0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. G.

Ynt: Tekne Kıyıya Vurdu Nasıl Kurtulacak?
« Yanıtla #45 : Nisan 20, 2012, 07:08:13 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
[/img]Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2012, 07:35:54 Gönderen: Tümay Gören »

*

T. G.

« Yanıtla #46 : Nisan 20, 2012, 07:49:35 »
Yukarıdaki resimler hakkında genel bilgi :

18 Nisan günü lodos fırtınası nedeniyle kıyıya vuran 18 mt boyundaki gület ilgili sigortadan gelen yardım talebi doğrultusunda 19 Nisan günü saat 07 :00 de çalışmaya başlanmış akşam 17:00de yaraları onarılmasına müteakip yüzdürülerek pendik marinaya çekilmiştir .
Kulanılan ekipmanlar :
250 ton/ saat pompa 
3 dalgıç
1 adet romorkör ( 380 hp)
100 Kw jeneratör
Çeşitli ahşap malzemeler
İşin Yüklenicisi : GEZGİN KORSAN TÜMAY GÖREN

« Son Düzenleme: Nisan 20, 2012, 07:54:31 Gönderen: Tümay Gören »

*

H. A.

« Yanıtla #47 : Nisan 20, 2012, 09:03:15 »
Tümay korsan eline sağlık, herişin uzmanını bulmalı.

*

K. K.

« Yanıtla #48 : Nisan 20, 2012, 09:29:19 »
Kulanılan ekipmanlar :
250 ton/ saat pompa 
3 dalgıç
1 adet romorkör ( 380 hp)
100 Kw jeneratör
Çeşitli ahşap malzemeler

Bu imkanlar bizde yoksa, Tümay korsanın cep no.sunu bilmek zorundayız. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Eline sağlık Tümay kaptan.

*

Z. D.

« Yanıtla #49 : Nisan 20, 2012, 11:18:37 »
Eline sağlık Tümay Korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. K.

« Yanıtla #50 : Nisan 20, 2012, 12:46:48 »
Orhan abi,  vinç, traktör/traktör lastiği, muhtelif ebatta  su pompaları, kereste, ekskavatör, dozer gibi iş araçlarını... Ya da, dolu bir cüzdanla cep telefonunu kendi olanaklarına dahil etmen gerekecek... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. A.

« Yanıtla #51 : Nisan 20, 2012, 13:21:26 »
Ya da, dolu bir cüzdanla cep telefonunu kendi olanaklarına dahil etmen gerekecek...
[/quote]

Yada Tümay korsan gibi bir dost.
*

O. B.

« Yanıtla #52 : Nisan 20, 2012, 13:27:24 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Orhan abi,  vinç, traktör/traktör lastiği, muhtelif ebatta  su pompaları, kereste, ekskavatör, dozer gibi iş araçlarını... Ya da, dolu bir cüzdanla cep telefonunu kendi olanaklarına dahil etmen gerekecek... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Büyük teknenin derdi de büyük olacaktır. Benim teknem küçük. Yüklü halde yaklaşık 3800 kg. Yükleri boşaltırsam 3000 kg'a indirebilirim diye tahmin ediyorum. Tekneyi kendi imkanlarımla yatayda çekebilmek için gereken kuvvet = Ağırlık x Sürtünme Katsayısı olacağını varsayarsak ne kadar bir çekme kuvveti gerekeceğini hesaplayabilmek için öncelikle sürtünme katsayısının ne kadar olacağını bulmamız gerekecek.
İlk önce kum üstünde çekip çekemeyeceğimize(veya itip itemeyeceğimize) bakmak gerekecek. Ancak bu işlem için teknenin kuma gömülmüş olmaması(kumun gevşek olmaması) gerekir. Zemin sert ise teknenin önünde bir kanal kazıp düz bir güzergah elde etmek gerekir. Literatür araştırmama göre sürtünme katsayısı bu durumda en kötü ihtimalle 0.5 civarında olabilir yani 1500 kg çekme kuvveti gerekecek. tabii ki tekneyi direk tarafına biraz yatırıp salmanın kuma değmesini önlemek sonrasında tekneyi çekmek veya itmek gerekir. Bu çekme kuvvetini daha da azaltmak için teknenin altına yağlanmış ahşap kalaslar koymak daha akıllıca olacaktır.Bu durumda gerekli kuvvet 0.2x3000=600 kg civarında olacaktır ki bu kuvvet yelken vinciyle kolaylıkla elde edilir.
Ben şöyle hareket ederdim:
1. Tüm farş tahtalarını söküp teknenin sağına soluna ve önüne alt taraftan yerleştirir, sağlam kalasları teknenin önüne kızak olacak şekilde uzatırdım.
2. Teknenin arkasında kuma bir çukur kazıp içine beton doldurur ve bir destek ankraj noktası elde ederdim.
3. Demiri götürüp uzağa sabitlerdim.
4. Arka destek noktasından araba krikosu yardımıyla itip(bu iş için uzun ve kısa  çelik ahşap ve çelik itme parçaları gerekir) ön taraftan da vinç yardımıyla çekerdim.

