0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. S. .

Motor devir problemi h.k
« : Mart 19, 2024, 21:31:58 »
Merhabalar 18 hp çift silindir dizel kubato marka motorum var boşta devir 3000 e kadar çıkarken yüke bindiği zaman devir 1300-1400'de kalıyor.
Yakıt siteminde herhangi bir tınanıklık vs yok gaza ne kadar yükselem de devir oynamıyor motor siyah duman atmaya başlıyor. Baysan M30C şansızman var üzerinde sizce sebebi ne olabilir ? Motor tamire gittikten sonra bu problemleri yaşamaya başladım. Sözde ustanın yaotığı şey bakım ve şansızman değişimi. Motor boştayken şaftı elimle rahat bir şeklilde çevirebiliyorum.

*

R. E.

Ynt: Motor devir problemi h.k
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2024, 08:24:14 »

Filtreleri değiştirip tekrar deneyiniz. Özellikle de küçük mikron mazot filtresini...
Dumana takılmayın, dizel motorlar yüksek gaz verince sistemdeki kurumu o şekilde atarlar, ama 5-10 dakika sonra o kara duman biter..
Şaft veya şanzımanla alakalı değildir. Yeterli mazot gelmemesi ile alakalı olması muhtemel gaz yememesi...
Kolay gelsin..

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Mart 20, 2024, 09:03:40 »
Şanzıman değişikliği sorun olabilir. Redüksiyon oranları değişti ise mümkündür.

*

O. B.

« Yanıtla #3 : Mart 20, 2024, 09:10:58 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

R. E.

« Yanıtla #4 : Mart 21, 2024, 00:30:16 »

Üstadım, sanırım bu motorlar turbo değil, ancak haklısınız, hava filtre ve hattında sorun varsa yeterli oksijen gelmiyorsa yine gaz yemez. Ancak yüke binmeden de gaz yememesi gerekir bu durumda. Sadece yüke bindiğinde, yani yol verildiğinde gaz yemiyorsa akla gelen muhtemel sorun, yeterli mazotun gelmemesi olabilir. Metal hortumlarda eziklik, plastik hortumlarda bükülme vd yoksa tek şey, motor üstündeki düşük mikronlu filtrenin yeterli mazotu geçirmemesidir.

Arkadaşımız sorunu çözüp, bilgisini paylaşırsa öğrenebileceğiz sorunu...

*

C. S. .

« Yanıtla #5 : Mart 21, 2024, 18:27:07 »
Herkese teşekkür ederim. Filitleri değiştirip tekrar deneyeceğim benim aklıma gelen durum şanzıman kaynatlı olduğu durum düzelirse bilgi paylaşamı yapacağım