0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

U. Ç.

Ynt: Zor Anlar
« Yanıtla #15 : Şubat 05, 2009, 10:27:57 »
Merhaba,
Kendi adıma, deneyimli korsan ağabey ve ablalarımın 'zor anlarını'  okumaya can attığımı beyan ederim. Bu tür bilgiye kolay ulaşılmıyor. Çok ufuk açıcı buluyorum. Zaman ayırabilenlere çok teşekkür ederim.

*

M. E.

« Yanıtla #16 : