0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. Y.

Ynt: Jeneratör tavsiye
« Yanıtla #30 : Kasım 17, 2023, 11:30:43 »
2.2 kv (3hp) bir elektrik motorunu çalıştırmak için internetten yaptığım araştırma minimum 6 kWa gücünde bir jeneratör önerdi.
6 kWa yeterli olur mu ?

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #31 : Kasım 17, 2023, 22:08:21 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
2.2 kv (3hp) bir elektrik motorunu çalıştırmak için internetten yaptığım araştırma minimum 6 kWa gücünde bir jeneratör önerdi.
6 kWa yeterli olur mu ?
İşin içine motorlar girdiğinde jeneratör (ve tür türlü üretim ve iletim sistemi) hesabı karmaşık bir hal alır.

Pratik hesap için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz;
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Daha detaylı hesaplar ve açıklaması burada;

*

G. Y.

« Yanıtla #32 : Kasım 18, 2023, 14:33:19 »
6 kWa yeterli olur mu ?
İşin içine motorlar girdiğinde jeneratör (ve tür türlü üretim ve iletim sistemi) hesabı karmaşık bir hal alır.

Pratik hesap için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz;
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Daha detaylı hesaplar ve açıklaması burada;

Tahmin ettiğim gibi kesinlikle yeterli olmayacak.
En az 12 kWa jeneratör lazım oda boyut olarak büyük kalacak.
Dolayısı ile bu motoru ancak sahil beslemeye bağlandığımızda çalıştırabileceğiz.
Teşekkürler, Özgür kaptanım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

G. Ö.

« Yanıtla #33 : Aralık 19, 2023, 04:34:41 »
konuyu okurken aklima geldi, hava sogutmali jeneratorler hava almasi gerektigi icin etrafina buyuk bir ses yalitimi yapilamiyor, su sogutmali jeneratorler de pahali.

hava sogutmali bir jeneratoru marinize edip, etrafina ses yalitimi yapip kullanmak yine ayni maliyete mi cikar acaba? kisa bir baktim marinize etme maliyetini goremedim internette ancak standart motorlari marinize edip orjinal marin motorlardan daha ucuza satan yerler gordum gibi hatirliyorum.

*

E. S.

« Yanıtla #34 : Aralık 19, 2023, 11:18:19 »
konuyu okurken aklima geldi, hava sogutmali jeneratorler hava almasi gerektigi icin etrafina buyuk bir ses yalitimi yapilamiyor, su sogutmali jeneratorler de pahali.

hava sogutmali bir jeneratoru marinize edip, etrafina ses yalitimi yapip kullanmak yine ayni maliyete mi cikar acaba? kisa bir baktim marinize etme maliyetini goremedim internette ancak standart motorlari marinize edip orjinal marin motorlardan daha ucuza satan yerler gordum gibi hatirliyorum.

Marinize etmek denince aklıma gelen radyatör ve fan yerine eşanjör(heat exchanger) ve deniz suyu pompası(raw water pump) dan oluşan bir soğutma sisteminin motora akuple edilmesi ve egsoz sisteminin paslanmaz parçalar ve waterlock(türkçesi ne bilmiyorum) kullanılarak revize edilmesi aklıma geliyor. Hava soğutmalı bir motorun marinize edilmesi nasıl olur aklım ermedi?

*

A. Y.

« Yanıtla #35 : Nisan 18, 2024, 11:47:43 »
Kaç kw lik jeneratör kaç amper üretiyor bunu nasil hesapliyoruz? 3 4 kw Jeneratörle akü şarj etsek kaç amper üretir acaba
*

E. S.

« Yanıtla #36 : Nisan 18, 2024, 12:19:05 »
Kaç kw lik jeneratör kaç amper üretiyor bunu nasil hesapliyoruz? 3 4 kw Jeneratörle akü şarj etsek kaç amper üretir acaba
Jeneratör direkt olarak aküyü şarj etmez, arada bir redresör gereklidir, aküye basacağı akımı redresörün kapasitesi belirler. Redresör kapasiteleri genelde 60ah in üstüne çıkmıyor. 12 volt 60 ah bir redresör basit bir hesapla 720watt lık güce ihtiyaç duyar. Bunun içinde teoride 1 kw lık bir jeneratör yeterli olacaktır. Bunun üzerindeki kapasiteler akülerinizin daha hızlı şarj olmasını sağlamaz.
*

A. Y.

« Yanıtla #37 : Nisan 18, 2024, 12:43:35 »
Efe hocam ilanlarda bakıyorum millet 10 mt tekneye 5 6 kw jeneratör koymuş , bunlar boşa masrafmı oluyor redresörun kapasitesi belliyse Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. S.

