0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. G.

12 V ariston şofben hk bilgi
« : Ocak 21, 2024, 13:26:08 »
Değerli korsanlar,

Bir internet alışveriş sayfasında 12V şofben görüyorum. "1.5 saatte 15 lt suyu, 150 watt saatlik enerji tüketimi ile 50 dereceye kadar ısıtıyor," şeklinde açıklama var. gündüz güneş panelleri yüksek voltaj verirken çalıştırarak akülere fazla yük bindirmeden çalıştırmak ve sıcak su ihtiyacımı karşılamak istiyorum. teknemde boiler yok. motor boruları ile oynamak istemiyorum. verimli mi dir ? kullanan var mı?

*

E. S.

Ynt: 12 V ariston şofben hk bilgi
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2024, 17:35:43 »
Kullanmadım ama gayet mantıklı bir ürünmüş. İyi yalıtımlı,  motordan ısınan bir boiler e oranla daha ekonomik ise tercih edilebilir. Çektiği akım makul.  Aküleri yormaz.

*

H. Z.

« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2024, 22:28:23 »
Abbas korsan,

Muhtemelen rezistanslıdır ve aküler rezistansı hiç sevmez.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2024, 23:28:28 »
150Wh düşük bir tüketim.
Saatte 8Ah (100W) kapasite harcayacak demek.
Pek gerçekçi gelmedi doğrusu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şöyle düşünün, en basit su ısıtıcı (kettle) 2000W civarında güce sahip. Bu alet içindeki 1lt suyu 3dk kadar bir sürede ancak kaynatıyor.
Bu mantıkla 100W'lık (1/20'si) bir güç ile aynı miktar (1lt) suyu 1 saatte kaynatabilir diyebiliriz. Yani 15lt suyu 15 saatte kaynatır.
Hadi kaynamasın, 1/4 sıcaklığına (25 derece) getirsin diyelim, ~4 saat gerekiyor.

Bu açıdan 1,5 saat gerçekçi gelmedi bana.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. Ç.

« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2024, 23:51:20 »
Ariston Thermo Andris modelinden 1200w Rezistansı söküp yerine 150w Rezistans mı takmışlar acaba. İlanlarında 12v dönüşümlü ibaresi var.

Ürünün 1200w 15LT olanı sıfır garantili 5000 lira civarı , Vanliya Karavan tarafından dönüştürülmüş 12v olanı, sahibinden de 8000 lira.

*

O. S.

« Yanıtla #5 : Ocak 22, 2024, 09:16:17 »
Özgür kaptana tamamen katılıyorum; hiç gerçekçi değil!

Konu çalıştığım sektör ile ilgili, ısıtma ve sıcak su Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu nedenle aşina olduğum şekilde anlatmaya çalışacağım.

Isı birimi kalorinin tanımından gidersek, 1 gr suyun 1 derece artması için gerekli ısı miktarı = 1 cal.
15 litre = 15 dm^3=15,000 gr
basit olsun, 20 derecedeki suyu 50 dereceye çıkartalım; Delta 30 derece.
Q=m.C.Delta(T) formülü ile, 15 lire suyu 30 derece ısıtmak için 450,000 kalori = 450 kCal ısı enerjisine ihtiyaç var.

Dönüştürürsek;
1 Kcal = 0,00116 kWh
450 Kcal=0,523 kWh=523 Wh. Bu miktar ısıyı rezistans ile almak istersek, en iyi ihtimal ile (ısı kayıplarını minimum kabul edersek) 95%' lik verim ile 550 Wh elektrik enerjisine ihtiyaç duyarız.

Bu enerjiyi 1,5 saatte verebilecek rezistans ise en az 360 W' lık olmalı.
Bu nedenle 150 W hiç gerçekçi değil.

Bu hesapta kabul ettiğimiz değerleri gerçek hayat ile karşılaştırırsak;
- İlk baştaki suyun sıcaklığı 20 derece olabilmesi için bulunduğu ortamın iyi ısıtılmış olması gerekli.
- Minimum duş (banyo değil!) için 5-7 lt/dk debide 40-45 derece su gereklidir. Yani 15 litre suyu 40 dereceye ılıştırırsak 22,5 litre suyumuz olur (20 derecede 7.5 litre su ilavesi ile) ki, bu miktar bile bize en fazla 4.5 dakika süreyle yetecektir.

