0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. T. K.

Bumba içinden halat geçirme
« : Mart 31, 2023, 23:13:33 »
Merhaba, bumbanın içinden bir halat daha geçirmeye ihtiyacım var. Tabi kılavuz maalesef yok. Kolay yolu nedir? Varmıdır?

*

Ö. Ö.

Ynt: Bumba içinden halat geçirme
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2023, 23:50:31 »
Var olan bir halatı kılavuz olarak kullanıp iki halat geçirmek ve bumbayı güverteye kadar yatırıp direk tarafından ince misinaya bağlı yuvarlak bir olta kurşununu içeri yuvarlamak ilk akla gelen yöntemler.

Veya elektrikçilerin kullandığı yaylı kablo kılavuzu da bir çözüm olabilir.

Kanal dar ve deliksiz ise bir ucuna dayayacağınız elektrik süpürgesi vakumu ile diğer uçtan bir poşete bağlı misinayı da kılavuz olarak emdirebilirsiniz. (Kablo kanallarında çok işe yarayan bir yöntemdir)

*

N. T. K.

« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2023, 14:53:16 »
🙏

*

A. K.

« Yanıtla #3 : Nisan 01, 2023, 22:55:49 »
böyle bir ihtiyacımda ben 5 mm lik çelik teli kılavuz olarak geçirip halatın ucunu yakarak mühürlemiştim. Yandan tornavida ile deldim , el incesini oradan geçirerek inceyi tele bağladım . esnek bir bağlantı oluştu . Yinede bir yere takılmasın diye izole bant ile çevresini pürüzsüzleştirdim.

Bu sistemle eski ve yeni mandarları bağlayarak mandarları direk tepesindeki makaralardan tepeye çıkmadan değiştirebiliyorum .

*

S. Ç.

« Yanıtla #4 : Nisan 04, 2023, 20:38:24 »
Kılavuz olarak kullanacağım kalın misinayı bumbadan,ucunu çıkardığım zıpkınla geçirdim..
O sırada bumbanın karşısında birisi olmasa iyi olur..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bumbayı ana direğe 90° getirince direk tarafındaki halat deliğine zıpkın giriyor..sakat bir iş tabi…:)