0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. S.

Neden bu kadar zor?
« : Mayıs 13, 2023, 11:56:14 »

Videodaki katamaran sizce neden bu kadar zorlanıyor, evet hava çok sert ama alan da bir o kadar geniş. Tekne dümen mi dinlemiyor yoksa kaptan alkol sınırlarını mı zorlamış?

*

Ö. Ö.

Ynt: Neden bu kadar zor?
« Yanıtla #1 : Mayıs 13, 2023, 14:02:21 »
Off.. izlerken içim şişti!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Her hareketlerinden kaptan dahil tüm ekibin tecrübesiz olduğu belli oluyor.

İlginç şekilde katamaran kiralayan müşterilerde bu az tecrübe olayına çok rastlıyoruz.
Burada arkadaşları ile birkaç kez monohull ile denize çıkmış, hiç tek başına marinaya girip çıkmamış ama cümbür cemaat gelip kocaman katamaranları kiralayanlara çok rastlıyoruz..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #2 : Mayıs 13, 2023, 14:15:36 »
Esas komşu teknelere acıyorum  . Insallah  böyle kaptan bozuntularıyla karsılaşmayız  . hemde çift makina var , bundan kolay manevra olabilir mi . adamcağız iskele  koltuk halatı atacak bekliyor , bakan yok.

Ben misafirlere yanaşma esnasında ne yapacaklarını nerede oturacaklarını , neye dikkat edeceklerini bir bir anlatırım , hiç üşenmem . Üstelik benimki alt tarafı 27 ft .
Bir de kaptan bozuntuları  her manevrayı minibüsçü gibi tam gaz vererek yapıyorlar.

*

T. T.

« Yanıtla #3 : Mayıs 13, 2023, 19:55:15 »
muhtemelen ilk yanaşması..ve tekneye yabancı olabilir..kendi teknemde ben de ilkinde zorluk çekmiştim ki daha büyük tekneleri daha evvel daha sikisik yerlere çiçek gibi yanastirmama ragmen:) ve koca katamaran ile ilk ise daha da zorluk çekiyor belli..araba gibi kullanıyor tekneyi....ilaveten belli teknedeki herkes acemi..cok sayıda adam katamaran tutmuşlar masrafı bölüsmüsler..halbuki kolaylıkla bir kaptan tutsalardı bu eziyeti çekmezlerdi..

*

U. C. O.

« Yanıtla #4 : Mayıs 13, 2023, 20:06:14 »
İki makinanın farkında değil bence.
Ver abi iskele tornistan.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sancak halatı baglasa zaten rüzgar basicak.

Ama herkes bağırınca da bazen insan kontrolü kaybediyor. Bana oldu gencken. Teknedekiler ayrı iskeledekiler ayrı komşu tekneler ayrı fikir sahibi...

*

C. A.

« Yanıtla #5 : Mayıs 14, 2023, 03:25:30 »
Demir atmıyor, dolayısıyla başı tutamıyor.

Çift makina ama kontur manevra hiç yapmıyor.

Makinalardan biri arızalı mı acaba diye baktım ama değil.

Bildiğin acemi.

Böyle bir durumda yandaki bağlı teknelerden biri benim olsaydı, hiç üşenmez çıkardım. Oluşabilecek hasarın büyüklüğünü önceden kestirmek mümkün değil. Bence bağlı olan her iki tekne de olayı çok ucuz atlatmışlar, ama sanki iskele tarafta bağlı olan tekne bir miktar hasar almış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selametle...
*

İ. E.

« Yanıtla #6 : Mayıs 14, 2023, 16:55:53 »
Çift pervaneli bir teknede böyle iş yapmak görülmedi.Muhtemelen  tekneyi kullananın kontr manevra diye bir şeyden haberi yok .Anlaşılan.kaptan olan şahıs herhalde hayatında ilk defa tekne kullanıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. S.

« Yanıtla #7 : Mayıs 15, 2023, 15:45:01 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bildiğin acemi.

Böyle bir durumda yandaki bağlı teknelerden biri benim olsaydı, hiç üşenmez çıkardım. Oluşabilecek hasarın büyüklüğünü önceden kestirmek mümkün değil. Bence bağlı olan her iki tekne de olayı çok ucuz atlatmışlar, ama sanki iskele tarafta bağlı olan tekne bir miktar hasar almış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selametle...

