0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

1973 Model VW 1303 Volkswagen Restore Ediyoruz
« : Mart 15, 2024, 23:39:22 »
İkinci sahibinden aldığımız 150.080 Km de olan aracımızı toplamaya başladık. Detayları buradan paylaşıyor olacağız.
Bu benim '58 Chevrolet, 1975 Chevrolet Nova, !974 Alfa Romeo Giulia, 1975 Anadol ve 2004 yılında'94 model Skoda Favorit GLX toplamamdan sonraki 6. araç toplama tecrübem olacak

Kafamızdaki renk biraz daha açık mavi "Marina Blau" diye geçiyor VW kataloğunda.

Yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yukarıda sözünü ettiğim "Marina Blau" aşağıdaki örneği baz alıyoruz.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mart 15, 2024, 23:40:25 Gönderen: Hakan Zorlu »

*

H. Z.

Ynt: 1973 Model VW 1303 Volkswagen Restore Ediyoruz
« Yanıtla #1 : Mart 15, 2024, 23:44:16 »

*

H. Z.

« Yanıtla #2 : Mart 15, 2024, 23:44:43 »

*

H. Z.

« Yanıtla #3 : Mart 15, 2024, 23:45:18 »

*

M. Ö.

« Yanıtla #4 : Mart 17, 2024, 15:47:58 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. B.

« Yanıtla #5 : Mart 18, 2024, 09:12:46 »

Benim 68 geldi aklıma, kolaylıklar diliyorum Hakan, bitince muhteşem olacak  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. K.

« Yanıtla #6 : Mart 18, 2024, 09:55:16 »
Bu konuda iyi karar vermek lazım. Orijinaline uyarak yapmak  ki o  zaman antika sınıfına girebilir . Veya ruhsatı koruyarak arabayı yeniden dizayn etmek . Bu da arabayı kişselleştirir.

Bende Al capone arabası  görüntüsünde 1947 model citroen vardı. Universiteye girince aileme aldırmıştım .
O zamanlarda TV de kara şimşek zamanı . Elektronik okuyunca da modern kontroller takarak , otomatik sistemleri uygulamıştım . Sonra o hali ile orijinalinden çok daha pahalıya satmıştım. Yanlız unutmamak lazım metal yorgunluğu var  60 sene -80 sene büyük zaman , bunlar öyle bizim yollarda rahat rahat basarak gezecek arabalar değil .
Şimdi orijinal haliyle kalsa herhalde lüks bir araba değerinde olurdu . 

« Son Düzenleme: Mart 18, 2024, 09:58:27 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

R. E.

« Yanıtla #7 : Mart 20, 2024, 09:44:57 »

Diri duruyor. Çok fazla masraf etmeden toparlanacak gibi.
VW'de genelde 67 öncesi makbuldür (idi) klasik araba toplamak için..
73-74'ler S modeli ile zamanın otomobil standartını ve VW öncülüğünü yakalamıştı. Japonlar sonra kısa zaman içinde fark attı sıvı soğutmalı motorla. VW de üretime Almanya'da son verdi.

VW ve bizim Anadol, kapitalizmin doğasına tersti. O nedenle gömüldüler. Oysa her ikisi de geliştirilebilirdi. Anadol eskimeyen kaportası ile VW de hava soğutmalı, her koşulda giden otomobil olma özellikleri ile. Anadollar sanırım artık bitti. VW'ler de son demlerindeler.

Sanayide vakit geçirmek için iyi hobidir hava soğutmalı VW'ler. Orijinal km ise çok iyi. Ama bir tur atmış ve yeniden 150 bin km'ye gelmiş olması da ihtimal dışı değil.  Bu haliyle yılda 3 bin km gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Tadınızı kaçırmak istemem fakat 90'lı ve 2000'li yıllarda İstanbul trafiğinde 5 vitesli araçlarla sıkışık trafikte uyum sorunu yaşanırdı. Ya düşük vites yüksek gaz, ya da yüksek vites bayık gaz. İlki ekonomik değil, ikincisi VW'nin motoruna yazık. Bir de otoparklarda diğer araç sürücülerinin VW çamurluklarına sürtmek gibi bir hobisine tanık olmuştum. Mutlaka, sürtüp, çizip, yamulturlardı çamurlukları  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Restorasyonda zorlukların başında doğru parçayı zor bulmak, özellikle hareketli koltuk kızaklarını asla istediğiniz şekle getirememek vardır.

Ben hala severim. Trafiksiz yerlerde keyiflidir de kullanmak. Ama tek kapı olması, arkadaşlarımız-yaşıtlarımız için inip binme zorluğu, küçük bagaj gibi zorlukları vardır. Restorasyondan sonra da mutlaka özel garaj. Yoksa çamurluksever sürücüler tadınızı kaçıracaktır.

Başlamışken, ek yağ soğutma radyatörü de ekleyin.  Kış için de ısıtma salyangozu. Biri yazın, diğeri kışın İstanbul trafiğinde gerekebilir.  Arka cam ısıtıcısı çalışır olsun..

Eski arabaların en güzel yanlarından biri kelebek camları idi. Hiçbir yeni araçta yok.
VW'den kopalı çok olduğu için (En son T3 Westfalia 2017'de sattım) pek usta, parçacı önerecek halim yok. Seyrantepe'de Recep Usta iyi ustadır. O taraf da sana ters. Ama parça, danışma vd konularında yardımcı olabilir.

Kolay gelsin..
*

H. Z.

« Yanıtla #8 : Nisan 23, 2024, 22:22:10 »