0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. İ.

Ynt: Tekne Kıyıya Vurdu Nasıl Kurtulacak?
« Yanıtla #15 : Nisan 18, 2012, 16:45:11 »
ben olsam şunu denerdim,

fırtınanın dinmiş ve denizin sakin olduğunu varsayarak.teknenin yan yatmış olan bordası boyunca sağlam bir branda parçasını yerleştiririm ve tekneyi ilk olarak bu branda üstüne kaydırmaya çalışırım  (muhtemelen salmasından çekerek.borda branda üstüne oturduğu zaman eşzamanlı olarak brandadan ve salmadan tekneyi açığa doğru çekerim tekne yüzdükçe brandanın halatlarını kasarak teknenin yan bir şekilde derin suya gelmesini sağlarım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

nasıl uçtum ama  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. D.

« Yanıtla #16 : Nisan 18, 2012, 16:52:55 »
Önce iki kalın kalas ve eski bir traktör arka lastiği bulmak gerek,
sonra botun olduğunu varsayarak zinciri olabildiğince uzağa atıp
tekne direğinin tepesinden bir halat vinç yardımıyla tekneyi salma
üzerinde hafifçe kaldırıp kalasları ve ve traktör lastiğini yatmış
kenardan denize doğru sürüp, halatlarla sıkıca sabitleyip
direkten zincire bağladığım halatı gevşeltip teknenin bu sefer
kalaslar ve üzerindeki traktör arka lastiğinin üzerine yatmasını sağlardım.

Ardından botla gidip denizde sağlam bir nokta bulup demirimi
o noktada sabitleyip zinciri salmadan bağlayarak vinç yardımıyla
teknemi denize doğru çekerdim.
Söylediklerim botun çalışır durumda olduğu ve yaşam mahali
yakınlarında ise mümkün.
Issız bir koyda ise sahilde ağaç varmı araştırır varsa  üzülerek te olsa
iki düzgün ağacı kesip aynı işlemi ağaçlarla sağlardım.
Teknem kurtulduktan sonra da o bölgeye en az 100 fidan dikip
yetişmelerini sağlardım.

*

U. K.

« Yanıtla #17 : Nisan 18, 2012, 16:57:09 »
buradan kendi imkanlarınla kurtulmak mümkün değil. en azından tekneyi çekecek bir başka tekneye ihtiyaç var.  Yok eğer karşı kıyıya palanga sistemi kurar kendimiz çekeriz diyorsak o bakşa ama sanırım o da pek pratik olmayacaktır.
o sebeple, madem dışarıdan makine yardımı alıyoruz, vinç en doğru çözüm.  40-50 m.  boom'lu bir vinç işimizi rahatlıkla görecektir.  50m boom var desek, vinci de kıyıdan da 30m uzağa yerleştirsek 10-15m açığa tekneyi atabiliriz.

Yok eğer kendi imkanlarımızla yapacaksak ciddi zihni sinir gerekiyor.  bu durumda salmaya gerektiğinde rahatlıkla gevşetilerek çözülebilecek şekilde bir veya iki tane şişme bot ve/veya yarışlarda kullanılan 1.5-2 m3'lük şişme şamandıra bağlarım.  bu bot/şamandra'nın haciminin salmanın ağırlığını taşıyarak tekneyi yatay bir şekilde açığa çekmeye yetmesi gerekecek.  sonra yukarıda belirttiğim şekilde tekneyi açığa çekebilecek kapasitede ciddi bir palanga sistemi kurarım.  sonra tekneyi çektikçe ve teknenin altındaki suyun derinliği arttıkça salmayı bot/şamandıraya bağlayan halatları yavaşça gevşeterek teknenin kontrollü şekilde düzelmesini sağlarım.  ama tabii ki bu büyük bir fantazi olurdu.  ben vinci alayım lütfen.

*

M. M.

« Yanıtla #18 : Nisan 18, 2012, 16:57:37 »
Nurettin Korsanım

Brandan eski yağlı kamyoncu brandası mı ?   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   (!)  kaç tonluk tekneyi sürüyorsun brandan arası çelik örgü mü .?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  (!)   Çeken Fatihin gücümü.?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (!)   Diye sorasım geldi ama en iyisi yan yattığı yere hava yastığı bağlayıp şişirmek gibi geldi bana ....  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. B.

« Yanıtla #19 : Nisan 18, 2012, 17:08:54 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu..

*

A. Ç.

« Yanıtla #20 : Nisan 18, 2012, 17:10:19 »
Bir kazma kürek alın, teknenin su fazla denizedoğrubir kanal kazın, enson teknenin altını kazın. kendi kendine yüzsün. motorbüyük olasılıkla çalışmaz, yelken basın çıkın.

Bu boyda bir tekne kişisel çaba ile böyle çıkar. İş çok mu geldi, vinç çağırın
*

Ö. K.

