0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. T.

Değerli korsan dostlar, 33 feet bavaria 2007 model teknemde 50 m zincir var, yeterli olmadığını 70 m ye uzatmayı düşünüyorum. İlk sorum uzatmam gerekli mi sizce ? İkinci sorum ultra çapa kurtarıcının alarga durumlarda zincirin üzerine geçirilerek daha güvenli bir demirleme ve rüzgar salınım mesafesini kısalttığını duydum. acaba uzatmak yerine bunu alsam daha mantıklşı mı olur ? Deneyimi olan kaptanlarım yada bilgisi olan kaptanlarım yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

Zinciri uzatmak daha kullanışlı olacaktır.

Zincir üzerine çeşitli aparatlar ile ağırlık ekleyip çapanın zeminde çekilme açısını düşürmek teoride güzel bir yöntem ama uygulaması kolay değil.

Sert havalarda demirlerken uygulamak pek mümkün değil. Ancak zaten tutmuş demire beklenen sert hava için takviye olarak yapılabilir.

Eğer zincirliğinizin kapasitesi yeterli ise, takılma yığılma vb olmuyorsa ne kadar çok zinciriniz varsa o kadar iyi.

Zincirlik kapasite sorununuz varsa bile bahsettiğiniz aparatlar yerine krom zincire (daha az yığılma yapar) geçmenizi öneririm.

*

O. T.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Zinciri uzatmak daha kullanışlı olacaktır.

Zincir üzerine çeşitli aparatlar ile ağırlık ekleyip çapanın zeminde çekilme açısını düşürmek teoride güzel bir yöntem ama uygulaması kolay değil.

Sert havalarda demirlerken uygulamak pek mümkün değil. Ancak zaten tutmuş demire beklenen sert hava için takviye olarak yapılabilir.

Eğer zincirliğinizin kapasitesi yeterli ise, takılma yığılma vb olmuyorsa ne kadar çok zinciriniz varsa o kadar iyi.

Zincirlik kapasite sorununuz varsa bile bahsettiğiniz aparatlar yerine krom zincire (daha az yığılma yapar) geçmenizi öneririm.

Özgür Kaptanım bilgi içimn teşekkürler. Krom zincir fiyatları şu anda uçuk 70m toplam zincir için 100k fiyatlar çıkıyor. Bir süre daha galvanize devam gibi .

*

Ö. Ö.

Off! Demek zamanında kroma yatırım yapsak şimdi Swan'ımızı alıp dünya seyahatine çıkarmışız yani!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. S.

En az 30 metre daha ilave ederseniz rahat edersiniz. Derin koylarda 70 metre yeterli olmayabilir. 76 metre zincirim var sonuna kadar denize serdiğim yerler oldu.

*

R. E.

Zincirin fazlası göz çıkarmaz.
Esas soruyu kendinize sorun, uzun seyirler yapıp, uzun zaman alargada kalıyor musunuz?
Yoksa sabah çık, akşam marinaya dön veya bir iki günlük gecelemelerle sınırlı.
İkincisi ise gerek yok uzatmaya. 5-6 bofora kadar tutar 50 metre zincir. Ama çapanın iyi batmadığı sert zeminde zincirin fazlasını sermek elinizi rahatlatır.

Forumda hesabı da olacaktı sanırım hangi derinliğe en az ne kadar zincir sermek gerektiğinin.. geçen yaz bir veya iki kez 50 m üstü zincir serdim. Genelde 40 metreyi geçmedi...

*

O. T.

Zincirin fazlası göz çıkarmaz.
Esas soruyu kendinize sorun, uzun seyirler yapıp, uzun zaman alargada kalıyor musunuz?
Yoksa sabah çık, akşam marinaya dön veya bir iki günlük gecelemelerle sınırlı.
İkincisi ise gerek yok uzatmaya. 5-6 bofora kadar tutar 50 metre zincir. Ama çapanın iyi batmadığı sert zeminde zincirin fazlasını sermek elinizi rahatlatır.

Forumda hesabı da olacaktı sanırım hangi derinliğe en az ne kadar zincir sermek gerektiğinin.. geçen yaz bir veya iki kez 50 m üstü zincir serdim. Genelde 40 metreyi geçmedi...

İkinci seçenek Recep Korsanım, 1-2 gece alarga çoğunlukla marina. Sizin hiç bu zincir kurtarma aletine ihtiyacınız oldu mu , gerekli mi sizce ?
*

R. E.

Benim çapa kurtarma aletine ihtiyacım olmadı. Sanırım derine demir atıldığında güneyde gerekebiliyor. Çoğunluk tek başıma seyir yaparım. Zinciri toplarken yol verip çapaya doğru, boşa alıp baş tarafa ırgatın yanına giderim. Kıçta havuzlukta toplamaya kalkınca yığılmaya bağlı sorun çıkıyor. Zincirim 65 metre+halat. Ama daha hiç atmadım hepsini. 40 metre 8'lik  zincir 5-6 bofor havada 5-10  metre derinlikte tekneyi tutuyor. Tekne 32 ft. Bügel çapa var 16 kg.