Sonuç, 360W ile, saatte 30Ah kapasite harcayarak elde edeceğimiz 4,5 dakikalık ılık bir duş...
Yeterince iyi olmasa da, biraz daha fazla enerji tüketimine katlanabilirseniz, bu termosifonu 2,5-3 saat çalıştırıp toplamda 85-90A tüketerek 15 lt suyu 90 dereceye ısttığınızda duş keyfiniz daha iyi olabilir.
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Ocak 22, 2024, 15:52:32 »
Aküden bessleme ile su ısıtma işi biraz zor görünüyor. Araştırmadım ama özellikle güney illerimizde çatılarda güneş paneli benzeri su ısıtıcıları var. Sıcak su çatıda depolansa da küçük ölçekte tekneler için de yapılabilir ve ekonomik olur diye düşünüyorum. Tek sorun bu sistemlerin güneş açısına göre belirli bir açı ile monte edilmeleri ama güneş panellerinde de aynı sorun var ve yatık montajla verim kaybı olsa da işe yaradığına göre güneşle su ısıtan bir panelde de yarayabilir.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2024, 17:09:33 »
Ekonomik ve sorunsuz çözüm budur, siyah torba!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. K.

« Yanıtla #8 : Ocak 22, 2024, 17:21:25 »
Özgür hocam  denizde o kadar işe yarıyor ki . Güneştede  sıcacık oluyor. Direğe mandarla boyuma göre  basıyorum , bayağı duş oluyor.

Bu kadar senedir bir şey oğrendim. Teknoliji işinde bir elektronik muhendisi olarak  Denizde aşırı teknolijiden kaçacaksın . her şeyin en basitini kullanacaksın , bozulursa üzülmeden atabileceğin şeyler olacak , En önemlisi kendin kendine yeteceksin ki denizin ortasında kimseye muhtaç olmayasın.

Eğer bunları yapmıyorsan da şikayet etmeyeceksin
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2024, 17:25:43 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

Y. A.

« Yanıtla #9 : Ocak 22, 2024, 17:27:21 »
Ben geçen sene uzun araştırmalar sonucu tüplü hermetik şofben aldım. Çok memnunum. Teknenin eski sahibi ev tipi bir termosifonu yan yatırıp takmış motor dairesine. Tekneden söküp attığım için en mutlu olduğum malzemelerden biri olabilir. Öyle bir çürümüş ki altta kalan kısmı az kaldı elimizde parçalanacaktı.
*

E. S.

« Yanıtla #10 : Ocak 23, 2024, 10:58:43 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özgür hocam  denizde o kadar işe yarıyor ki . Güneştede  sıcacık oluyor. Direğe mandarla boyuma göre  basıyorum , bayağı duş oluyor.

Bu kadar senedir bir şey oğrendim. Teknoliji işinde bir elektronik muhendisi olarak  Denizde aşırı teknolijiden kaçacaksın . her şeyin en basitini kullanacaksın , bozulursa üzülmeden atabileceğin şeyler olacak , En önemlisi kendin kendine yeteceksin ki denizin ortasında kimseye muhtaç olmayasın.

Eğer bunları yapmıyorsan da şikayet etmeyeceksin

Kesinlikle katılıyorum, basit olan zor bozulur. Bozulursa da basit bir şekilde tamir olur. Buraya kadarı tamam ama teknede sadece haftasonu kalıyorsan. Daha uzun seyirlerde, 2 günden daha uzun konaklamalı tatillerde konfor ve rahatlık aramaya başlıyor insan. Bu dengeyi kurmak çok önemli.

Buzdolabı olmasa da olur, soğuk su içmeyince ölmez insan, yaz günü sıcak duş yapmayıver, sıcak su olmayınca yapamıyorsan 2 gün sonra evine dönünce alırsın duşunu. Otopilot olmasa da olur, zaten gittiğin 10 mil yol, 2 saat dümen de tutmayacaksan o tekneyi neden aldın? Eskiden furling mi vardı, gider baş üstüne basardık cenovayı diyecekler de olabilir. Örnekler arttırılabilir.
Bazı basit ihtiyaçlar artık gelişen teknoloji ile teknede, arabada, karavanda hatta çadırda bile basitçe giderilebilir bir hale geldi. Doğanın koynunda, yıldızların altında huzurlu bir gecede içtiğin rakıya 2 küp buz atamayacaksam evimde oturmayı tercih ederim.
*

A. G.

« Yanıtla #11 : Ocak 24, 2024, 09:36:40 »
Tüm korsanlara yorumları için teşekkür ederim. tek ve şu an için en mantıklı çözüm iki adet siyah torba, hem ekonomik, hem de pratik(biri yedek)