0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. B.

Tekne Kıyıya Vurdu Nasıl Kurtulacak?
« : Nisan 18, 2012, 14:41:55 »
MErem bu başlığı boşladı. Artık zor sorular sormuyor bari ben bir şey yazayım dedim.

Geçen ay Bodrum Bitez'de kıyıya vurup yan yatmış büyük bir yelkenli tekne gördüm. Büyük ihtimalle fırtınada demir taramış ve kumsala vurarak yan yatmıştı.

Uzun bir süre başında tekneyi seyrettim  ve acaba benim başıma gelse kendi imkanlarımla tekneyi nasıl yüzdürürüm diye düşündüm.

Siz ne dersiniz? Kıyıya vurmuş salmalı ve yan yatmış yelkenli nasıl yüzdürülür?

*

K. K.

Ynt: Tekne Kıyıya Vurdu Nasıl Kurtulacak?
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2012, 14:45:25 »
Vinçle alınır,iskeleden denize bırakılır

*

H. E.

« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2012, 14:52:38 »
Böyle karaya vuran tekneler genellikle uzun aksları (boyuna, baş-kıç hattı) kıyıya paralel olacak şekilde ve direkleri karaya, salmaları denize bakacak şekilde yatmış oluyorlar.

Bu durumda ise bence 2 yöntem var:
1- Salmadan tutarak çekmek şeklinde özetleyebileceğim şekilde, tekneyi hiç doğrultmaya çalışmadan, yeterli sürtünme önleyici ve yüzdürme yardımcısı önlemleri alarak, derine çekmek. Zemin kum vb. tekneyi kırmayacak yapıda ise olabilir.
2- Havaya doğru, teknenin başına ve kıçına, salmanın önüne ve arkasına gelecek şekilde, salmayla 90 derece veya 90'a yakın açı yapacak şekilde sağlam kalaslar bağlamak. Bu kalasların ucuna trimaran dış gövdeleri gibi yüzdürücü şamandıra görevi görecek varil vb. bağlamak. Yeterli derinlik var ise tekneyi direğin ucundan denize doğru çekip, salma üstünde doğrultup, diğer yana devrilmesini bu yüzdürücülerle engelleyerek derine çekmek.

Bence işe yararlar.

*

K. K.

« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2012, 15:07:25 »
Eralp Akkoyunlu nun Yosun teknesi karaya oturduğunda  denizden güçlü iki motoru olan bir tekneyle çekilerek kurtarılmıştı.

Oturulan yer ince kum ise biraz sürtünme zedelenmesi ile iş atlatılır gibi geliyor bana ama çakıllı taşlı yerlerde tekne çok zedelenir.

Benim başka bir fikrim ise eğer imkan varsa bir ekskavatör çağırır teknenin draftı kadar bir havuz açıp tekneyi yüzdürmeye çalışırdım.

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2012, 15:14:50 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...teknenin draftı kadar bir havuz açıp ...

Havuz değil de kanal açman lazım. Denizdeki draft kadar derinliğe kadar gelmeli. Ciddi iş.

Benim yöntemim daha iyi.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Ç.

« Yanıtla #5 : Nisan 18, 2012, 15:17:41 »
Med-cezir in yoğun olduğu memleketlerde yabancı yatçıların,fırtına olmadanda bu iş başlarına çok geliyorki,discovery kanalda seyrettiğim bir programda,İngilizlerin vinçli Hovercarft ları var.Denizden geliyor,Hovercraftın altındaki yastıklar hava yoluyla şişiyor,karada gitmeye başlıyor,tekneyi bulunduğu yerden vinçle kaldırtıktan sonra denize götürüp bırakıyor.
*

H. E.

« Yanıtla #6 : Nisan 18, 2012, 15:21:26 »
TAbi önemli olan zaman. Tekne her an kırılabilir. Mümkün olduğunca hızlı hareket etmek gerek. Yoksa helikopterle kaldırmaya kadar bir çok yöntem denenebilir. Ancak hızlı davranabilmek ve maliyet açısından düşünülünce ...

benim yöntemim hâlâ en iyisi.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. G.

« Yanıtla #7 : Nisan 18, 2012, 15:25:27 »
MErem bu başlığı boşladı. Artık zor sorular sormuyor bari ben bir şey yazayım dedim.

Geçen ay Bodrum Bitez'de kıyıya vurup yan yatmış büyük bir yelkenli tekne gördüm. Büyük ihtimalle fırtınada demir taramış ve kumsala vurarak yan yatmıştı.

Uzun bir süre başında tekneyi seyrettim  ve acaba benim başıma gelse kendi imkanlarımla tekneyi nasıl yüzdürürüm diye düşündüm.

Siz ne dersiniz? Kıyıya vurmuş salmalı ve yan yatmış yelkenli nasıl yüzdürülür?
Tekne ahşap mı  fiber mi ?   İsmini okursanız  limanla temas sağlar yüzdürüm .
Uzun yıllar bu işi yapıyorum . Kurtarma işinde plan program pek tutmuyor . Yeni oluşan durumlara göre  sistem ve yöntem devamlı faklılık gösteriyor
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2012, 15:28:46 Gönderen: Tümay Gören »
*

O. B.

« Yanıtla #8 : Nisan 18, 2012, 15:46:02 »
Tekne fiber.
Kıyıya paralel değil ama 60 derecelik açıyla duruyor.
Vinçle kaldırmak kendi imkanlarınla kurtulmanın ötesine geçiyor.
Ayrıca kıyıya vinç yanaştırıp tekneyi kaldırıp derine atmak pek mümkün değil.
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2012, 15:48:06 Gönderen: Orhan Barut »
*

O. B.

« Yanıtla #9 : Nisan 18, 2012, 15:49:22 »

Benim başka bir fikrim ise eğer imkan varsa bir ekskavatör çağırır teknenin draftı kadar bir havuz açıp tekneyi yüzdürmeye çalışırdım.
Havuzu nasıl tutacaksın. O da daha açarken dolar.
*

K. E.

« Yanıtla #10 : Nisan 18, 2012, 15:54:23 »
Eğer tekne çok büyük değil ise direği sökerim,salmayı söker ve bir şekilde sızdırmazlığı sağlarım,tekne otomatikman yüzer.
*

O. B.

« Yanıtla #11 : Nisan 18, 2012, 16:07:01 »
Eğer tekne çok büyük değil ise direği sökerim,salmayı söker ve bir şekilde sızdırmazlığı sağlarım,tekne otomatikman yüzer.
En azından kurtarma eylemini kolay hale getirir ama tekne sanırım 45 feet.
*

S. Ç.

« Yanıtla #12 : Nisan 18, 2012, 16:19:08 »
Benimkisi demir salma(tekne 38 feet),acaba böyle bir durumda içerden sökmeden dışardan gövdeden 10 cm aşşasından kaynakla kesilse bu tekrar karada yerine kaynatılırmı?
*

O. B.

« Yanıtla #13 : Nisan 18, 2012, 16:21:13 »
Benimkisi demir salma(tekne 38 feet),acaba böyle bir durumda içerden sökmeden dışardan gövdeden 10 cm aşşasından kaynakla kesilse bu tekrar karada yerine kaynatılırmı?
Salma eğer döküm ise kaynak yapmak hem çok zor olur hem de doğru olmaz.
*

S. Ç.

« Yanıtla #14 : Nisan 18, 2012, 16:29:36 »
Salma eğer döküm ise kaynak yapmak hem çok zor olur hem de doğru olmaz.

En azından salma elden gider ama sızdırmayı bozmamış oluruz..