Gecelemeyeceğim demirlemelerde 20-30 metre zincir yetiyor 5-6 metre derinliklerde.. Dip genelde görünür o derinlikte. Çok kayalık yer varsa sakınmak gerekebilir çapa takılmasına yol açmamak için..

*

A. K.

Ben kayalık yerde veya bilmediğim yerlerde çapanın mapasına şamandralı halat takarım . Şamandra yüzeyden 3-3,5 mt  aşağıda olur.
*

Ö. Ö.

Orkun korsan sanırım demir kurtarma halkası yardımı ile zincir ortasına ağırlık ekleyerek çekme açısını düşürme yönteminden bahsediyor;

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

R. E.

Orkun korsan sanırım demir kurtarma halkası yardımı ile zincir ortasına ağırlık ekleyerek çekme açısını düşürme yönteminden bahsediyor;

Buna gerek var mı emin değilim.  Tonozdaki tekneyi uzun süreli terk etme durumlarında kuşkusuz bu tür ağırlıklar işe yarar. Demirdesiniz. Tekne üstündesiniz, hava çok sertlerse yüklenmelerde ileri yol verip çapadaki yükü hafifletmek mümkün. Ki demir tuttuysa buna da gerek yok. 

Bir de öyle 40 metre zincir serilmiş çapa çok istisnai bir durum yoksa kolay taramıyor. Taradığında bile yavaş yavaş takıla takıla sürükleniyor. Bu da genelde gevşek zeminde oluyor. Mutlaka uyanırsınız.  Uyanmasanız bile sığlık rüzgaraltında değilse siz uykuyu alana kadar biraz açılırsınız. Başıma geldiğinden biliyorum, 60 metre kadar sürüklenmişliğim var tepeden inen civarna nedeniyle.

Bunlar pek sorun oluşturmaz, güneyin sıkışık koyları başka türlü sorunlar yaratabilir belki. Başka teknenin zincirine, çapasına takılmak veya üstüne çıkmak gibi..  Ama elbette teknede çapa kurtarma halkası bulunması kullanılmasa da iyidir.

*

Ö. Ö.

Forum'un deposunda şöyle bir döküman varmış, orada da "Demir Ağırlığı" bölümünde aynı şeyden bahsediliyor.

Gerçi dökümanlarda demir ağırlığı genelde "gezinmeyi azaltmak" amacı ile kullanılıyor ama zincir kalomasının ortasına ağırlık eklemek sert havada çapanın zeminde çekilme açısını azalttığı için demirin taramama ihtimalini arttıracağı aşikardır.

Boğaziçi Üniversitesi Yelken Takımı - DEMİRLEME (10 Sayfa, PDF)
*

O. T.

Aynen Kaptanım , aşağıdaki linkte iki kullanımı da gösteriliyor.

*

O. G.

Demirlerken istediğimiz kadar döşeyebileceğimiz zincir güzel birşey ama seyir sırasında başüstünde teknenin baş-kıç salınımını etkileyen ağırlık demek.. Dolayısıyla zincirde optimumu bulmak lazım..

Yerinizde olsam, ilk önce elinizde varolan 50m zincir ve devamında ihtiyaç duydukça kullanacağınız 30m. halat ilavesini denerdim.. Bu işinizi görecektir..
Baktınız olmadı, devamlı 10m. üstü derinliklerde demirliyorsunuz, istediğiniz zaman 20m daha galvaniz ek yapabilirsiniz..

Ultra'nın söylediğiniz ürünü çapa kurtarma halkası.. Ağırlık (kellet) olarak kullanmak için fazla pahalı.. 
İlla ağırlık ihtiyacınız varsa, yatırımınızı çapanızın ağırlığını arttırmak için yapın.. (tercihen krom çapa+krom zincir)

*

O. T.

Demirlerken istediğimiz kadar döşeyebileceğimiz zincir güzel birşey ama seyir sırasında başüstünde teknenin baş-kıç salınımını etkileyen ağırlık demek.. Dolayısıyla zincirde optimumu bulmak lazım..

Yerinizde olsam, ilk önce elinizde varolan 50m zincir ve devamında ihtiyaç duydukça kullanacağınız 30m. halat ilavesini denerdim.. Bu işinizi görecektir..
Baktınız olmadı, devamlı 10m. üstü derinliklerde demirliyorsunuz, istediğiniz zaman 20m daha galvaniz ek yapabilirsiniz..

Ultra'nın söylediğiniz ürünü çapa kurtarma halkası.. Ağırlık (kellet) olarak kullanmak için fazla pahalı.. 
İlla ağırlık ihtiyacınız varsa, yatırımınızı çapanızın ağırlığını arttırmak için yapın.. (tercihen krom çapa+krom zincir)

Aynen Onur Kaptanım, 20m bir halat ekleyip öyle kullanmayı düşündüm ben de . Bu kurtarma aleti güzel ama pek fiyat performans ürünü değil gibi. Selamlar