0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. T.

Yanmar 29 bg
« : Mayıs 28, 2023, 20:50:45 »
Arkadaşlar iyi akşamlar yaşadığım bi sorunla ilgili bilgi almak istiyorum. 29 hp yanmar motor kullanıyorum 2018 model daha önce olmayan bir sorun oluştu. İleri viteste 1500 devirlerde tekne ileri itilip bırakılıyor gibi bi hareket yapıyo tekne sanki bir saniye arayla gaz verilip bırakılıyo gibi 2000 deviri aştığında normal halini alıyo o vuruntuyu yapmıyor boştada normal çalışıyor geri vitesdede normal çlılıyor sizce neden olabilir tecrübesi olan varmı bu konuyla ilgili

*

Ö. Ö.

Ynt: Yanmar 29 bg
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2023, 12:53:36 »
Merhaba,

Görüyoruz ki sorununuza çare bulmak için foruma hızlı bir giriş yapmışsınız. HOŞGELDİNİZResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Fakat, Gezgin Korsan'daki sıcak, dostane paylaşım ve yardımlaşma ortamının sürdürülebilmesi için tüm yeni üyelerin kısa bir mesaj ile kendilerini tanıtmalarını ve yüzlerini görebileceğimiz bir forum profil fotoğrafına (avatar) sahip olmalarını önemsiyoruz.

Emin olun bundan sonra benzer sorunları yaşamış (damdan düşmüş) ve/veya bu konularda tecrübeli pek çok korsan sizin ile bilgilerini paylaşmaktan, sorunları birlikte çözmekten keyif duyacaktır. (Beyin fırtınasına bayılırız!)

Böylece birbirimiz hakkında en temel bilgileri bilerek (sanki bir limanda, koyda karşılaşıp tanışmış, kendimizi tanıtmış gibi) ve karşılıklı yüzümüze (fotoğrafına) bakarak yazışarak çok daha sıcak, samimi, güvenli ve keyifli bir mecra olabileceğimizi düşünüyoruz.

Tanıtım mesajınızı Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bölümüne yazabilir, profil fotoğrafı konusunda yardım ihtiyacınız varsa Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 'den yararlanabilirsiniz.

*

C. İ.

« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2023, 22:01:54 »
Tam cevap yazacaktım ki, bir baktım, önce Aşkın kaptanın yazması gerekenler olduğunu gördüm.

*

A. T.

« Yanıtla #3 : Mayıs 30, 2023, 21:21:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Arkadaşlar iyi akşamlar yaşadığım bi sorunla ilgili bilgi almak istiyorum. 29 hp yanmar motor kullanıyorum 2018 model daha önce olmayan bir sorun oluştu. İleri viteste 1500 devirlerde tekne ileri itilip bırakılıyor gibi bi hareket yapıyo tekne sanki bir saniye arayla gaz verilip bırakılıyo gibi 2000 deviri aştığında normal halini alıyo o vuruntuyu yapmıyor boştada normal çalışıyor geri vitesdede normal çlılıyor sizce neden olabilir tecrübesi olan varmı bu konuyla ilgili
İyi akşamlar herkese yaklaşık 5 yıldır üyeyim zaman zaman forumları takip ediyorum bilgim olsun diye. Belirttiğim gibi bir sorunum var bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #4 : Mayıs 31, 2023, 00:28:26 »
İlk bakışta sanki motor gaz yemiyor veya governör ünitesi doğru çalışmıyor, belirli devirlerde yanlış gaz ayarı yapıyor gibi geliyor,
ama sadece ileride yapıyor, aynı gaz ayarlarında "tornistanda yapmıyor" tespiti kesin ise şanzıman sorunu olacağını düşünürüm.

Sorunu yaşarken şanzımanı, motoru, aktarma organlarını yakından (varsa steteskop gibi bişeyle) dinleyemeye çalışın, mekanik bir sorun ise anlaşılır sanırım.

*

A. G.

« Yanıtla #5 : Mayıs 31, 2023, 06:59:08 »
Şanzıman içindeki konik parçanın  ileri vites tarafı daha fazla aşınır, büyük ihtimalle aşınma var, ilk vitese taktıgınızda kavrayıp bırakıyor, yüksek devirde tutunması ise devirden ve ısınmasından kaynaklanabilir, genelde bu parçaların geri vites tarafı daha az aşınır, açıp bakmak lazım konik parça üzerindeki desen ne kadar aşındığı hakkında net bilgi verecektir.
*

A. G.

« Yanıtla #6 : Mayıs 31, 2023, 07:07:05 »
motor 2018 model olduğunu gördüm, konik parçanın aşınması için çok erken, vites kolundan şanzıman a giden teli kontrol edin, ileriye taktığınızda, tel mekanizması şanzıman kutusu üzerindeki kolu tam ileri itmiyor olabilir, ileriye doğru çok az bir miktar itecek şeklide ayar yapın ve test edin. 

benim başıma böyle bir olay geldi, makina dairesine inmeye çalıştığım bir seferinde ayağım ile vites teli sabitleme plakasına basıp onu çok az eğilmesine sebep olmuştum farkında olmadan ve ayar kaçmış, ileri geçişte aynı sizinki gibi durum oluşmuştu. tel ucunun sabitlendiği plakayı düzelttim ve hassas bir ayar yapmıştım düzelmişti. kontorl etmenizde yarar var.
*

A. T.

« Yanıtla #7 : Mayıs 31, 2023, 07:56:42 »
Her iki kontrol telinide çıkarıp denedim yine yaptı sanırım sorun şanzımanda onu söküp bir baktırmam gerekecek. Uzunolta yaptığımız için düşük devirde aşınma olabilirmiş.
*

A. T.

« Yanıtla #8 : Haziran 01, 2023, 14:25:35 »
Herkese iyi günler arkadaşlar şanzımanı söktüm ileri geri yapan parçayı temizletip zımparaladık ve kaçırma sorunu düzeldi. Bilginiz olsun parçanın yenisi 500 euro imiş değiştirsek daha uzun ömürlü olurdu belki ancak çok maliyetli olacğı için bu şekilde çözüm bulduk şimdilik sorun yok. Kaça mal oldu derseniz 400 tl ye hallettik eğer bir sorum çıkmazsa. İlk denemeler başarılı
*

A. Ç.

« Yanıtla #9 : Haziran 01, 2023, 14:33:40 »
Şanzıman anladığım kadarı ile S drive. S derive şanzımanların konik kavramaları bakım kitapçığındaki süreye göre (sanırım 3 yıl) açılıp konik kavraması sürtünme yüzeyleri kontrol edilmeli ve düzleşmişse supap alıştırma pastası ile çizilerek alıştırılmalı ve mesafesi ölçülerek takılmalıdır.  Yine kitapçığa göre zamanı gelince  değiştirilmelidir.