0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. İ.

2024 Kapıda vize
« : Mayıs 02, 2024, 16:07:00 »
Merhaba
Sene başında Yunanistan'ın 10 adasına girişte kapıda vize imkanı olacağından bahsedilmişti. Ama mecliste oylanması gerekiyordu. Oylanıp onaylandı mı bilmiyorum.
Bir de eski yazılarda bu süreçten ayrı olarak Rodos için kapıda vize olduğu yazılmış..

Kızımın yeşil pasaportunun süresi doldu. Eğer Rodos girişli 5 ada yapmak istesek şu anda kapıda vize ile girebilir miyiz?
Bu konuda son durum nedir acaba?

*

Ö. Ö.

Ynt: 2024 Kapıda vize
« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2024, 16:42:40 »
Yunanistan kapıdan vize uygulaması 30 martta 5 ada ile başlamıştı 30 nisan itibariyle 10 adaya genişletildi.

Şu an İstanköy (Kos), Midilli (Lesvos), Rodos, Sisam (Samos) ve Sakız (Chios), İleryoz (Leros), Limni (Limnos), Kelemez (Kalimnos), Meis (Kastelorizo) ve Sömbeki (Simi) adalarına bu express vizeden yararlanarak girebilirsiniz.

2015'de ilk başladığından hayli zor olsa da yine de konsolosluk kapılarında uğraşmaktan kolay olduğu için tercih ediliyor sanırım.

Tekne ile gidecekseniz Yunanistan tarafındaki acentanız ile (evet, vize için acenta mecburi) görüşün, evrakları ve başvuru formunu 1 hafta önceden istiyorlar. Feribot ile geçecekseniz de buradaki feribot acentanız vizeyi organize edecektir.

Yine de eğer bir sorun yoksa ve üşenmez iseniz Yunanistan'a şengen için başvurun derim.
Aynı evrakları ve neredeyse aynı ücreti ~1 haftalık vize için vermek bana anlamsız geliyor.

*

A. Y.

« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2024, 17:34:44 »
Tek avantajı kaç günlük rezervasyon yaptiysan o kadar alabiliyorsun 1 haftayla kısitlı değil, çeşmede ofisteki adamla konuştuğumda o bile ben olsam schengen alırım dedi

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2024, 17:38:25 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tek avantajı kaç günlük rezervasyon yaptiysan o kadar alabiliyorsun 1 haftayla kısitlı değil, çeşmede ofisteki adamla konuştuğumda o bile ben olsam schengen alırım dedi
Eski dönemlerde max 15 gün idi, ama gezi programına göre girişte kaç gün olacağına karar veriliyordu.
Şimdi max 7 gün veriliyor, yine feribot biletin 2 gün sonra dönüş ise ona göre 2-3 gün veriyorlar..

Kendi teknesiyle giden için max 7 gün verilecek, yani öyle rahat rahat 10 adayı gezerim deme şansın yok.
Teknecileri değil feribot ile gelen günübirlik turistler hedeflenmiş.

Kendi tekneniz varsa zaten Yunanistan'dan tekne belgeleri ile başvurup 1 yıllık şengen almak kolay.

*

M. A. Z.

« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2024, 19:20:56 »

Kendi tekneniz varsa zaten Yunanistan'dan tekne belgeleri ile başvurup 1 yıllık şengen almak kolay.
Tekne ile vize almak istediğimizde ne gibi belgeler istiyorlar ve marina vs gibi yerlerden rezervasyon istiyorlar mı?

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Mayıs 02, 2024, 20:26:06 »
Kapıda vize uyglulaması yanlış hatırlamıyorsam sadece ziyaret edilecek bir ada için geçerli, yani bu vize ile birden çok adaya gidemezsiniz.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Mayıs 03, 2024, 11:45:13 »
Kapıda vize uyglulaması yanlış hatırlamıyorsam sadece ziyaret edilecek bir ada için geçerli, yani bu vize ile birden çok adaya gidemezsiniz.
Değil hocam.

