0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. A. Z.

Ynt: Alarga mı, Kıçtan kara mı?
« Yanıtla #30 : Nisan 08, 2024, 09:32:04 »
Alargada eğer uygun kaloma verilmişse tekne dönse bile demiriniz tutacaktır. Dünya denizlerinde insanlar alargada teknesini bırakıp karaya çıkıyorlar. Çapa tarasa tekneyi okyanusta arada bul. Doğru demir, doğru kaloma, doğru konumlanma. Ultra, Wedge, Delta gibi demirler kendini ispatlamıştır diye düşünüyorum.

*

E. S.

« Yanıtla #31 : Nisan 08, 2024, 12:01:48 »
Çapanin tarama riski elbette her zaman olacaktır. Ancak rüzgar açısı 180 derece bile değişse,  uygun zeminde ve yeterli kaloma varsa önce çapa ilk tuttuğu noktayı bırakacak sonrasında (belki bir kaç metre sonra) tekrardan tutarak zemine gömülecektir. Ultra, Wedge gibi yerli imalat ürünler ve dünya denizlerinde kendi kanıtlamış Mantus, Rocna, vs vs gibi bir çapa ile sorun yaşama ihtimaliniz çok düşüktür. Yerli ve ekonomik olan Wedge capayi şiddetle tavsiye ederim.

*

S. K.

« Yanıtla #32 : Nisan 08, 2024, 17:48:49 »
Tekne yükünü zincirden çapaya kadar aktarmışsa ya rüzgar çok azmıştır ya da zaten doğru demir atılmamıştır... Rüzgar çok azmışsa o çapa döner ve taş çatlasın 3-4 mt mesafede yeni yöne doğru gömülür (tabi erişte arası küçük bir kumlukta değilse... geçen veya evvelsi yaz Serkan Durusoy korsanın Gümüşlük'te başına gelmişti böyle bir şey diye hatırlıyorum); sonra tekneyi yine zincir tutar, çapa değil...

Bu arada bizim kayığın Lewmar delta çapasına ve 10'luk zincirine maşallah falan diyordum; geçen ırgatı sökmek için zinciri ırgat housing'inin içinden geçirip boşlamak gerekti... U mapayı sökecektim, bir baktım, civata öyle bir yamulmuş ki U mapa olmuş O mapa  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   O sırada yanımda üzerinde locktite uygulanmış fırdöndüyü yumuşatacak pürmüz de olmadığı için çekiçle sağlam bir dayak atarak fırdöndüyü komple açıp çıkartabildim...

Ben öyle tekneden suya kadar sarkan uzun halatlarla bosa vurmuyorum; aslında her iki koç boynuzuna geçirecek 2-2,5 metrelik bosa halatı + kancası donanımım var ama özellikle de solo seyirde alargada gecelemelerde bunu biraz tehlikeli buluyorum... Drag alarm çalsa, dümende kimse yokken, başa gidip de tekneye demir taratacak seviyede bir hava binerken o kancayı boşlamaya ve sonra çapariz vermeyecek şekilde toplamaya çalışmak çok zaman kaybettirir gibime geliyor...  Onun yerine hemen ırgattan 30cm mesafede makaradan önce baklaya taktığım bir kancam var; ırgat yarım tur dönünce zincir boşunu alıyor ve kanca da elimin altında oluyor; sonrası zaten dümendeyim ve hem ırgatı hem tekneyi kumanda edebiliyor oluyorum... 

Tabi böyle yapınca halatın esnemesini feda ediyor oluyorum... Muhtemelen benim "aslanlar gibi dayanıyoruz" diye düşündüğüm rüzgarlı gecelerden birinde drag-alarm toleransı içinde bir miktar tarayıp kayaya falan takmışız demiri... O sırada hava bindirince yamultmuşuz... Yine muhtemelen sabaha doğru hava kalmış ve/ya dönmüş, kayaya taktığım/zı da anlamamışım - ki kolayca gelmiş çapa...

Şimdi bana yeni bir mapa ve belki biraz daha düzgün bir fırdöndü lazım... Çapadan memnun sayılırım (31lbs= 16kg yanlış hatırlamıyorsam) ama tekneyi çapa mı tutuyor yoksa 38' tekneye 10'luk zincir olması mı başrolde; o konudan çok emin değilim... Her neyse, şu an elektronikler ve tanklar gibi başka önceliklerim var falan olduğundan zinciri galvanize verip mapa-fırdöndü değişimiyle idare etmek istiyorum... 

Var mı aklınızda bir ucuna 10-mm zincir diğer ucuna da bildiğiniz Delta çapa (her ikisi de galvaniz) takacak güvenilir bir fırdöndü? Düz olması tercih sebebi çünkü bu çekiçle dövdüğüm yamuk bir fırdöndüydü ve yamukluk hep üste denk gelip zincirlik kapağının tam kapanmasına engel oluyordu; anladığım kadarıyla o yamukluk çapanın düz gelmesi için ama sanırım o anlamda bir katkı da sağlamıyordu... Böyle yazınca da "lan acaba zaten düzdü de ben mi yamulttum" diye düşündüm bir an  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. S.