« Yanıtla #38 : Nisan 18, 2024, 12:45:55 »
Efe hocam ilanlarda bakıyorum millet 10 mt tekneye 5 6 kw jeneratör koymuş , bunlar boşa masrafmı oluyor redresörun kapasitesi belliyse Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sadece akü şarjı için değil, 220v den çalışan klima, airfryer, su yapıcı, mikrodalga vs gibi yüksek akım çeken cihazları da jeneratörden besliyorlar.
*

A. Y.

« Yanıtla #39 : Nisan 18, 2024, 12:56:00 »
Aküyü bertaraf edip direktmi bağlı jeneratör bu cihazlara?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #40 : Nisan 18, 2024, 13:01:11 »
Aküyü bertaraf edip direktmi bağlı jeneratör bu cihazlara?
Akü ile ilgisi olmayan, direk 220V AC ile çalışan ev tipi cihazlardan bahsediyor.

Klima, kettle, Airfryer, kahve makinesi, çamaşır makinesi gibi.

Jeneratör 220V AC şebeke elektriği üretiyor, aynı sahil ceryanı gibi tekne içinde kullanılıyor.
*

A. K.

« Yanıtla #41 : Nisan 18, 2024, 14:28:43 »
listeye bir de kurutma makinası ilave ediniz. tabi bu makina biraz fazla çekebilir.  Iç çamaşırımızı, gömleğimizi bayrak gibi direğe asmak istemeyiz değil mi.
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2024, 14:37:42 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

Y. A.

« Yanıtla #42 : Nisan 18, 2024, 14:38:22 »
Bizim teknede en büyük sıkıntı saç kurutma makinesi mesela. Saat 10'da binip akşam 6'da indiği, bütün günü 40 derece hava ve kavurucu güneşin altında geçirdiği bir teknede neden saç kurutucusuna ihtiyaç duyar bir insan, bilmiyorum. Ama şimdiki aklım olsa invertörü 1600 değil 3000 wattlık alırdım.
*

Ö. U.

« Yanıtla #43 : Nisan 19, 2024, 15:52:36 »
Hava soğutmalı olmasına rağmen honda jenaratörlerin diğer markalara kıyasla çok sessiz çalıştığı için teknede kullanan ve öneren bir arkadaşım vardı. Onun da jeneratör bulundurmasındaki en büyük motivasyonu saç kurutma makinasıydı. Hava karırınca ıslak saçla oturmak istemeyen misafirler olabiliyor.
Bir de jeneratör bulundurmanın motor aküsü ve güneş paneli sorunlarında motor aküsünü destekleyip motoru çalıştırma ihtimali, günvenlik hissi veriyor insana.
Biz henüz hiç ihtiyaç duymadık ama almak istersek ses iddiası nedeniyle honda iyi bir alternatif olabilir.
*

G. Y.

« Yanıtla #44 : Nisan 24, 2024, 12:06:00 »
jeneratör își sıkıntı gerçekten.
Fuarda baktım 4-4,5 kWa jeneratörler 10-12 bin euro
bende hava soğutmalı kj jeneratör var, 6 ova ama bir çalışsın tak tak tak yanında durmazsınız.
Tek silindir 10 hp honda motor.
Sessiz olsun dediniz mi benzinli almanız lazım.
Buda teknede ilave benzin bulundurmak demek.

Bir ara aklıma, çok sağlam ve şu bariyerli bonde sünger denilen %90 sesi kesene süngerlerle kaplı bir sandık yapıp jeneratörü içine koyarak ve ihtiyacı olan havayıda iyi bir fan ile kutunun içine basmak geldi.

Ama herşey problem.
Uzaktan çalıştırması problem
Egzoz ısınması problem
Üstünde kompresör mandalı var marş basarken mandalı içeri basmak gerekiyor.
Eski pancarlarda oluğu gibi vs, vs.
Sonunda vaz geçtim.
Yani pes ettim.

para basıp işin gereği ne ise onu yapmak için bütçe ayarlamaya çalışıyorum.
Evdeki jeneratörde boş boş kenarda yatmaya devam edecek.