Uygulamaya dahil 10 ada arasında serbest gezilebiliyor.

Başka adalara veya anakaraya gitmek mümkün değil.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Mayıs 03, 2024, 11:46:59 »

Tekne ile vize almak istediğimizde ne gibi belgeler istiyorlar ve marina vs gibi yerlerden rezervasyon istiyorlar mı?
Tekne sahiplik belgelerini ve niyet mektubunu (şu şu tarihlerde şu adaları gezeceğim vb gibi bir yıllık seyahat planı) vermek yeterli.
*

H. Ç.

« Yanıtla #8 : Mayıs 03, 2024, 13:36:36 »
kaptanım, ADB ile gidebiliyor muyuz peki deniz adamı belgesi mi gerekli?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #9 : Mayıs 03, 2024, 13:48:23 »
kaptanım, ADB ile gidebiliyor muyuz peki deniz adamı belgesi mi gerekli?
normal turistik vize yahu, gemiadamlığı ile ilgili bişey değil.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

"Uçakla değil de ben "zenginim" kendi özel yatımla geleceğim, hem baharda gelirim, canım sıkılırsa sonbaharda da gelirim, ahan da bu tekne sahiplik belgelerim, ahan da bu çoluk çocuk listem.. biz çok euro harcarız, bize uzun süreli vize verin, ayağımız alışsın" diyorsunuz yunanistana, olup bitiyor.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ellbette garantisi yok, ama böyle Yunanistandan uzun şengen alan arkadaşlarım var..

gemiadamlarına vize diye bir mevzu yok zaten..
bir gemiadamı (kaptan, gemici, yağcı, telsiz zabiti, kamarot vb. farketmez..) görevli olduğu (transitlogunda personel olarak göründüğü) her türlü deniz aracı ile dünyanın her ülkesine vizeden muaf olarak giriş yapabilir.
*

A. D.

« Yanıtla #10 : Mayıs 03, 2024, 18:16:08 »
Selamlar, Yunanistan için abartmıyorum gece gündüz telefon elimde randevu kovalıyorum. Hiç umut yok. Eşim ve bende gemiadamı cüzdanı var. Vizesiz belki biz hallederiz ama çocuklarımız için durum nasıl olur bilemiyoruz. 8,10,11 yaşındalar.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #11 : Mayıs 03, 2024, 23:30:03 »
Selamlar, Yunanistan için abartmıyorum gece gündüz telefon elimde randevu kovalıyorum. Hiç umut yok. Eşim ve bende gemiadamı cüzdanı var. Vizesiz belki biz hallederiz ama çocuklarımız için durum nasıl olur bilemiyoruz. 8,10,11 yaşındalar.
Almanyanın vize randevularını kapatması gibi bişey mi acaba?

Konsolosluk kapılarında bu çektiklerimiz çok üzücü.. öfke doluyor insan..
*

A. D.

« Yanıtla #12 : Mayıs 04, 2024, 10:32:58 »
Almanyanın vize randevularını kapatması gibi bişey mi acaba?

Konsolosluk kapılarında bu çektiklerimiz çok üzücü.. öfke doluyor insan..

Bilmiyorum. Tek bildiğim randevu açıldığı an 10saniyemin olmadığı anında randevu yok deniyor.
*

E. A.

« Yanıtla #13 : Mayıs 06, 2024, 09:08:02 »
aracı kurumların bot uygulama kullanarak randevuları kapattığı gibi bir şey duydum. Can sıkıcı
*

A. İ.

« Yanıtla #14 : Mayıs 07, 2024, 20:40:57 »
Yunanistan için Kosmos denen bir vize kuruluşu var. Oradan Shengen başvurusu yapılıyor sanırım.
Bizim yeşil pasaport olduğundan hiç vize almadım. Bu nedenle tam bilgim yok..
Kızım mesleğe başladığı için yeşilden düştü..
Ama 10 ada meselesi göründüğü kadar kolay değil sanırım...
1 hafta önceden işlemlere başlamak tekne ile gidecekler için biraz eziyetliymiş...