0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. A. Z.

Ynt: Buzdolabı arızası
« Yanıtla #15 : Nisan 08, 2024, 09:23:55 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sevgili korsanlar yaklaşık 2 ay önce boşuna çalışmasın, kapalı havalarda aküler bitmesin diye buzdolabımı kapattım. Bugün tekneye gittiğimde çalıştırdığım buzdolabının çalıştığını ama soğutmadığını gördüm. Gaz problemi olasılığı yüksek ama sormak istediğim. Bu 2 ay içinde ne  oldu da gaz kaçağı oldu. Çalışırken kaçmayıp, çalışmadığında kaçan gaz ne demektedir. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mehmet Ali korsanım biz de bir  seyirde buzdolabımızın çalışmadığını görmüştük. Sonra özellikle dolabın içindeki fanın olduğu bölgenin çok dolu olduğunda buzdolabının sürekli kendisini kapattığını öğrendik. Dolabının içindeki fan bölgesini beş-on santim boş bırakarak dolabı yerleştirdiğimizde gayet iyi soğutmaya  başladı. Aynı konuyu Samosta buzdolabı ustası arayan bir komşumuza anlattığımızda onun da dolabının soğutma sorunu çözülmüştü. Eğer siz de dolabı doldurduysanız fan bölgesini boşaltıp denemenizi önerebilirim. Aksi halde iki ay kapalı kaldığı için gaz kaçağı konusu bana da çok anlamlı gelmiyor.
Aksine buzdolabım boş, buzdolabımın içinde fan da yok. Dün daha uzun süre çalıştırdım, belki uzun sürede soğutma yapar diye ama nafile. Bayram öncesi usta bulmakta zor. Bulsam da kendi yoğunluğumdan ilgilenemeyeceğim. Bayramda bir şekilde idare edeceğim.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #16 : Nisan 08, 2024, 11:16:14 »
Uzun süre kullanılmayan tüm kompresörlerde (buzdolabı, klima vb) gaz eksiltme olur.
Sanırım çalışırken belli noktaların (keçe?) yağlanması oluyor, bekleyince kuruyup kaçırıyor.

*

Ö. U.

« Yanıtla #17 : Nisan 09, 2024, 00:45:15 »
Uzun süre kullanılmayan tüm kompresörlerde (buzdolabı, klima vb) gaz eksiltme olur.
Sanırım çalışırken belli noktaların (keçe?) yağlanması oluyor, bekleyince kuruyup kaçırıyor.
Sanırım  bu yüzden arabalarda kışın klimayı arada çalıştırın gaz devirdaim etsin diyor ustalar.

*

B. S.

« Yanıtla #18 : Nisan 09, 2024, 14:20:47 »
Dün aynı sorundan dolayı tekneme iki farklı usta geldi, ilk gelen dondurucu bölümünden gaz kaçağı olduğunu ve o bölümün tamamen değişmeden sorunun çözülmeyeceğini söyledi ve gitti 😁
 İkinci gelen dolapta hala gaz olduğunu , çalışmama sebebi olarak yine boruların içindeki yağın fazla sallantıdan çalışmayı engellediğini söyledi. Bir miktar gaz ilave etti şimdi sorunsuz çalışıyor.
İki farklı ustadan görüş almakta fayda var diye düşünüyorum.

*

M. A. Z.

« Yanıtla #19 : Nisan 09, 2024, 17:04:00 »
Gaz dolum sibobu var mı diye bugün kontrol ettim. Siboba bastığımda biraz fıs yapıp sustu. İçinde gaz yok. Amacım R600A gaz dolum seti alıp kendim doldurmayı denemekti. Malzeme satan yeri aradım ellerinde var mı diye. Bana abi bu gaz çok patlayıcıdır, havaya uçarsın dedi. Bu gaz dediği kadar tehlikelimi? Yanıcı bir gaz olduğunu biliyorum ama böyle söyleyince tedirgin oldum. İzlediğim videolarda kolayca yapıyorlar.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

*

B. S.

« Yanıtla #20 : Nisan 11, 2024, 12:41:37 »
Evet yanıcı bir gaz ama tekne için daha farklı bir gaz kullanılıyor.
*

M. A. Z.

« Yanıtla #21 : Nisan 12, 2024, 13:16:38 »
Evet yanıcı bir gaz ama tekne için daha farklı bir gaz kullanılıyor.
Farklı gaz dediğiniz nasıl bir gaz?
*

B. S.

« Yanıtla #22 : Bugün, 00:31:41 »
R-410A yanmama özelliği olan bir gaz