0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. T.

Hangi Dinghy Motoru Alınmalı ?
« : Kasım 19, 2023, 16:54:37 »
Değerli Korsanlarım ; 2.30 m botum için motor almak istiyorum. Teknem Bavaria 33.
Suzuki 2,5 hp  ,  Honda 2,3 hp  ve Tohatsu 3,5 hp arasında kaldım. Tohatsu fiyat ve performans olarak en iyileri ancak 18 kg . Honda ve Suzuki 13 kg. Kullanan arkadaşlar yada tavsiyesi olanlar bilgi paylaşabilirler mi acaba , selamlar.

*

M. E.

Ynt: Hangi Dinghy Motoru Alınmalı ?
« Yanıtla #1 : Kasım 19, 2023, 18:09:34 »
Motor sesi problem değilse Honda. Bakımı cok daha kolay. Çamurda bile gider. Hava soğutmalı. Güç isteniyorsa ve teknede küçük bir makaralı vinc varsa Tohatsu.
Diger türlü motor tak çıkar gereksiz yorgunluk.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Kasım 19, 2023, 19:54:50 »
Charter dünyasında Honda 2.3 çok yaygın. Sebebi hava soğutmalı, basit, vitessiz ve sorunsuz olması sanırım.

Hafiflik sayesinde tek elinizde taşırken bota inip binebilmek müthiş rahatlık.
Ama tüm hava soğutmalı motorlar gibi sesi benzerlerinden yüksek.

Sökmesi takması tamiri parçası vb gayet pratik.

*

M. V.

« Yanıtla #3 : Kasım 19, 2023, 20:03:01 »
Benzinli olarak  Honda 2.3 tavsiye ederim.
Honda bakım kiti ile (yanında geliyor) bujisini çıkartmak yağını değiştirmek çok kolay impeller yok o yüzden çok basit  ve sağlam bir motor
En zor iş karbüratör temizliği ( kışlamayı düzgün yapmaz isemiz) o da en fazla
30 dakika da halloluyor
Hafiflik basitlik kolay bakım yönünden tavsiye ederim

*

M. T.

« Yanıtla #4 : Kasım 19, 2023, 20:25:39 »
Amac sadece karaya cikmak ise…. Elektrik motorlarini tavsiye ederim. Hem hafif, hem benzinle ugrasmiyorsunuz, pek bi bakima gerek yok. Calismamazlik yapmiyorlar.

Bir arkadasimda hem elektrikli hem 6 hp benzinli var. Uzun sureyle seyir yapiyorlar, benzinliyi son 1 senede 1 kere kullandim demisti.

Benzinli olacaksa 2.3 hp leri zayif buluyorum, 3.5-4 hp hatta 5-6 hp tercih ederdim. Kendi uzerinde benzin deposu olanlar daha pratik geliyor.

12 ile 18 kilo arasinda bir fark gormuyorum. 12 ile 30 olsa tabiki hafif olan derdim. Bence Tohatsu bu durumda…

*

O. T.

« Yanıtla #5 : Kasım 19, 2023, 20:29:15 »
Bilgiler için çok teşekkürler. Herkes Honda önermiş, aslında ben de Honda 2.3 düşünmüştüm. Ancak çok tecrübeli bir kaptan arkadaşım, Hondanın benzin filitresinin çok çabuk tıkandığını, kendisinin o yüzden onu satıp suzuki aldığını söyledi, o yüzden kararsız kaldım.
Ses aslında çok sorun değil, en basit, sorun çıkarmayan, hafif olanı tercih etmek istiyorum aslında .
*

O. T.

« Yanıtla #6 : Kasım 19, 2023, 20:34:18 »
Elektrikliler Hondanın 2-3 katı fiyata satılıyor. Çok yoğun da kullanacağımı düşünmüyorum, alargada kara için falan, o yüzden elektriklileri içime sindiremedim. Bir de akülerin ömrü az kullandıkça daha da azalıyor. Elektrikli motorlar için biraz daha beklemek gerek bence.
*

G. Y.

« Yanıtla #7 : Kasım 20, 2023, 10:47:39 »
İlk motorum Mercury 2.5 idi anamı ağlattı. Çek Allah çek çalışmaz hanımın, çocukların maskarası oldum.
Botu ile beraber sattım.
2. Motorumu Suzuki 6 hp aldım çok memnunum.
Hava soğutmalı düşünüyorsanız Tomking diye bir motor var, fiyatları çok uygun.
Ben hava soğutmalı diye istemedim.
Motor hakkında bir fikrim yok, sadece bilginiz olsun diye sizinle paylaşıyorum.
Sonuçta bu işler bütçeye dayanıyor.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. T.

« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2023, 12:28:37 »
İlk motorum Mercury 2.5 idi anamı ağlattı. Çek Allah çek çalışmaz hanımın, çocukların maskarası oldum.
Botu ile beraber sattım.
2. Motorumu Suzuki 6 hp aldım çok memnunum.
Hava soğutmalı düşünüyorsanız Tomking diye bir motor var, fiyatları çok uygun.
Ben hava soğutmalı diye istemedim.
Motor hakkında bir fikrim yok, sadece bilginiz olsun diye sizinle paylaşıyorum.
Sonuçta bu işler bütçeye dayanıyor.