Tabii bu senaryo tamaamen teorik. İnşallah başıma gelmez de denemek zorunda kalmam. Başıma gelir de başaramazsam dolu cüzdan arardım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Cüzdan da bulamazsam Tümay korsan'a müracaat ederdim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2012, 13:28:54 Gönderen: Orhan Barut »
*

T. G.

« Yanıtla #53 : Nisan 20, 2012, 17:58:29 »
Cüzdana ihtiyacınız yok . Sigorta policeniz olsun yeter oda yoksa  GeKo üyesiyseniz hiç endişenmeyin .
Önemli olan cana gelmesin gerisi boş
Bir Örnek Daha
20.03.2012 Yer kanlıca
İlgili sigortadan gelen yardım talebi üzerine  18:00 de tekneye müdehale edildi 1500 lt benzin bulunan teknede yoğun çevre kirliği ve yangın tehlikesine karşı tüm gece çalışmalara devam edildi 21.03.2011 sabah 08:00 de tekne yüzdürüldü fenerbahçe marinaya çekildi
Makine güç 3x 300 hp
Yüklenici : Gezgin Korsan Tümay Gören

« Son Düzenleme: Nisan 20, 2012, 18:01:39 Gönderen: Tümay Gören »
*

O. B.

« Yanıtla #54 : Nisan 20, 2012, 18:06:55 »
Tümay Korsan merak ettim : Acaba tekne kurtarıldıktan sonra radar çalıştı mı? Aynısından bende de var da  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. G.

« Yanıtla #55 : Nisan 20, 2012, 18:43:43 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tümay Korsan merak ettim : Acaba tekne kurtarıldıktan sonra radar çalıştı mı? Aynısından bende de var da  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İnanın hiç aklıma gelmedi . Tekenyi karaya çıkardıktan sonra konusunda uzmanlar gelip onarımlara başlıyor . Konu hakkında bilgi almaya çalışacağım . Herhangi bir bilgi alırsan size dönerim .
Ancak yetkili servisin radarı söküp yenisini taktığı kanatindeyim
*

Y. T.

« Yanıtla #56 : Eylül 30, 2017, 22:15:07 »
 Balıkçılarla anlaşmakta çözüm olabilir çok kuvvetli motorları olan tekneler mevcut
*

O. B.

« Yanıtla #57 : Nisan 04, 2019, 22:25:50 »
Orhan bey  videoda bir senaryo var ilginizi çekebilir.

EnO-A&index=3&t=0s
*

C. İ.

« Yanıtla #58 : Nisan 04, 2019, 23:50:19 »
 Baş taraftan da bir halat alsaydılar iyi  olurdu. Direk tepesinden gelen halatı boşlayıp daha rahat çekebilirlerdi.
*

N. K.

« Yanıtla #59 : Mayıs 03, 2019, 19:42:46 »
Bence sığlıktan iyice kurtarana kadar salmayı yatayda tutmak için direk tepesinden çekmeye devam ediyor