« Yanıtla #21 : Nisan 18, 2012, 17:31:53 »
Salmadan çekerek açığa alma işi oldukça zorlaştırır bence. Sürekli samayı yukarda tumak zahmetli olabilir. Kuma saplanan salmayı sürüklemek/kaldırmak için ciddi bir güce ihtiyaç duyacaktır.

Kıçtan  çekmek daha bir  kolay olcaktır diye düşünüyorum.

Kendi olanaklarımızla kurtulmak için; açığa atılmış güçlü bir demir yada bir tonozdan alınan halat yardımı ile teknemizin en güçlü vinciyle( ırgattan da yardım alınabilir) asılmak olabilir.

Varsa farkılı açılarla da çekmek işi kolaylaştırabilir kanımca.
*

O. B.

« Yanıtla #22 : Nisan 18, 2012, 17:48:51 »
buradan kendi imkanlarınla kurtulmak mümkün değil. en azından tekneyi çekecek bir başka tekneye ihtiyaç var.  Yok eğer karşı kıyıya palanga sistemi kurar kendimiz çekeriz diyorsak o bakşa ama sanırım o da pek pratik olmayacaktır.
o sebeple, madem dışarıdan makine yardımı alıyoruz, vinç en doğru çözüm.  40-50 m.  boom'lu bir vinç işimizi rahatlıkla görecektir.  50m boom var desek, vinci de kıyıdan da 30m uzağa yerleştirsek 10-15m açığa tekneyi atabiliriz.

O tekne en az 8 tondur. Tekneyi vinçin ekseninden 40 metre uzağa koyman için 320 tonluk bir vinç gerekir. O vinci o sahile sokman için de ayrıca uğraşman lazım:)
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2012, 17:49:39 Gönderen: Orhan Barut »
*

O. B.

« Yanıtla #23 : Nisan 18, 2012, 17:55:16 »
Bu..

Evet tekne bu. Teknede hiç hasar yok sadece yan yatmış durumda.
*

C. B.

« Yanıtla #24 : Nisan 18, 2012, 18:05:51 »
Bu teknenin ikinci karaya gidişi bu yıl..
Benim komşum yan tonoz da duruyor..
Birincide nasıl kurtarıldığını anlatmayayım da topiğin keyfi kaçmasın..
*

C. D.

« Yanıtla #25 : Nisan 18, 2012, 18:32:59 »
Salmadan çekerek açığa alma işi oldukça zorlaştırır bence. Sürekli samayı yukarda tumak zahmetli olabilir. Kuma saplanan salmayı sürüklemek/kaldırmak için ciddi bir güce ihtiyaç duyacaktır.

Kıçtan  çekmek daha bir  kolay olcaktır diye düşünüyorum.

Kendi olanaklarımızla kurtulmak için; açığa atılmış güçlü bir demir yada bir tonozdan alınan halat yardımı ile teknemizin en güçlü vinciyle( ırgattan da yardım alınabilir) asılmak olabilir.

Varsa farkılı açılarla da çekmek işi kolaylaştırabilir kanımca.

Ömer korsanım zaten tekne altına konacak olan kalas ve traktör arka lastiği
tekne bordosunun, salma ve palanın zeminden yukarda olmasını sağlıyacak.
Tekne zemine sürtünmeden bahsettiğim sistem üzerinde kayarak  suya ulaşacak.
Salmadan asılınması kurtarma işlemi sırasında tekneye en az hasarı verecek stabilite sağlayacak.
Kıçtan ya da baştan çekmek, tekne sürtünme yüzeylerine ek olarak salma ve palanın zemine dalma riskini ortaya çıkaracaktır.
*

C. D.

« Yanıtla #26 : Nisan 18, 2012, 18:53:55 »
Bahsettiğim şöyle bir düzenek,
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Z. T.

« Yanıtla #27 : Nisan 18, 2012, 19:53:21 »
Daha önce köprü altından geçen bir teknenin videosu vardı forumda yayınlandı. Uzun uzun anlatmayayım, önce ona benzer bir düzenek kurulur(Olur da denize çekmeyi başarabilirsem kolaylık olsun diye). Teknedeki ağırlık yapan hemen herşey sahile alınır. Sonrada çıpa alınır sahilden uzağa demir atılır. Olay ülkemiz sahillerinde olduğu için öyle gel-gitlerden yarar göremeyeceğimizi de hesaba katarak fazlaca zaman kaybetmeden ırgatla, vinçle denize doğru çekmeye çalışırım. Rüzgar karadan esiyorsa yelken/ler den yararlanılabilirmiyim bilemiyorum, gerekirse son çare onları da kullanmayı denerim.

*

K. U.

« Yanıtla #28 : Nisan 18, 2012, 20:21:13 »

Kıyı kayalık ise zaten kurtaracak bir tekne kalmayacaktır.
    Kumluk alansa salmadan bağlayarak derin suya çekmek daha kolay olur sanırım.
*

K. U.

« Yanıtla #29 : Nisan 18, 2012, 20:26:23 »
Bu teknenin ikinci karaya gidişi bu yıl..
.........

Kötü alışkanlık....