0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. T.

Akü kapasitesi
« : Haziran 03, 2023, 09:39:28 »
Merhaba arkadaşlar
Teknemiz 2005 Bavaria 46
standart iki buzdolabına ilave Ninkasi dondurucu var
3000’lik inverter
700 Watt monokristal 200 Watt esnek güneş panelimiz var
İki adet mppt
Mevcutta olan 3 adet 145 amperlik yuasa sulu aküler yetmiyor
Daha doğrusu paneller öğlene kadar aküleri 14 volta çıkarıyor ama gece olunca 11,30’a düşüyor
Akülerimiz 2 senelik galiba ölüyor
Bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var
Şimdiden teşekkürler

*

Ö. Ö.

Ynt: Akü kapasitesi
« Yanıtla #1 : Haziran 03, 2023, 10:07:20 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba arkadaşlar
Teknemiz 2005 Bavaria 46
standart iki buzdolabına ilave Ninkasi dondurucu var
3000’lik inverter
700 Watt monokristal 200 Watt esnek güneş panelimiz var
İki adet mppt
Mevcutta olan 3 adet 145 amperlik yuasa sulu aküler yetmiyor
Daha doğrusu paneller öğlene kadar aküleri 14 volta çıkarıyor ama gece olunca 11,30’a düşüyor
Akülerimiz 2 senelik galiba ölüyor
Bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var
Şimdiden teşekkürler

Yeni alacağınız aküleri de yakın zamanda çöpe atmamak için elektrik TÜKETİM ve ÜRETİM imkanlarınızı hesaplamanız, birbiri ile uyumlu olmasını sağlamanız gerek.

Teoride yapmanız gereken gün içinde Amper Saat (Ah) cinsinden ne kadar enerji üretiyor ve ne kadar enerji tüketiyor olduğunuzu tüm üretim ve tüketim cihazlarını alt alta yazarak toplayıp görmek.

Elbette kullandığınız akü tipinin (sulu, jel, agm vb..) deşarj derinliği/oranı (DoD) değerine de dikkat etmelisiniz.

Pratikte ise bunu yapmanıza aşağıdaki Android uygulaması yazdımcı olabilir;

*

K. T.

« Yanıtla #2 : Haziran 03, 2023, 12:07:07 »

*

K. T.

« Yanıtla #3 : Haziran 03, 2023, 12:12:11 »
Özgür kaptanım
Ayrıca inverterin de 600 yada 1000’lik yapıp günde bir saat çalışması gerekiyor
Fakat ben Cpap cihazı kullanıyorum gece boyu 220 ihtiyacım var
Ne yapabilirim bu durumda

*

K. T.

« Yanıtla #4 : Haziran 03, 2023, 13:39:13 »
Özgür kaptanım
Uygulamanızda inverter kullanımı saatte 50 amper güç çeker gözüküyor
220 volt hiçbir alet çalışmasa bile mi? Çalışan örneğin tv ve internet modemi devreye girince sarfiyatı kaç amper olur acaba

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #5 : Haziran 03, 2023, 19:40:31 »
Özgür kaptanım
Uygulamanızda inverter kullanımı saatte 50 amper güç çeker gözüküyor
220 volt hiçbir alet çalışmasa bile mi? Çalışan örneğin tv ve internet modemi devreye girince sarfiyatı kaç amper olur acaba
Yok, inverter tam yükte çalıştığında o kapasiteyi harcıyacaktır.
Daha düşük yükler için seçim ekranında ayar butonuna basıp watt'ını değiştirebilirsiniz.

Tv ve modem için 150-200w olarak değiştirebilirsiniz.

