0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. B.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgili dostlar öncelikle hepinize merhaba, 25 Mart 2022 Tarihinde Edirne ilinin şirin bir ilçesi olan Enez'den çıktığım Türkiye yolculuğumu 13 Haziran 2022 tarihinde tam 81. günde bitirdim. Yolculuğu kendime ait araç ile 14.089 km yol kat ederek tamamladım. Yolculukta 551 Litre mazot tükettim. Arabanın arka koltuklarını sökerek arkaya yatak koydum ve duş için 12V bir dalgıç pompa ile temiz su sağladım, zaman zaman otellerde konaklasam bile arabaya alışınca otellerden vazgeçerek, yolculuğun büyük kısmını arabada konaklayarak tamamladım. Aşağıda gittiğim illeri rotama göre veriyorum, gittiğim ilçeleri ise ayrıca altına ekledim.

1) Çanakkale
- Gelibolu ve Gelibolu yarımadası

2) Balıkesir

3) Manisa
- Akhisar, Kula

4) İzmir
- Selçuk

5) Aydın
- Kuşadası, Nazilli

6) Muğla
- Akyaka, Marmaris, Köyceğiz, Göcek, Fethiye, Kayaköy, Ölüdeniz

7) Denizli
- Pamukkale

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Antalya
- Patara, Kaputaş Plajı, Kaş, Demre (Myra), Finike, Olimpos, Kemer, Serik, Aspendos, Manavgat, Side

9) Burdur

10) Isparta
- Eğirdir, İslamköy

11) Uşak

12) Kütahya

13) Eskişehir

14) Afyon

15) Konya

16) Karaman

17) Mersin
- Mut, Silifke, Kızkalesi, Tarsus

18) Adana

19) Osmaniye

20) Hatay
- İskenderun, Altınözü

21) Kilis

22) Gaziantep

23) Şanlıurfa
- Göbeklitepe, Siverek

24) Diyarbakır
- Malabadi Köprüsü

25) Bingöl
- Solhan (Yüzen adalar)

26) Tunceli

27) Elazığ

28) Malatya

29) Adıyaman
- Nemrut dağı, Samsat

30) Kahramanmaraş

31) Kayseri

32) Nevşehir
- Göreme, Ürgüp, Mazı

33) Niğde

34) Aksaray

35) Kırşehir

36) Yozgat

37) Kırıkkale

38) Ankara

39) Çankırı

40) Çorum

41) Amasya

42) Tokat

43) Sivas

44) Erzincan

45) Gümüşhane

46) Bayburt

47) Erzurum
- Tortum, Narman

48) Muş

49) Bitlis
- Tatvan

50) Siirt

51) Batman
- Hasankeyf

52) Mardin
- Dara, Nusaybin, Midyat

53) Şırnak
- Cizre

54) Hakkari

55) Van
- Erciş, Muradiye, Edremit, Gevaş (Akdamar)

