0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. T.

Akü üzerinde yük yokken teknenin çektigi akim
« : Şubat 24, 2024, 13:24:16 »
Sevgili korsanlar,

Akulerde hic yuk yokken , teknenin cektigi akim i hic olctunuz mu? Teknede Victron SmartShunt var. 0.7 A olcuyor ama kablo uzerinden ampermetre ile olcunce 1 A okunmakta.

Bu baglamda da 380 AH servis akuleri.. 15-16 gun de biter. 7-8 gunde % 50 nin altina iner.

Kislama yaparken sarj / sahil elektrigi imkani yoksa kutup baslarini sokmek lazim demekki.

Hic aranizda olcum yapan oldu mu bu sekilde? 1 amper bir yerlere gidiyor demek…

*

A. Ç.

Ynt: Akü üzerinde yük yokken teknenin çektigi akim
« Yanıtla #1 : Şubat 24, 2024, 13:34:53 »
Kaçağın olduğu yer araştırılmalı. Akülerden normal koşullarda akım olmaz. Mutlaka ir yerde kaçak vardır ve 0,7-1 A de oldukça ciddi bir kayıp. Çalışan bir şeyler olabileceği gibi sintine suyuna batmış ve izolasyonu bozulmuş kablo gibi kayıplar olabilir.

*

M. T.

« Yanıtla #2 : Şubat 24, 2024, 13:36:37 »
Bazi rölelerin bir miktar akim cektigini soylemislerdi… butun salterler kapaliyken 0.7 - 1.0 A normal degil mi?

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Şubat 24, 2024, 16:06:08 »
Röleler akım çekmez,  Bir yerde kaçak var. Bazı elektronik devreler sürekli çalışıyorsa akım çekebilir örneğin bir televizyon devresi sürekli akülere bağlı olabilir ve akım çeker ama bu kadar yüksek olmaz.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2024, 16:08:06 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

A. K.

« Yanıtla #4 : Şubat 24, 2024, 16:40:47 »
Şalterleri kapatiyorum. Sadece sintineler direkt bağli. Takiyorum 10 wattlik eski  gunes panelini.
Içim rahat.

Sadece sintine takilip sürekli çalisirsa ya akü biter ya da sintine yanar.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #5 : Şubat 24, 2024, 22:13:47 »
Elektriğin olduğu yerde bu "gizli tüketim" derdi olur.
Nasıl evlerde prizde takılı duran şarj aletleri, standbyda duran tvler ve kumanda ile çalışan tüm elektronikler ufak ufak bişeylerler harcıyorlarsa teknede de paneldeki ışıklar, voltaj göstergeleri, elektronik kontrol yapan tüm aletler ufak da olsa bir enerji harcarlar.

1A civarı bir akım (~12-13W) biraz yüksek gibi.
Bir kaçak değil ama çaktırmadan arkada çalışan bir elektronik aletiniz var gibi geldi bana.

Bu arada akü şalterini kapasanız da, kutup başlarını sökseniz de kurşun-asit temelli tüm aküler kendi iç dirençleri nedeni ile kondüsyonlarına göre aylık kapasitelerinin %10-25 arası (Lityum akülerde %1 civarı) kayıp yaşarlar. (Self Discharge)

Yani canlı gibidir, öyle fişini çekip kenara koyup aylar sonra kullanamazsınız.. Sürekli şarj deşarj döngüsü sürmelidir.
*

M. T.

« Yanıtla #6 : Şubat 25, 2024, 14:33:47 »
10-15 gun sonra voltaji bi olcturecegim. Bakalim olmadi alcaz yeni aku… tesekkurler cevaplar icin.
*

M. E.

« Yanıtla #7 : Şubat 26, 2024, 13:08:19 »
Servis akü grubunun ana şalterini kapattığınızda halâ akım görüyorsanız "unswitched" denen ve hiç bir şaltere veya sigortaya bağlı olmadan doğrudan servis aküsüne bağlı devreleri kontrol edin. Bunun için bir DC-pens ampermetre yeterli olur. Bu devreler de kural olarak otomatik sintine pompası ile servis aküsünü besleyen şarj devreleridir (redresör, alternatör, solar vs). Bunlardan birisinde devre kapanıyor gibi görünüyor ve bu iyi haber değil. Başınıza daha büyük iş açmadan bunu bulmak lazım. Dediğim gibi bir DC pens amtermetre ile kontrol edeceğiniz kablo sayısı beşi geçmez.

Selametle
*

M. T.

« Yanıtla #8 : Şubat 26, 2024, 14:37:26 »
Okudugum degerler ekteki resimlerde. Victron 0.3 amp daha az okuyor nedense.

Sintine pompalarina bakmadim valla. Akuleri full sarj ettim, ölmüstür diyorlar artik bakacagiz sarj tutacaklar mi.

Kutup baslarindan 13.13 Volt olctum en son.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2024, 14:38:29 Gönderen: Meriç Taşer »
*

O. B.

« Yanıtla #9 : Şubat 26, 2024, 15:47:59 »
Bu cihazların küçük DC akımlar için ölçme hatası hatırı sayılır ölçüde büyük. Bu yüzden önce cihazın kullanma kitabına bakıp cihazın ölçüm hatasını bulun ki okuduğunuz değer sizi sizi yanıltmasın.