0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

J. Z.

Iskota ve mandarin makarnaları ile spinlock bakimi
« : Mart 01, 2024, 13:59:01 »
Kaptanlarim Selamlar
Yaklaşık 15 yıl yarışan ve son 3 senedir gezmeye çalışan bir yelkenciyim. Bu sene makara ve spinlock bakimi yapmak istiyorum. Kullanmam gereken yag cinsleri konusunda tavsiyelerinizi beklerim
Tesekkurler
Jozi

*

E. S.

Ynt: Iskota ve mandarin makarnaları ile spinlock bakimi
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2024, 22:37:25 »
Spinlockları tatlı su ile temizleyip, tuz kireç vb maddelerden temizledikten sonra halata temas etmeyen hareketli parçaları gres veya sadece wd40 ile yağlamak yeterli olacaktır.  Makaralarda da benzer işlemi uygulayabilirsiniz

*

O. S.

« Yanıtla #2 : Mart 08, 2024, 12:12:43 »
Selamlar Jozi Kaptanım,

Yarışçı her daim yarışçıdır, sadece yarış sınıfı değişir.
Ben artık "Mangalcı" sınıfı yarışıçısıyım, çok süper mangal yaparım, ailecek yeriz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Makaralar için oltacıların kullandığı WD-40 yada Reel Kleen gibi 100% sentetik bir yağlayıcı kullanın. İllaki tam sentetik olmalı, emin değilseniz uzak durun, hatta ürünün orijinal olmadığını düşünüyorsanız da uzak durun. Dar yerler için 2 ml' lik bir enjektöre doldurup uygulayın. Yada bulabiliyorsanız insülin yada oksapar gibi kan sulandırıcı iğnelerinin enjektörlerini kullanın, iğneleri çok ince ve yumuşaktır. Eğilip bükülseler bile kolay kırılmazlar.

Siz sorana kadar spinlockları hiç yağlamayı düşünmemiştim. Her yarıştan sonra sıcak içme suyu ile yıkardım ancak şimdi kafama dank ediyor, iskele tarafı ortadaki spinlock kolu arada bir sıkışıyor. Ben de içi kirlenmiştir diyerek yıkamaya devam ediyorum ama 2-3 hafta sonra yine sıkışıyor. Sanırım ilk fırsatta söküp temizlemeli ve yağlamalıyım. Yine tam sentetik bir yağ kullanılmalı.
Yağlama miktarlarına girmiyorum, ancak özellikle spinlocklar için, uygulama öncesinde sıcak içme suyu ile yıkayıp mevcut halatların tamamı çıkartın. Uygulama sonrası da mutlaka başka bir halat ile (gerekirse kurban edilecek 2 metrelik bir halat ile) deneme yaptıktan sonra halatları geri takın. Halatlar yağlansa bile uçları ilk gireceği için yağın büyük kısmını emecektir.

*

S. K.

« Yanıtla #3 : Mart 09, 2024, 00:54:26 »
Bu spinlock da ne pahalı bir şeymiş arkadaş... geçen bir niyetlendim; monte edeceğim gybe preventer için bir boş spinlock lazım (yok); dörtlülerin yanındaki bağımsız teklileri her iki tarafa birer çiftliyle değiştirmeye meylettim de... Teknede fiyat/kütle oranı en yüksek şey spinlock olabilir... Hatta olabilir değil, kesin öyle... 

*

E. Ç.

« Yanıtla #4 : Mart 09, 2024, 10:34:53 »
XTS serisi Spinlock bakım videosu.

XAS serisi Spinlock bakım videosu