Sonraki ekranda da çalışma süresini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2023, 19:41:51 Gönderen: Özgür Ökten »
*

K. T.

« Yanıtla #6 : Haziran 04, 2023, 16:27:58 »
Özgür kaptanım teşekkür ediyorum
Akülerin biri bozuk çıktı
Şimdilik bir adet yeni akü alarak devam edeceğiz
Malum ekonomi çok iyi
*

A. G.

Değerli korsanlar,
bu başlık altındaki sohbetinizi okudum, bende gece boyunca 1500 W invertör çalıştırmak zorundayım, zira cpap cihazı kulanıyorum. 2 adet 200 Amp jel akü var. 20 Amp mppt kontrol ünitesi var, geçen haftalarda güneş paneli hesaplama software ile güneş panellerimin yetersiz geldiğini anladım. ve üçüncü paneli aldım. sonuç olarak 3 x175 lik panelim var, herbiri 9 amper güç üretiyor, toplamda 27 amper üretiyor. şarj ünitem 20 Amp ve düşük geliyor, paneli satın alırken, panelci arkadaş "hocam seri bağla, yüksek voltaj ile akülerin daha sağlıklı şarj olur" şeklinde açıklama yapınca bende bir deneyeyim dedim. açıkçası 30 amp Mppt şarj ünitesi almak zorunda kalmadığım için biraz kendimi de kandırdım sanki.  Şimdi gelinen noktada sistemim 400 amper jel akülerim için72 volt ve 9 amp güç üretiyor. gün içerisinde akülerimin dolmayacağını ve gece yetersiz kalacağını düşünüyorum. özellikle kış aylarında. yüksek voltaj düşük ampermi, düşük voltaj yüksek amper mi ? saygılar.
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Ocak 20, 2024, 16:05:29 »
Aküler şarj olurken kendi voltajlarının az üstünde bir voltajda şarj edilirler, yüksek voltai ile akülerinizi kesin öldürürsünüz, ayrıca şarj sırasında akü üstünden geçen akımın büyük bir kısmı şarj olarak aküde kalır yani ,yüksek voltaj ile şarj ederken yeterli akım veremediğiniz için şarj da olmazlar.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #9 : Ocak 20, 2024, 16:37:14 »
Akü tarafında yüksek-alçak diye bir durum yok, o ayarı solar regülatör yapıyor zaten.

Panellerin seri-paralel bağlanarak regülatöre yüksek-alçak voltaj göndermek ise bazı özel durumlar hariç mppt regülatörler için yine fark yaratmaz.

Bu durum sadece paneller arasında farklı açılarda güneş görme,  gölgelenme, kirlenme, yaş gibi farklılıklar varsa önemli olur. Bu durumda paralel bağlantı ile yüksek akım tercih edilmeli.

Bu durum yoksa seri bağlantı (regülatörün çalışma aralığı içinde tabi) daha verimli olacaktır çünkü aynı güç için voltaj yükselip akım düştüğünde kablo ve bağlantı kayıpları düşer.

Bunun dışında her türlü bağlantıda panellerinizden gün içinde hasat edeceğiniz enerji miktarı aynı kalacaktır.

3x175w panel ile Türkiyenin güney taraflarında yazın günlük 200Ah civarı bir hasat yaparsınız, kışın ise 100Ah civarı olur. Marmara bölgesi için yaz 150Ah, kış 50-75Ah gibi olacaktır.
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Ocak 20, 2024, 18:53:58 »
Regülatör çıkışı olarak anlamıştım, özür dilerim. MPPT regülatörlerin en önemli özelliği yüksek giriş voltajını (sınırları içinde) aynen bir transformatör gibi istenilen voltaja otomatik olarak ayarlamalarıdır.

Panellerin seri bağlanması bana her zaman daha avantajlı gelir, bunun en önemli nedeni kablolardaki kayıpların daha az olmasıdır.
*

A. G.

« Yanıtla #11 : Ocak 21, 2024, 13:10:23 »
Özgür Korsan,

öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam panellerimi seri de bağlasam, paralel de bağlasam, MPPT voltaj regülatörüm, amper cinsinden akülerimin ihtiyacı olan enerjiyi verecek. Sonuç olarak seri bağlı 3 adet panel, 2 adet 200 amperlik ( toplamda 400A) akülerimi yaz - kış güneş farkına göre dolduracak. 
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #12 : Ocak 21, 2024, 23:05:50 »
Özgür Korsan,

öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam panellerimi seri de bağlasam, paralel de bağlasam, MPPT voltaj regülatörüm, amper cinsinden akülerimin ihtiyacı olan enerjiyi verecek. Sonuç olarak seri bağlı 3 adet panel, 2 adet 200 amperlik ( toplamda 400A) akülerimi yaz - kış güneş farkına göre dolduracak. 
Doğrudur, her türlü bağlantı şeklinde de (bahsettiğim kayıplar sorunu yok ise) regülatörünüz aynı kapasite enerjiyi akülerinize ulaştıracaktır.

