0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. E.

Ynt: Tekneye Yıldırım Düştü.
« Yanıtla #135 : Haziran 24, 2019, 09:49:24 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sitede cihazın teknik özellikleri (tesisat döşenecek mi_ elektrik sarfediyor mu vb özellikler) yazılmamış.
bilen varmı. Direğe kablo döşenecek mi?
elektrikle çalışıyorsa ne kadar tüketiyor?

Aziz Korsan
Direk salmaya basıyorsa ilave kablo gerekmiyor. Güverteye basıyorsa, direk dibinden salmaya kablo çekeceksiniz. Bir arkadaşım kullanıyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Teşekkür ederim. Sanırım eskiden olduğu gibi dua ve diğer tedbirlerle yetineceğim şimdilik.

*

S. Ş.

« Yanıtla #136 : Temmuz 08, 2019, 17:08:00 »
Daha netini görmedim tekne için

36 nolu mesajım :

Yıldırımlı havalarda

1)Teknede bulunmayın, teknedeyseniz içinde olun
2)Tekne marinada ise  şebekeden ayırın
3)Teknenin şalterlerini ve cihazlarını kapayın hatta aküleri ayırın
4)Mümkünse sizden daha yuksek direkleri olan bir yerde durun
5)dua edin  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2019, 17:11:08 Gönderen: Semih Sener »

*

S. Ş.

« Yanıtla #137 : Temmuz 08, 2019, 20:33:14 »

*

H. E.

« Yanıtla #138 : Temmuz 08, 2019, 20:51:59 »
İyi işte faraday kafesi gibi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Selamlar,

*

H. E.

« Yanıtla #139 : Temmuz 08, 2019, 20:55:09 »
Tabii elektronikleri kaale almıyorum

*

A. D.

« Yanıtla #140 : Temmuz 09, 2019, 11:04:04 »
siz dua etmeye devam edin vicdanen rahatlarsınız.
*

M. A.

« Yanıtla #141 : Temmuz 09, 2019, 15:33:21 »
Valla Arkadaşlar, Hiçbir arkadaşımın başına gelmesini istemem. Ben tekneye yıdırım çarptığını 20 dakika sonra farkedebildim. Çok yıldırım düştü o gün benim olduğum yere, ama bir tanesi öyle şiddetliydiki o an ordan kaçmak istedim ama mümkün değildi. Resmen bomba patlaması gibiydi. Şimdi düşünüyorumda verilmiş sadakam varmış. Elektriğin çıkış yaptığı yerlerden biri kıç ıstralya. kıç ıstralyaya ssb radyonun antenini bağlamışlar galiba bantla sarılmış bir yer vardı, bildiğiniz yanmış bantları patlamış, fotoğrafı var eklerim birara. Ben yaklaşık 20-30 dakika hiçbir metale değmeden havuzlukta oturdum, tekneden çıkmaya çalışsaydım muhtemelen metallere değecektim, belkide banada ciddi zarar gelecekti. meteoroloji raporu tam 3 sayfa o saatlerde benim olduğum yere 100den fazla yıldırım düşmüş, bazıları 200 metreye kadar yakın gözüküyor. Raymarin elektronikler tamir olmayacak şekilde hasar görmüş hepsinin değişmesi gerekecek. Navtex cihazım vardı jrc marka yeni cihazdı oda gitmiş. Redresör yanmış. Dragon fly 7 balık bulucu vardı, servis arka soketi zorla söktü, pinleri erimiş cihazın, nasıl bir güç düşünün artık.Tekneyi eski haline getirmem 2 ayı geçer. Karayada almam gerekecek muhtemelen. Yıldırım çarptığında teknenin şalteri açık konumdaydı. kapalı olsa birşey değişirmiydi acaba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap? Herşey uzaklardan tepemin üzerine gelen kara bulutla başladı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Kara bulut görürseniz ordan hemen tüyün  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap İmza: Çarpık Korsan Murat  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #142 : Temmuz 09, 2019, 16:09:23 »
nereden girdiği ile ilgili şalterin ucunda yük var ,yükü parçalayarak şalteri geçip kumanda panelini de yakabilir sonucta  yada tersi  marinadan gelebilir,marina beslemeni cekmişssen  veya  şalterin off ise bir sey olmaz o durumda , ama görüğüm direkten giriş oluyor doğal sonuc yük tarafından kumanda paneline giriyor ne kadar topraklarsan toprakla direği boyle bir etki epey bulasıyor