56) Ağrı
- Doğubeyazıt

57) Iğdır

58) Kars
- Kağızman, Çayarası, Sarıkamış

59) Ardahan

60) Artvin
- Şavşat

61) Rize
- Ayder yaylası

62) Trabzon
- Çaykara, Uzungöl, Sümela

63) Giresun

64) Ordu

65) Samsun
- Çarşamba, Atakum

66) Sinop

67) Kastamonu
- Araç, Egriceova Yaylası

68) Karabük
- Safranbolu

69) Bartın

70) Zonguldak

71) Bolu
- Yedi Göller, Abant

72) Düzce

73) Sakarya

74) Bilecik

75) Bursa
- Kumla, Sudüşen Şelalesi, Cumalıkızık

76) Yalova

77) İzmit

78) İstanbul

79) Tekirdağ

80) Kırklareli
- Ahmetbey, Lüleburgaz

81) Edirne
- Keşan, Enez

Yolculukta telefon ile 14.000 fotoğraf çekmişim, dilerseniz onlardan bazılarını burada da paylaşabilirim, ayrıca gittiğim yerleri video olarak kaydettim, youtube'a yükledikçe yine başlık altından onları da paylaşabilirim. Bu gezi iki aşamalı olarak düşünülmüştür, ikinci etabı önümüzdeki yaz denizden Türkiye turu olacak ve zaman bulabilirsem van gölü içerisinde de dolaşacağım. Aslında bu gezinin ilk etabı denizden olacaktı lakin ufak bir göz rahatsızlığı nedeniyle bunu karaya çevirdik, önümüzdeki günlerde ekipman ve diğer konularda deniz yolculuğu hakkında bilgi paylaşımına başka bir konu üzerinden sizlere ulaşmak isterim. Görüşmek dileği ile sevgiler.

*

Ö. Ö.

Ynt: 1.2 Tdi Polo İle 81 Günde Türki̇ye Turu! Tam 14.089 Km!
« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2022, 00:09:34 »
Güzel turmuş, bravo..

3.9lt/100km yakmışsınız, aracın tüketimini bilmiyorum ama tek başına güzel rakam.
tasarruf için özel teknikler kullandınız mı?

aklıma bir zamanlar Peugeot'un yaptığı en düşük tüketim ile avrupayı baştan başa geçme yarışması geldi, katılmak istemiştim, kabul etmemişlerdi.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

G. B.

« Yanıtla #2 : Ağustos 14, 2022, 13:58:41 »
Öncelikle teşekkür ederim, gezi aslında Türkiye kıyıları olarak denizden planlanmıştı lakin bir göz rahatsızlığı geçirdiğim için ilk etabı kara olarak yaptık. Yolculuklar planlanırken akaryakıt fiyatları böyle değildi, fiyatlar çift haneye geçince bende yolculukta araç değişikliğine giderek Polo'nun 1.2 TDI bluemotion modelini yolculukta tercih ettim. Bu araç ile tüm bu yolculukta harcanan akaryakıt parası 12.266 TL olmuştur. Akaryakıt araca ağırlık yapmasın diye sürekli olarak 10-20 litre arasında akaryakıt aldım, aldığım tüm akaryakıt kalemlerini ekteki excel dosyasında sizin için paylaştım. Bunların dışında ağırlığı minimize ederek, lastik havalarını sürekli kontrol ettim. Gezinin notlarını ve fotoğraflarını yine bu başlık altından paylaşacağım. Selamlar ve sevgiler.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #3 : Ağustos 14, 2022, 15:16:24 »
Anılarınızı burada yazarsanız harika olur, zevkle okuruz.

Özellikle uzun yolda sakin kullanma ve tasarruf meraklısı biri olarak teknik bilgileri merakla bekliyorum.
Yokuş çıkarken, inerken vb tekniklerinizden bahsederseniz dadından yinmez.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Mesela nonstop sabit hızla gitmek yerine ağırlık tasarrufu için 20lt yakıt alarak dur-kalk ilerlemek hassas bir hesapla karar verilmiş bir taktik gibi..

*

S. Ç.

« Yanıtla #4 : Ağustos 14, 2022, 17:46:32 »
Ayrıca bende 1.4 TDİ 2016 automatic Polo var..Uzun seyahatlerde ve sayımız azsa genelde bunu kullanırım..110-120 km.süratte 3.3-3.5 lt mazot tüketiyor klima açınca 3.7 civarında oluyor.140-160 km sürattede 4.0 tüketiyor..Uzun rampa inişlerde araç otomatik olduğu halde rahatça boşa alınıp herhangibir süratte sorunsuz tekrar D ye alınabilyor (şanzumanda sorun yaratmamak için 20 km. mesafeyi geçmemek gerekiyormuş)
Uzun seyahatlerde konfor ve az harcama için ideal bir araç bence..

*

C. A.

« Yanıtla #5 : Ağustos 14, 2022, 18:30:06 »
Yokuş aşağıya boşa alındığı zaman araç daha az mı yakar?