Burada yapmanız gereken bir hesap daha var, ne kadar tüketiyorsunuz?

Çünkü güneş panellerinin ürettiği enerjinin bir kısmını gündüz kullanıyorsunuz aslında, kullanmadığınız kısım akülerde (boşluk varsa tabi) depolanıyor. Dolayısı ile ürettiğinizin hepsi ile akü doldurmuyorsunuz.

Bunun için ürettiğinizin yanında mutlaka tükettiğiniz miktarı (hem gündüz hem gece için) da hesaplamalısınız. İkisi birbirine denk olmalı.

Hatta tercihen tükettiğinizden daha çok üretiyor olmalısınız ki olası az üretim, çok harcama gibi durumlarda hesap şaşmasın.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #13 : Ocak 21, 2024, 23:18:49 »
400 Watlık panel, örnek olarak 40 volt 10 amper gibi değerlere sahip olsun;

4 tane serilersen, 4 * 40 dan 160 volt 10 amper i mppt ne göndermiş olursun,
4 tane paralellersen, 4* 10 dan 40 volt 40 amperi mppt ye göndermiş olursun.

mppt konuma göre en verimli çevirimi yapıp, kapasitesi kadar akülerine basıyor.

akülerin doluluğa yaklaşınca, 0 30 amper basan mppt daha da az amperle şarj edecek.

özetlersek;

Önce günlük tüketime göre güneş paneli arttırımı lazım,
sonra güneş panelinden gelecek güce, seri bağlantı ile ( amper arttırımı ve sıcaklık kayıplarından kaçış ) bağlandığında sıkıntı çıkarmayacak,
düşük mppt başlangıc değerli göreceli yüksek amper güçlü bir mppt almak lazım.
en son da tüketim ve şarj potansiyeline göre tek çeşit akü havuzuna bakım, güncelleme lazım.

400 amper teknik olarak 40 amper ile 10 saatte doluyor; 10 saat güney bölgeler için bile iyi bir güneşlenme zamanına denk geliyor.

*

A. G.

« Yanıtla #14 : Ocak 24, 2024, 10:17:29 »

Aşağıdaki, ifadelerden kısa sürede yani seri bağlayıp 10 amper yerine paralel bağlayıp 30 amper gönderdiğimde 10 saatte 300 amperlik bir depolama elde edebiliyorum , teorik olarak, gün içerisinde tüketimim fazla malesefi malum rakı buzsuz içilmiyor, invertör, 220 V buz makinası, buz dolabı, elektrikli tuvalet hatta ikinci buzdolabı derken gündüz bile sarfiyat var. bu durumda gece ihtiyacım olan enerjiyi daha hızlı doldurmam gerek. tüh şimdi 30 amper Mppt masrafı çıktı. nerden baksan 2K, bu ay liman da var, fırtınada usturmaçalar patladı onlar desen 4K, emekli maaş gitti. ben böyle aşkın ızdırabını.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

400 Watlık panel, örnek olarak 40 volt 10 amper gibi değerlere sahip olsun;
4 tane serilersen, 4 * 40 dan 160 volt 10 amper i mppt ne göndermiş olursun,
4 tane paralellersen, 4* 10 dan 40 volt 40 amperi mppt ye göndermiş olursun.
mppt konuma göre en verimli çevirimi yapıp, kapasitesi kadar akülerine basıyor.
akülerin doluluğa yaklaşınca, 0 30 amper basan mppt daha da az amperle şarj edecek.
özetlersek;
400 amper teknik olarak 40 amper ile 10 saatte doluyor; 10 saat güney bölgeler için bile iyi bir güneşlenme zamanına denk geliyor.