özet her şekilde  şalterleri off yapıp ,yükleri de tamamen kapatmak iyi.

Bir de tekneden daha yüksek bir seyler olan yere gitmekte fayda var.
« Son Düzenleme: Temmuz 09, 2019, 16:11:44 Gönderen: Semih Sener »
*

A. Ç.

« Yanıtla #143 : Temmuz 09, 2019, 16:23:46 »
Şalter veya röle kontakları birbirine bir kaç mm uzaktadır, bahsettiğimiz gerilim ise binlerce voltun üzerindedir. Şalterin açık veya kapalı olması farketmez, havada metrelerce mesafeyi kolaylılla atlayan gerilim bir kaç mm arayı da kolaylıkla aşacaktır. Bu nedenle şalter açık veya kapalı olması farketmez. İspat istiyorsanız kıç istralyayı SSB anteni olarak kullandığını ve antenin aslında izolatörle birbirinden ayrılmış tel parçaları olduğunu dikkate alın.
*

S. Ş.

« Yanıtla #144 : Temmuz 09, 2019, 16:42:28 »
Şalter veya röle kontakları birbirine bir kaç mm uzaktadır, bahsettiğimiz gerilim ise binlerce voltun üzerindedir. Şalterin açık veya kapalı olması farketmez, havada metrelerce mesafeyi kolaylılla atlayan gerilim bir kaç mm arayı da kolaylıkla aşacaktır. Bu nedenle şalter açık veya kapalı olması farketmez. İspat istiyorsanız kıç istralyayı SSB anteni olarak kullandığını ve antenin aslında izolatörle birbirinden ayrılmış tel parçaları olduğunu dikkate alın.

hiç yoktan iyidir manasında ,elbette atlayabilir  abi

Ona bakarsan şalteri küllüyen de eritebilir
*

A. D.

« Yanıtla #145 : Temmuz 09, 2019, 22:08:22 »
arkadaşlar şalter vs fark etmez. benim gözümün önünde ps3 ün kablosundan elimde tuttuğum ps3 e vurdu arada 10cm falan varken ki arka sigortası kapalıydı. hdmi kablosu bağlıydı oradan tv ye vurdu. tv den de bilgisayara.yani sigorta falan unutun. vurursa girer içeri.
*

H. E.

« Yanıtla #146 : Temmuz 09, 2019, 22:15:25 »
Alper kardeşim, faraday kafesi vardevelalarda olma otur seyret
*

H. E.

« Yanıtla #147 : Temmuz 09, 2019, 22:17:46 »
Umarım kimsenin başına gelmez,
Sevgiler..
*

A. D.

« Yanıtla #148 : Temmuz 10, 2019, 13:40:38 »
Alper kardeşim, faraday kafesi vardevelalarda olma otur seyret

Hulki abi sen istediğin kadar kafes oluşturabileceğini düşün. Tuz faktörünü kimse kaale almıyor. Tuz dediğin şeyde bir iletken. Yani istralya ve vardevelalarla kafesi oluştursan bile kaçağın var tuz yüzünden.
*

A. Ç.

« Yanıtla #149 : Temmuz 10, 2019, 13:51:38 »
Teorik konuşuyoruz ama Faraday kafesi özellikle statik yüklerin kafesin dışından akmasını sağlar, yani içeriye doğru bir kablo bile çekseniz akım geçmez.