En son Türkiye seyahatimde 2 litrelik TFSİ benzinli aracım ortalama 7 litre yaktı. Araç bilgisayarından kontrol ettiğim zaman vitesi boşa alıp yokuş aşağı gidişlerimde ekranda, klima açıksa, 1,7 litre/ saat ibaresi gözükürken viteste ayağımı gazdan çektiğinde ise 0 göstermekte. Ayrıca ben yokuş aşağıya giderken boşa alma taraftarı değilim.
*

S. K.

« Yanıtla #6 : Ağustos 14, 2022, 21:12:19 »
VW grubundan son aracım (son değil de en yenisi) Audi A5 1.4 TFSi'dı... o arabadaki şanzıman eğer yavaşlamasını istediğinizi gösteren bir eylem yapmazsanız ayağınızı gazdan çektiğinizde kendiliğinden boşa alıyordu (aldığını söylemiyordu ekranda ama devir rölantiye düşüyordu)... Demek ki kompresyonla (en yüksek viteste dahi olsa) kaybedilen enerji rölantide yakılan yakıtın götürdüğünü geçiyor ki adamlar böyle bir yola başvurmuşlar...
*

C. A.

« Yanıtla #7 : Ağustos 14, 2022, 22:32:37 »
Sizin aracınız daki teknoloji yeni olduğu için yelken modu denilen bir özellik mevcut. Serbest sürüş modu da denilebilinir. Ayağınızı gazdan çektiğiniz zaman sistem motora yakıt göndermeyi kesip rölantiye düşürüyor.
Şimdi internette okuduğum bir makalede viteste gitmenin boşta gitmeye göre herhangi bir yakıt tasarrufu sağlamadığını okudum.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #8 : Ağustos 14, 2022, 23:34:48 »
Bayır aşağı boşa atmak kesinlikle hatadır......
*

G. B.

« Yanıtla #9 : Ağustos 14, 2022, 23:41:47 »
Herkese tekrar merhaba,

Özgür bey notlarımı kısa kısa burada da zevkle paylaşırım.

Peugeot'un yaptığı yarışmayı bilmiyorum ama ben pandemiden önce motosiklet ile içerisinde Malta, İngiltere, İzlanda ve Nordkapp'ında olduğu büyük bir yolculuk planlamış lakin pandemi şartları nedeni ile rafa kaldırmıştım. Şimdilik bu kış için büyük bir Hindistan veyahut Mısır turu yapacağım ve ardından bot ile Türkiye kıyıları turumun hazırlıklarına başlayacağım. Ben turları rafa kaldırsam da planlanan bir yolculuğu geçte olsa tamamlamaya çalışıyorum. Böyle bir Avrupa yolculuğunu şartlar el verirse elektrikli bir araç ile, şuan aklımdaki model ZOE yapmayı zaman zaman düşünmüyor değilim.

Ayrıca uzun yoldaki sakin kullanım ve tasarruf merakınız çok güzel lakin benim bu yolculukta gözlemlerim biz Türk milletinin bir parça sabırsız ve hatta bazı yerlerde kural tanımaz olduğu yönünde. Ben bu yolculukta bir çok yerde otoyol olmasına rağmen hiç birini kullanmayı tercih etmedim. Sizin oralarda olduğu için örnekleme yapayım, göcek geçitini bile tünelden yapmadım. Böylece gri tonlu otoyollardan kurtulup, yeşil ve güzel yollarda sakin sakin arabamı sürmek oldukça keyifli idi. Uzun yolda hız sabitleme oldukça yararlı, aracınızın hangi hızda kaç litre yaktığını tespit ettikten sonra aracın ağırlığını hesaplamak yine bir miktar tasarruf sağlayacaktır.

Yavaş gitmek size hem yolu görme, takip etme şansı sağlarken, hemde gereksiz frenden kurtarır. Bir diğer önemli husus ise jant çapı ve lastik türüdür. Bunların hepsini hesap ettiğinizde ve ağır ağır yolculuk yaptığınızda oldukça keyifli oluyor.