Tonoz var sanırım, o sebeple demir atmıyor.
*

A. K.

« Yanıtla #8 : Mayıs 15, 2023, 16:43:25 »
Tekneciliğe başlamak için o yüzden küçük teknede tecrübe edinmeyi tavsiye ediyoruz.  Tabi büyükler kadar konforlu ve havalı değiller ama en azından manevralarına  hakim olabileceğiniz bir boyut yeterlidir.

Eğer ben ferah olsun biraz da konfor olsun derseniz   Başlangıç için en fazla 30-31 belki  32 ft tekne iyidir.

Bu boyuttaki teknelerle tek başına yelken açar , manevra yapar ve limana girebilirsiniz. Eşim Ctesi günleri de çalıştığından ctesi günleri tek başıma yelken yapardım 
Gittiğimiz limanlarda yanaşma yardımı olmaması , özellikle bağlı olduğum Kalamışta palamar yardımının olmaması , (en azından bana gelmiyorlardı ) tüm hava şartlarında tek başına yanaşmam gerektiğinden   Benim  küçük teknede kalmamın en büyük sebeplerinden biridir .

Zaten İstenbuldaki teknelerin neredeyse hepsi kıyı denizciliği yapıyor.  marmarada gideceğin mesafede en fazla 40- 50 mil , yani 2 gün de Tv seyretmeyebilirim .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. A.

« Yanıtla #9 : Mayıs 16, 2023, 03:03:25 »

Bildiğin acemi.

Selametle...

Tonoz var sanırım, o sebeple demir atmıyor.

Bilmediğimden soruyorum. Tonoz olan yerde, emniyet nedeniyle demir atıp kıçtan kara manevra yapılamaz mı?

Ticari gemilerde iş emniyete, can ve mal güvenliğine gelince hukuken karar  tamamen kaptanın kararına bırakılır.

Sanki burada kaptan demir atarsa tonozo zarar verebilir ama tonozo verilen zarar mı yoksa kendinize ve bağlı teknelere verilen zarar mı daha büyük olabilir iyi değerlendirmek lazım.

Ama kaptan kaptan değilse elbette yapılabilecek çok bir şey yok. Adam durumu nasıl değerlendirsin de doğru kararı alabilsin. 

Selametle...

*

E. S.

« Yanıtla #10 : Mayıs 16, 2023, 09:02:22 »
Demir tonoza zarar vermez de tonoz halatlarina veya zincire takilir. Ayrılırken demir alamazsın, dalgıç çağırmak gerekebilir.
*

H. Y.

« Yanıtla #11 : Mayıs 16, 2023, 11:40:39 »
Sanırım pervane çekmesi hakkında bir fikri yok, ilk tornistanda dümen dinlemeyince paniğe kapılıp saçma hareketler yapıyor.
Ayrıca çift motoru yön vermede kullanabileceğini de bilmiyor.

Nacizene benim fikrim böyle
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #12 : Mayıs 16, 2023, 12:04:15 »
Bilmediğimden soruyorum. Tonoz olan yerde, emniyet nedeniyle demir atıp kıçtan kara manevra yapılamaz mı?
Yine ilgili limanın yönetmeliğine bakmak lazım ama ben şimdiye kadar tonoz olan belediye iskelesi, barınak, lokanta iskelesi gibi (marina olmayan) yerlerde "demir atmak yasaktır" diye net bir kural görmedim.

Ama tonoz olan yere demir atıp takılırsak sonra çıkması, kurtulması zor olacağı için tekne kaptanı tercih etmez elbette.

Tonoz olan yerde kötü havalarda tonoza güvenmeyip (ve söylediğiniz "başı tutma" amaçlı) uzaktan demir atıp girdiğim çok oldu.
Kıyıdan oradaki tonozun pozisyonu hakkında bilgi alınırsa sorun yaşamayacak bir uzaklığa demir atmak zor değil.

Ama bu gördüğümüz olayda kaptan ve ekip o kadar acemi görünüyorlar ki başı tutmak için demir atmak mevzuundan haberdar olduklarını hiç sanmıyorum! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. Ç.

« Yanıtla #13 : Aralık 09, 2023, 22:09:04 »
İzlerken yandaki tekne sahiplerinden olmadığıma sevindim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Lagoon daki beyfendi senin kullanacağın tekneye diyecek, dümene geçecek diye bekledim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap