0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. K.

En iyi sintine pompası?
« : Ocak 11, 2024, 15:58:52 »
Merhabalar.. Bir sintine pompası almak istiyorum, özellikleri şöyle:
1) Az su ile çalışabilsin. Bir parmak veya daha az bile olsa suyu çekebilsin
2) Kendini sorunsuz prime edebilsin ve su emmeye/basmaya başlayabilsin.
3) Pis su veya içinde yüzen şeyler olsa da pek tıkanmasın.

Acaba bu konuda tavsiyeniz olabilir mi?
Çok teşekkürler, 
-turgut

*

A. K.

Ynt: En iyi sintine pompası?
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2024, 16:09:46 »
sintine pompasını aktive etmenin 2 yolu var.
-Kendinden switchli
-Harici floatter ile

eğer zemin düz ise hemen hemen hepsi  son 1 cm kadarını çeker sonu kalır. Pervanesi zeminden  5 mm - 10 mm  yukarıdadır ve son suyu çektikten sonra borudaki su geri gelir.  Yani 10 mm su + borudaki su miktarı hep kalır.

Yani sıfırlamanız imkansızdır.

Harici floatter kullanırsanız uyarı sinyali almak daha kolaydır ve birkaç pompa çalıştırabilirsiniz.
Kendinden olursa floatter bozulunca pompa çöp oluyor.  Başıma gelmiştir.

Hepsinin etrafında filtre gibi sistemi vardır ancak temizlemeniz gerekebilir. Pompayı zemine iyicene oturtmanız gerekir.

« Son Düzenleme: Ocak 11, 2024, 16:12:08 Gönderen: Atilla Kaplan »

*

R. E.

« Yanıtla #2 : Ocak 15, 2024, 12:39:38 »

İllaki hiç su kalmasın istiyorsanız, bu mevcut sintine pompaları ile imkansız.
Ben mini 12 V pompa alıp, ucuna hortum taktım. İki tarafa da hortum takılanlar daha kullanışlı, tek tarafa hortum takılanların tırnaklarını 1 mm'den daha az bıraktım.
Çakmaklığa takıp çalıştırıp, kapatmadan pompayı yukarı kaldırıyorum. Hortumun ucu mutfak lavabosu deliğine sokulu.
İşi bitince de hortumuyla, kablosu ile üstünü kestiğim 5 litrelik su kabına koyup saklıyorum..

Şöyle, birçok marka var. Ucu çakmak soketli veya kıstırmaçlı şeşitleri var.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #3 : Ocak 15, 2024, 17:54:47 »
Bahsedilen pompayı ana pompa olarak kullanamazsınız ancak Recep kaptanın yaptığı gibi manuel işemlerde kullanabilirsiniz. Ana/kuvvetli büyük  pompalarda su bırakma yüksekliği daha fazla olur.

Eğer sintinede cep gibi , çukurluk gibi  pompayı+ floater i koyabileceğiniz yer yoksa sintinede devamlı su olur. Onun yerine su geçirmeyen şaft körük mekanizmalarıyla oynayın hiç olmazsa sintineye su gelmez . 

*

A. G.

« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2024, 14:53:56 »
Değerli korsanım,

ben de aynı şekilde sintinemde en az miktarda su kalsın istiyordum, klasik sintine pompası yerine diyafram pompa aldım, yer süzgeci ve tekyönlü valf kullandım. sintine süzgecinden hemen sonra tek yönlü valf ve sonrasında diyafram pompa tek çözüm oldu. Diyafram pompa santrifüj pompaya naaran daha pahallı ama kesin sonuç.linkteki pompanın 12 volt olanını almıştım.

*

S. K.

« Yanıtla #5 : Ocak 22, 2024, 12:01:32 »
Geçen merak ettim, iki sintine pompasının da floater şeyini elimle kaldırınca ikisi de çalıştı... su çekip çekemeyeceğini bilmiyorum; çünkü su yoktu çalıştırırken... Sonra aklıma geldi, pompa çalışırken ne ses ne ışık, hiçbir uyarı vermiyor... Zaten sesli çalışan birşey de değil, ayrıca üstünde de farş tahtası var, hiç duyulmaz.. Yani su alıyor olsak sintine gelen suyu karşılayabildiği ve su farş tahtalarının üstüne çıkmadığı sürece haberimiz olmayacak...