Serdar bey, Polo bizimde ikinci aracımız ve genelde uzun soluklu ve az kişili yolculuklarda tercih ediyoruz, aşağı yukarı ortalama bir motosiklet değerini tutturabilme şansı var. Benim aracım manuel lakin ben boşta inmeyi tercih etmem ve sizede DSG'de böyle bir uygulama yapmamanızı öneririm, boşta inmek yada viteste kalmak aşağı yukarı 0.2 litre ortalama yapabilir ve bu duruma değmez.

Cenk bey, boşa almak yada viteste inmek motorun büyüklüğüne göre litre bazında değişkenlik gösterebilir lakin şimdiki araçların çoğunda hız sabitleme olduğunu ve otomatik olduğunu düşünürsek boşa almayı düşünmemek gerekir, ben düz viteste bile boşa atmadan devam ediyorum.

*

S. Ç.

« Yanıtla #10 : Ağustos 15, 2022, 02:34:51 »
Tabiki boşta gitmek tehlikeli ve akıl kârı değil belki ama ben acaip bir keyif alıyorum..sanki arabayı kandırıyormuşum gibi geliyor..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sonuçta 3000 devirle giden bir motor,500 e düşünce aynı yakıtı yakmaz değilmi..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #11 : Ağustos 15, 2022, 10:26:21 »

Yavaş gitmek size hem yolu görme, takip etme şansı sağlarken, .........  ağır ağır yolculuk yaptığınızda oldukça keyifli oluyor.
Hayat felsefemi özetlemişsiniz!! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Boşuna bisikletçi ve yelkenci değiliz yani.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada, buralarda yerel kimse Göcek tünelinden geçmez, dolanırız yukarıdan, hem keyifli kıvrımlı dağ yolu hem manzara hem de Türkiye'deki tek ücretli, sadece 900m'lik delidumrul tünelinde soyulmama keyfi verir! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

*

S. D.

« Yanıtla #12 : Ağustos 15, 2022, 18:55:48 »
... yerel kimse Göcek tünelinden geçmez ... Türkiye'deki tek ücretli, sadece 900m'lik delidumrul tünelinde soyulmama keyfi verir ...

Ben havalimani transfer araci kullandigim zaman surucuye mutlaka israr ediyorum tunele girmemesini. kendim arac kullaniyorken de girmem. Protesto ediyorum. Yanina ucretsiz ikinci tunel aciliyordu sozlesme hakki bitmeye yakin, tuttular onun da isletmesini bu firmaya verdiler. Deli Dumrul Plus!
*

G. B.

« Yanıtla #13 : Ağustos 15, 2022, 21:33:52 »
Tabiki boşta gitmek tehlikeli ve akıl kârı değil belki ama ben acaip bir keyif alıyorum..sanki arabayı kandırıyormuşum gibi geliyor..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sonuçta 3000 devirle giden bir motor,500 e düşünce aynı yakıtı yakmaz değilmi..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Merhaba, yukarıda Cenk bey'in söylediği gibi yeni teknoloji arabalarda araç yakıtı otomatik olarak kesiyor. Yinede sizin aracınız düz vites ise ve bundan keyif alıyorsanız, boşa atabilirsiniz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Özgür bey, tüm ülkeyi gezdim gerçekten Göcek dışında paralı tünel yok ayrıca ben o virajlı yollardan geçerken çok ama çok eğlendim. Fethiye'ye varınca arkadaşlarıma sormuştum 15 x 2 git gel herkes yukarıdan dolaşıyor demişlerdi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #14 : Ağustos 16, 2022, 10:24:11 »
Zaten boştayken de 2-3 % benzin yakıyor ama 5 .ci viteste gazdan çekerseniz motor kompresyona girdiğinden sıfır sarfıyat ve en önemlisi güvenli.
Düz yolda gaza bir yüklenseniz yapacağınız tüm tasarruf gidiyor zaten . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap