0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. C.

Ynt: Video (zor anlar kazalar)
« Yanıtla #180 : Nisan 05, 2017, 07:18:02 »
Cenoa iskotası sıkışmış sanırım son büyük dalga gelmeden hemen önce çözüyor birisi ama kutaracak zaman kalmadı.

Tabi oraya gelene kadar o halat çoktan kesilmeliydi yeni bir halat takılıp kıyıdan uzaklaşılmalıydı.

Çok büyük bir fırtına olduğunuda düşünmüyorum ama karaya doğru estiğinden dalgalar çok büyümüş.

Ben olsaydım iskota sıkışır sıkışmaz keser cenoayı toplar anayelkenle panik halinden kurtulurdum yada cenoaya yeni bir halat bağlar sonra eskisini keserdim.
Tabi motor yok denmiş bizim böyle bir avantajımızda var basardık motoru  likitimizi yudumlamaya devam ederdik  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. C.

« Yanıtla #181 : Nisan 05, 2017, 07:35:33 »
Bu arada Ali teknede motor ve çapa yokmuş. (Outboard ve çapa olmadığı gözüküyor)

30-38 knot hava varmış.

*

E. E.

« Yanıtla #182 : Mayıs 19, 2017, 22:43:39 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Siddetlli rüzgârda ,ruzgaraltındaki  tekneye  yapıştırmadan /sürtünmeden , güzel bir ayrılma ornegi buldum .

Şu sıralar deli gibi kıçtan kara videoları izlediğim ve her fırsatta pratik yaptığım içim duayen korsanların hoşgörüsüne güvenerek düşüncemi söylemek istiyorum.

Bana göre ne kadar sert rüzgar olursa olsun manevra çok agresif ve tehlikeli yapıldı.
Aşırı gaz veriyor, bu halde rüzgarüstü palamarı aşırı kasılı olduğu halde bir anda bırakıyor ki bunu tehlikeli buluyorum...;  Dikkat ederseniz bir ara halat düğümlenip takılıyorda. Sonrasında halatı kurtarmaya çalışması ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilirdi. Oysa halatı bırakmadan önce bir anlık vitesi boşa almış olsa halat üzerinde daha güvenli bir gerilim olurdu. Ayrıca pervaneye bu kadar yüklenmek ( neredeyse 4.000 devirlerde görünüyor..) motor ve şanzıman arızalarına da sebebiyet verebilir.

Fırtına dahi olsa bu ayrılış manevrası çok daha sakin yapılabilinirdi diye düşünüyorum....

*

S. Ş.

« Yanıtla #183 : Mayıs 20, 2017, 00:13:42 »
Boyle bırseyın varsa , gaza gerek kalmaz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2017, 00:14:43 Gönderen: Semih Sener »

*

F. S.

« Yanıtla #184 : Nisan 30, 2018, 17:32:16 »

*

E. Y.

« Yanıtla #185 : Nisan 30, 2018, 20:48:23 »
Faruk hoş geldin... Özlettin kendini Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. S.

« Yanıtla #186 : Mayıs 01, 2018, 22:53:28 »
Sağol Erol abi hoş gördük.
Biz de özlemişiz...
*

H. Z.

« Yanıtla #187 : Mayıs 01, 2018, 23:21:52 »
Farukkkkkk,

Hoş geldin ve can kardeşim. Çok özlemişim.
*

F. S.

« Yanıtla #188 : Mayıs 11, 2018, 18:33:56 »
Eyvallah Hakan kardeşim.
Bizde çok özlemişiz sizleri.
*

M. A.

« Yanıtla #189 : Mayıs 14, 2018, 10:23:25 »

Bu videoda zor an kimler için sizce?

a- Kaptan
b- Mürettebat
c- Palamar ve Marina görevlileri
d- Yan tekne sahipleri

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. İ.

« Yanıtla #190 : Mayıs 17, 2018, 20:54:33 »
c ve d  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. B.

« Yanıtla #191 : Mayıs 17, 2018, 22:33:39 »

Bu videoda zor an kimler için sizce?

a- Kaptan
b- Mürettebat
c- Palamar ve Marina görevlileri
d- Yan tekne sahipleri

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İzlerken yıkıldım gülmekten Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #192 : Aralık 02, 2018, 20:58:11 »
Rüzgar basarken aborda olduğun yerden çıkamamak.

*

İ. E.

« Yanıtla #193 : Aralık 02, 2018, 21:20:49 »
Çok zor bir durum başka çaresi yoktu
« Son Düzenleme: Aralık 02, 2018, 21:22:02 Gönderen: İlker Erkman »
*

C. A.

« Yanıtla #194 : Aralık 02, 2018, 23:24:23 »
Görüntüler Yunanistan'ın Syros adasından, görünce anılarım depreşti.

Neyse, bu tip durumlarda sizi çekecek birinin olması tek şansınız değildir.

Bilinen iki metod vardır. Tüm halatları aldıktan sonra, spring halatını tutup, makinaya ileri yol verir, dümeni de videodaki tekne için sancak alabandaya basarsanız teknenizin kıçını rıhtımdan açabilirsiniz. Bunu yapmadan önce teknenizin pruvası sancağa dönmek isteyeceğinden, sancak baş omuzluktan teknenizi koruyacak şekilde bolca usturmaça yerleştirmelisiniz. 

Diğer bir metod ise, rüzgarın sizi rıhtıma basacağını biliyorsanız, yanaşmadan önce demirinizi (yeterli bir mesafede ve uygun bir açıda) atar sonra yanaşırsınız. Böylece demirinizi vira ederek teknenizin başını rüzgara karşı açabilirsiniz. Bu durumda da teknenizin kıçı sancaktan rıhtıma yaslayacağından yine bolca usturmaçayla emniyete alınmalıdır. 

Selametle...