0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. Ç.

basınc tankı problemi
« : Kasım 07, 2023, 10:19:05 »
Sevgili gezgin korsanlar, Teknemde yıllardır hidrafor kullanıyorum ama hem hidraforun sağlığı hem de sürekli devrede kalıp ses yapmaması açısından bu yıl tekneme sea flo 1lt basınç tankı taktım. İnternette izlediğim kadarı ile basınç tankı hidrafor çıkısına takılıyor ve su basıncını düzenliyor gerektiğinde hidrfor basıncı tamamlamak için devreye giriyor ve tüm izlediğim kanallarda çok pratik hemen çalışıyordu. Aynı şekilde hidrafor çıkısına basınc tankını bağladım lakin ilk anda normal tazyik ile su gelirken 3 , 4 saniye sonra birden basınç düşüyor ve ip gibi incecik  akmaya balşıyor bu şekilde 40 , 50 saniye akıyor ve musluk kapatıldıktan bir müddet sonra hidrafor devreye giriyor. borularda tıkanıklık olsa ilk başta baya tazyikli  akmamalı bu nedenle hortumlarda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. ama problemi çözemedim benzer problemleri çözen veya önerisi olan korsanlarımın desteklerini ve yorumlarını rica ederim.
« Son Düzenleme: Kasım 07, 2023, 10:21:29 Gönderen: Tolga Çam »

*

A. Ç.

Ynt: basınc tankı problemi
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2023, 11:58:07 »
Muhtemelen basınç tankından sonra su geçişinde bir sorun var. Hidrofor gerekli basıncı sağlıyor, basınç tankı da bu basıncı koruyor ama musluk açıldığında tank sonrasında su geçişindeki sorun suyun geçişini engelliyor ama tanktaki basınç normale yakın kaldığı için hidrofor basıncı normal algılıyor ve devreye girmiyor. 

*

A. K.

« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2023, 12:38:16 »
Ahmet kaptan ben de tam tersini düşünmüştüm. Basınç tankındaki basınç yeterli oluyor ama tanktaki su normale gelince hidrofor arkasını getiremiyor. Olay tanktan önce sistemde veya  hidrofor olabilir.  Dikkat edersek her suyu açışta basınç iyi sonradan azalıyor. 
Diye düşündüm.

*

T. Ç.

« Yanıtla #3 : Kasım 07, 2023, 12:40:24 »
hidroforun sbop undan bir miktar hava basmak faydalı olabilirmi özay kaptan ın videolarında böyle bir açıklamaya rastlamıştım ama oda sonunu çok detaylı yazmamıştı.

*

T. Ç.

« Yanıtla #4 : Kasım 07, 2023, 12:41:03 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ahmet kaptan ben de tam tersini düşünmüştüm. Basınç tankındaki basınç yeterli oluyor ama tanktaki su normale gelince hidrofor arkasını getiremiyor. Olay tanktan önce sistemde veya  hidrofor olabilir.  Dikkat edersek her suyu açışta basınç iyi sonradan azalıyor. 
Diye düşündüm.
   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Aynen kaptanım ilk başta basınç iyi sonradan düşüyor

*

A. K.

« Yanıtla #5 : Kasım 07, 2023, 12:43:52 »
hidroforunuzun güçü , debisi , çıkış hortum çapı  , modeli vs yazabilirmisiniz.
*

Ç. B.

« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2023, 10:14:00 »
Sizinkisi hidrofor değil de sadece motor gibi geldi bana.
Hidrofor olsaydı basınç tankı zaten içinde olurdu motor da sürekli çalışmazdı.
Siz motorun önüne basınç tankını ekleyerek sistemi hidrofor haline getirdiniz gibi geldi bana.
Çeşme kapatıldıktan bir süre sonra motor devreye girdiğine göre sistemde basınç anahtarı da var demektir.
Basınç anahtarının ayarlarında bir sıkıntı var gibi.
*

A. K.

« Yanıtla #7 : Kasım 08, 2023, 11:57:18 »
Deniz için kullanılan hidroforlarda tank bulunmuyor , isterseniz kendiniz takıyorsunuz .
Hidroforda suyu azalt , çoğalt gibi opsiyon yoktur sıfır veya bir  olur . O yüzden ya hidroforun debisi düşük ki debiyi su tanktan gelirken görüyorsun , ya da hidrofor girişinde bir tıkanıklık var.
Çetin kaptanın dediği gibi hidroforlarda basınca  bağlı  mekanik sensör vardır . Aslında sistem çok basit , Diyaframa dayanan suyun basıncı diyaframı iter ve diyafram da mekanik switch i devreye alır .
*

H. T.

« Yanıtla #8 : Kasım 10, 2023, 16:13:13 »
Tankın içinde sabit bir basınç vardır bu basınç düşünce böyle oluyor.
Ayrıca o basınç tankları da deniz şartlarında çok çabuk çürüyor. benimki patlamıştı. Patlayınca motor sürekli çalışıp suyu patlak yere basıyor. Depo tamamen boşalana kadar.
*

E. S.

« Yanıtla #9 : Kasım 10, 2023, 16:15:00 »
Tankın içinde sabit bir basınç vardır bu basınç düşünce böyle oluyor.
Ayrıca o basınç tankları da deniz şartlarında çok çabuk çürüyor. benimki patlamıştı. Patlayınca motor sürekli çalışıp suyu patlak yere basıyor. Depo tamamen boşalana kadar.

Depo boşalana kadar mı, pompa yanana kadar mı?
*

A. K.

« Yanıtla #10 : Kasım 10, 2023, 16:32:58 »
hangisi önce gelirse 6 ay mı 10.000km mi hesabı , ya su bitecek ya da motor yanacak.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ama su bitse de durmadığı için motor yanacak,

Bendeki plastimoydu  20 senedir kulanıyorum. 5-6 mm kalınlığı var.
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2023, 16:35:15 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

H. T.

« Yanıtla #11 : Kasım 10, 2023, 23:45:57 »
hangisi önce gelirse 6 ay mı 10.000km mi hesabı , ya su bitecek ya da motor yanacak.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ama su bitse de durmadığı için motor yanacak,

Bendeki plastimoydu  20 senedir kulanıyorum. 5-6 mm kalınlığı var.
İkisi  de olmadı , hidrofor sintinedeydi sintine dolunca motoru kendiliğinden durmuş. Yani bir nevi “negatif feed -back örneği”.