0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

İ. E.

Ynt: Video (zor anlar kazalar)
« Yanıtla #195 : Aralık 03, 2018, 11:00:20 »
Cenk Korsanım söylediğiniz her iki metod da uygulanabilir, yalnız videoda gördüğüm sert havada  bunların fayda edebileceğini zannetmiyorum ,rüzgar ve dalga tam bordadan geliyor ve çok sert .Keşke hava durumunu önceden kestirebilip avara etselermiş

*

E. S.

« Yanıtla #196 : Aralık 03, 2018, 11:18:33 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Cenk Korsanım söylediğiniz her iki metod da uygulanabilir, yalnız videoda gördüğüm sert havada  bunların fayda edebileceğini zannetmiyorum ,rüzgar ve dalga tam bordadan geliyor ve çok sert .Keşke hava durumunu önceden kestirebilip avara etselermiş

Alıntı
Diğer bir metod ise, rüzgarın sizi rıhtıma basacağını biliyorsanız, yanaşmadan önce demirinizi (yeterli bir mesafede ve uygun bir açıda) atar sonra yanaşırsınız. Böylece demirinizi vira ederek teknenizin başını rüzgara karşı açabilirsiniz. Bu durumda da teknenizin kıçı sancaktan rıhtıma yaslayacağından yine bolca usturmaçayla emniyete alınmalıdır. 

Selametle...

Videonun başında ilk tekne Cenk korsanın söylediği 2. yöntem ile avara olmuyor mu?

*

A. D.

« Yanıtla #197 : Aralık 03, 2018, 11:19:24 »
Bu tip darbeli ve çırpıntılı durumlarda usturmaçalar çok fazla işe yaramayabilir maalesef. Yani evet aborda olursunuz ancak teknenizde bayağı bir kozmetik hasar oluşur. tekneyi omuzluktan yaslayarak döndürmeye çalışırken.

*

H. E.

« Yanıtla #198 : Aralık 03, 2018, 11:33:56 »
...
Videonun başında ilk tekne Cenk korsanın söylediği 2. yöntem ile avara olmuyor mu?

Evet. Açığa, sanırım botla götürüp Fortress gibi hafif bir demir atmışlar. Tekne de denizci ve makul boyutlarda bir tekne olduğundan bu zor durumdan kolayca kurtuluyorlar.

Diğer tekne de sanki açığa demir atmış gibi, motorlu tekne onları rıhtımdan ayırdıktan sonra zincir topluyorlar ama koca kıçlı, "modern" bir tekne olduğundan bu yöntemi beceremiyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

İ. E.

« Yanıtla #199 : Aralık 03, 2018, 11:35:46 »
Genellikle Aborda olurken pervanenin dönüş yönüne göre tornistanda kıç taraf nereye çekiyorsa  yani sancağa çekiyorsa iskele bordadan ,iskeleye çekiyorsa sancak bordadan aborda olmaya dikkat edilmesinde fayda var diye düşünüyorum .Avara ederken tornistan verince teknenizin kıçı rıhtımdan daha kolay ayrılır

*

M. A.

« Yanıtla #200 : Aralık 03, 2018, 12:45:44 »
İzlerken bile gerildim.
Bırrr...

*

C. A.

« Yanıtla #201 : Aralık 03, 2018, 14:59:26 »

Teknenizin makine gücüne ve mevcut deniz/rüzgar durumuna bağlı olarak dediğiniz gibi fayda etmeyebilir ancak dışarıdan yardım istenmeden önce bu metodların denenmesi gereklidir.

Selametle...
*

A. H. Ö.

« Yanıtla #202 : Aralık 03, 2018, 17:16:58 »
Sanki önce demir atmış ve kıçtan kara olmuş, sonrasında demir taramış ve rıhtıma yaslanmış olabilirmi acaba ?...
*

C. A.

« Yanıtla #203 : Aralık 03, 2018, 18:27:17 »
Sanki önce demir atmış ve kıçtan kara olmuş, sonrasında demir taramış ve rıhtıma yaslanmış olabilirmi acaba ?...

Evet kuvvetle muhtemel. Syros limanında tekneler rıhtıma aborda değil kıçtan kara olurlar.

Selametle...
*

H. A.

« Yanıtla #204 : Aralık 03, 2018, 23:06:30 »
Sanırım teknenin motoru çalışmıyor, yoksa Cenk korsanın söylediği metodların birisiyle kolayca çıkabilirdi. Ben 1. Metodu birkaç kez uyguladım. İşin içinde birazda acemilik var. Bir sürü halat suda, tekneyi açmak için itiyorlar , açmaz halatı bağlı açamıyorlar.
*

H. E.

« Yanıtla #205 : Aralık 04, 2018, 07:56:58 »
Sanırım teknenin motoru çalışmıyor, yoksa Cenk korsanın söylediği metodların birisiyle kolayca çıkabilirdi. Ben 1. Metodu birkaç kez uyguladım. İşin içinde birazda acemilik var. Bir sürü halat suda, tekneyi açmak için itiyorlar , açmaz halatı bağlı açamıyorlar.

O tekneyi bimini dikmelerinden tutarak itmeleri içimi burktu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. D.

« Yanıtla #206 : Aralık 04, 2018, 12:43:15 »

O tekneyi bimini dikmelerinden tutarak itmeleri içimi burktu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Evet abi dikkatimi çekiyor her bilmeyen o dikmelere koç boynuzu muamelesi yapıyor. Bi ara eyvah oradan bağlayacaklar dedim.
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #207 : Aralık 22, 2018, 22:33:49 »
Artık aramasam da Youtube "sen bunları seviyorsun" diye önüme videolar koyuyor. Bazen ilginç seyler denk geliyor.

İsveçli çift. Okyanusta pala gidiyor. 4 gün tırmaliyorlar baya. Uzun biraz video, sara sara seyrettim bir kısmını. En sonda çekmiş, Pala bayağı milinden kopmuş.

*

C. Ü.

« Yanıtla #208 : Ocak 11, 2019, 15:42:45 »

Doğru mu acaba  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #209 : Ocak 11, 2019, 17:14:50 »
Dogru