Teşekkürler, Gökhan kaptanım. Ben de de Mercury var 2007 model 2hp , aynı durum benzin akıtıyor, çalışmıyor. Tomkingi gördüm ben de , fiyatı çok uygun ama, pek işlevsel, sağlam değil gibi.
*

E. S.

« Yanıtla #9 : Kasım 20, 2023, 13:36:17 »
Hava soğutmalılar daha hafif ve daha az bakım ihtiyacı olmasına rağmen ileri-geri vites olmadığı için kullanımı hiç pratik değil. Bizim memlekette yaz aylarında 40-45C' hava sıcaklıklarında hava o motoru ne kadar soğutur o da tartışılır. Dinghy ile 5-10 dakikadan daha uzun seyirler yapmak, balık tutmak, yan koydaki markete veya arkadaş teknesine ziyarete gitmek gibi amaçlarınız varsa su soğutmalı bir motor almanızı tavsiye ederim.
Sizinki ile yakın boyda tekne(32feet) ve bot(240cm) kullanıyorum, benim motorum 4hp Yamaha, değiştirecek olsam 6 hp tercih ederim. 6 hp bir motoru teknenize takacağınız bir braket ile yedek makina olarak da kullanabilirsiniz.
*

M. E.

« Yanıtla #10 : Kasım 20, 2023, 14:33:48 »
Dıştan takma motoru ne alırsanız alın ama mutlaka iyi bir marka ve sorunsuz bir model olsun. Yani ipi çekince acaba çalışır mı korkusu hiç olmasın içinizde. Uygun fiyatlı ama bilinmeyen bir marka almak size çok daha pahalıya mal olabilir. Yeri geliyor bot içine misafir olarak çocuk, bebek biniyor.
Bilmem deneyen oldu mu ama şişme bot ile rüzgarda kürek çekmek imkansız gibi birşey.

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2023, 14:37:22 Gönderen: Mutlu Elcin »
*

M. B. A.

« Yanıtla #11 : Kasım 20, 2023, 18:33:27 »
Değerli Korsanlarım ; 2.30 m botum için motor almak istiyorum. Teknem Bavaria 33.
Suzuki 2,5 hp  ,  Honda 2,3 hp  ve Tohatsu 3,5 hp arasında kaldım. Tohatsu fiyat ve performans olarak en iyileri ancak 18 kg . Honda ve Suzuki 13 kg. Kullanan arkadaşlar yada tavsiyesi olanlar bilgi paylaşabilirler mi acaba , selamlar.

Suzuki 2.5 kullanıyorum son birkaç yıldır, maşallah kibrit gibi...
*

O. T.

« Yanıtla #12 : Kasım 21, 2023, 01:10:17 »
Hava soğutmalılar daha hafif ve daha az bakım ihtiyacı olmasına rağmen ileri-geri vites olmadığı için kullanımı hiç pratik değil. Bizim memlekette yaz aylarında 40-45C' hava sıcaklıklarında hava o motoru ne kadar soğutur o da tartışılır. Dinghy ile 5-10 dakikadan daha uzun seyirler yapmak, balık tutmak, yan koydaki markete veya arkadaş teknesine ziyarete gitmek gibi amaçlarınız varsa su soğutmalı bir motor almanızı tavsiye ederim.
Sizinki ile yakın boyda tekne(32feet) ve bot(240cm) kullanıyorum, benim motorum 4hp Yamaha, değiştirecek olsam 6 hp tercih ederim. 6 hp bir motoru teknenize takacağınız bir braket ile yedek makina olarak da kullanabilirsiniz.

Teşekkürler Efe Kaptanım bilgi için. 6 Hp ağır değil mi tak çıkar nasıl hallediyorsunuz acaba ?
*

M. B. A.

« Yanıtla #13 : Kasım 21, 2023, 01:18:10 »
230 bota 6 hp çok ağır. Pişman olur satarsınız. 13 kg civarı 2.5 hp motor pratik olur. Suzuki su soğutmalı...
*

E. S.

« Yanıtla #14 : Kasım 21, 2023, 08:04:59 »

Teşekkürler Efe Kaptanım bilgi için. 6 Hp ağır değil mi tak çıkar nasıl hallediyorsunuz acaba ?
Şu anda kullandigim 4 hp. Değiştirecek olursam 6hp tercih ederim. Sebile damacanayı nasıl takıyorsunuz?  Ben 3 yıl boyunca balıkçı barınağında kaldım. 20 hp 4 zamamli kictan takmayı teknenin üstünde bırakamıyorum hırsızlık korkusundan. Devamlı sök tak yapıp kamarada bırakıyordum motoru. Şimdi 6hp in ağırlığından mi korkacagim:)