Bazı teknelerin motor panelinde veya aşağıdaki sigorta panelinde yahut kokpitte kırmızı bir lambayla çalışan ışıklı-sesli sintine uyarı şeyleri var... Nedir bunlar? alıp sorunsuz çalışan bir sisteme dışarıdan takabileceğimiz şeyler mi? 
*

M. A. Z.

« Yanıtla #6 : Ocak 22, 2024, 14:01:19 »
Sintine alarmı sesli ve görsel uyarı veriyor.
benzer ürün linki şöyle;
*

A. K.

« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2024, 14:17:14 »
Ben araba aksesuarları satan yerden minibüs geri vites alarmı almıştım.  negatifini direkt bağlamış pozitif ucunu da floater in çıkış ucuna bağlamıştım. Her sintine çalışmasında bizim düdük ötüyor.
motor kapağının yanına vidaladım.İsteyen uzatma ile dışarı alır
*

S. K.

« Yanıtla #8 : Ocak 22, 2024, 15:32:51 »
Ben araba aksesuarları satan yerden minibüs geri vites alarmı almıştım.  negatifini direkt bağlamış pozitif ucunu da floater in çıkış ucuna bağlamıştım. Her sintine çalışmasında bizim düdük ötüyor.
motor kapağının yanına vidaladım. İsteyen uzatma ile dışarı alır

Tamam, bu şekilde arayınca 125 liraya buldum bir tane, aldım... 130db sesle en derin uykuları paramparça eder sintine çalışınca Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bende iki pompa teknein grid'inde birer bölme arayla duruyorlar (aralarında su geçiş yeri var); ben her iki floater çıkışından + kablo alıp aradaki bölme duvarına vidalayarak yerleştirmeyi düşünüyorum... sonuçta o desibel farç tahtasının altında da olsa her yerden duyulur...  - kabloyu da salmanın en arkadaki saplamasına sararsam tamamdır herhalde; teknedeki tüm ground kabloları bir şekilde salmaya gidiyor (yanlış mı düşünüyorum)

Mehmet Ali korsanın verdiği linkteki alet marin olduğu için 450 küsur lira... Gerçi sanırım o alarm pompa çalışmış veya çalışmamış bakmadan sintinede suyun varlığına alarm veriyor anladığım kadarıyla ama benim iki pompam da çalışıyor zaten; problem çalıştıklarında bunu kimsenin duymayacak olması...
*

M. A. Z.

« Yanıtla #9 : Ocak 22, 2024, 15:41:29 »
Flatöre bir buzzer bağlamakta aynı sonucu verir herhalde.
*

E. S.

« Yanıtla #10 : Ocak 23, 2024, 11:02:29 »
Bu arada ecnebilerin bir sözü vardır. "The best bilge pump of all is a bucket in the hands of a frightened man"
İngilizce bilmeyenler için: En iyi sintine pompası korkmuş bir adamın elindeki kovadır.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. A.

« Yanıtla #11 : Ocak 24, 2024, 23:31:20 »
Bu arada ecnebilerin bir sözü vardır. "The best bilge pump of all is a bucket in the hands of a frightened man"
İngilizce bilmeyenler için: En iyi sintine pompası korkmuş bir adamın elindeki kovadır.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gerçekten var mı böyle söz. Varsa iyiymiş.
*

A. K.

« Yanıtla #12 : Ocak 25, 2024, 00:10:16 »
Insan kovaya muhtac olmasin. Bir keresinde kinali -fenerbahce arasinda körük patladi. Sintine yetişmedi eşim 30-40 dakika kova ile su boşaltti. Kimseye göstermesin.
*

Y. E.

« Yanıtla #13 : Ocak 27, 2024, 13:56:31 »
Geçmiş olsun.en iyi diye değilde en güçlüsü olmalı 12 v olarak tenlerde 500,1000,1500,2000,2500,3000 bin diye gider eğer yeriniz varsa ayrı ayrı çıkış olmak kaydı ile 2 adet montaj yapabilirsiniz 3000 lik den