« Yanıtla #33 : Nisan 09, 2024, 08:28:49 »
Deltayı Wedge ile değiştir eristelik korkusu kalmasın, 38 feete 16 kg da küçük gelir, bir boy büyüğünü al,  zincirin hatrına tutmuş o çapa bu güne kadar. Malum yolun uzun Sedat Korsanim, ne şeytanı gör ne salavat getir;)

*

S. K.

« Yanıtla #34 : Nisan 10, 2024, 17:04:12 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Deltayı Wedge ile değiştir eristelik korkusu kalmasın, 38 feete 16 kg da küçük gelir, bir boy büyüğünü al,  zincirin hatrına tutmuş o çapa bu güne kadar. Malum yolun uzun Sedat Korsanim, ne şeytanı gör ne salavat getir;)

Fiyatlar inanılmaz yahu... zinciri kromla değiştireyim dedim, 100mt krom zincir 4000-EUR... Ultra veya Wedge fırdöndü 350-400-EUR... Aklımı en az alan yine çapa, Wedge 22kg 1000EUR Ultra 21kg 1500-EUR...

Bu yaz bazı majör işleri halledebilmem lazım, herşey seneye kalmasın diye; ama bu nedir arkadaş!!! ağzını açan 1000 eurodan başlıyor lafa... Şimdiye kadar sadece ana yelken alabildim, onu da kıyamıyorum takmaya  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   

*

A. Ç.

« Yanıtla #35 : Nisan 10, 2024, 18:27:15 »
Önerim, galvanizli orijinal markalı bir çapa ve galvaniz zincirdir. Hem daha ucuz hem de daha dayanıklıdır. Görüntüsü paslanmaz çelik kadar olmasa da yeterlidir.
*

S. K.

« Yanıtla #36 : Nisan 13, 2024, 00:55:36 »
Tamamdır, Çelenoğlu korsandan da ruhsatı aldığımıza göre bu kaleme para harcamaya gerek yok... Zincir bi galvanize gitse gelse; çapa zaten orijinal Lewmar Delta... İşte bir tek şey var, Efe korsanın da dediği gibi 31 lbs belki bi tık küçük (aslında küçük de değil... de hep söylenen "bir büyüğünü alın" kuralına uymuyor) ama buna karşılık 10'luk zincir de normalde benim kayığın zinciri değil netçede, o da fazla büyük; ikisi birbirini götürüyor diyelim... yok yok,  para yok... problem de yok diyelim geçelim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #37 : Nisan 13, 2024, 08:27:54 »
Zinciri galvanize göndermeden önce iyice inceleyin, her ne kadar 10 mm diyorsanız da galvanizi gittiği için bazı yerleri korozyon nedeni ile incelmiş olabilir. Sekiz mm zincirin yeterli olduğunu düşünürsek, bu ölçüye inmiş bölgeler varsa galvaniz yerine yenisini almak daha doğru olabilir.
*

O. G.

« Yanıtla #38 : Nisan 13, 2024, 21:53:49 »
Günün biri..
Büyükçe bir koya girdim..
Kıyıda kıçtankara bağlı günübirlikçi guletler.. Çok fazla kalmayacağım.. Yemek molası.. Koyun ağzına doğru alargada 13mtye demiri bıraktım..
Yedik içtik, sıra demiri toplayıp gitmeye geldi..
Zincirin boşunu sorunsuz aldım, artık apiko olduğunda ırgat inlemeye başladı.. devir iyice düştü.. zinciri yavaş yavaş topluyorum, bir yandan da düşünüyorum ne oluyor diye.. 2-3mt topluyorum, ırgatı dinlendiriyorum, tekrar devam.. baktım benim çapa dev bir çapayı tutmuş yukarı çekiyor.. kıyıdaki guletlerden birisinin çapası.. askı vs.. çapamı ayırdım, guletin çapasını da suya bıraktım..

yol verip koydan çıkacağım, içim rahat etmedi..
(Bunlar hep acemilik)
şimdi adamın çapasını dürttük, bi sakatlık olmasın haber vereyim diye guletin dibine kadar yaklaştım.. kaptan öğle uykusundan uyandırıldı.. konuyu anlattım.. boş gözlerle baktı, iyi dedi ve uyumaya geri döndü..  ben de zannediyorum ki adamcağız tekrar çapayı tutturmakla uğraşacak (bunlar hep acemilik)

Daha sonra bir ara navionicsten baktım.. gulet demir döşemeye koyun ağzından başlamış, kıçtankara olana kadar 180mt civarı zincir döşemiş.. Ben de kendimi alargada demirliyor zannediyorum..

Bunları niye yazdım.. Çapanın ağırlık olmak dışında yeteneği mahdut olunca, tekneyi zincir tutuyor..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

Barut Korsan bunu burada tane tane yazmıştı, ama bilim ve kişisel inançlarımızın ara sıra kesişmeme gibi bir huyu var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gemisini yürüten kaptan.. Her kaptanın yoğurt yeyişi farklı..  Her kaptanın kendi tecrübesi, bildiği gördüğü var..
Bu işin subjektif yanı..

Sözü uzatmayalım..
Olabildiğince objektif cevapları (Efe Korsan’ın adlarını andıkları) SV Panope Steve’in amatör testlerinde bulabiliyoruz..

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Özellikle 89 nolu bölüm tavuk mu zincirden çıkar, çapa mı
yumurtayı tutar sorularına değiniyor..

Bir hatırlatma da Wedge çapanın üreticisine.. Hazır Panope’un testlerinde bu kadar güzel dereceler almışken, (üzgünüm Ultra) farklı ağırlıkta diğer çapalarını da SV Panope’a ulaştırsa..  Çok küçük bir masrafla tüketici kitlesi hedefli tanıtım ve reklam fırsatı elde etmiş olur..