Yanıtla #7 : Ekim 17, 2023, 22:43:02 »
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. Ü.

« Yanıtla #8 : Ekim 17, 2023, 22:43:52 »
Bu şekilde yaptım ve takdım.
Yorumlarınız nedir?
*

F. Ü.

« Yanıtla #9 : Ekim 17, 2023, 22:44:45 »
Yorumlarınızı bekliyorum
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2023, 22:49:30 Gönderen: Fahri Üzgün »
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Ekim 18, 2023, 06:38:12 »
Metaller biraz daha geniş olup yüzeye daha fazla temas etse iyi olur.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #11 : Ekim 18, 2023, 11:22:41 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu şekilde yaptım ve takdım.
Yorumlarınız nedir?
Çok minnoş bir tamirat olmuş!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ahmet hocamın dediği gibi yükü dağıtmak için daha geniş bir destek parçası iyi olurmuş..
ama yapmışsınız artık, deneyip göreceksiniz peformansını..

Güle güle sorunsuz kullanın..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap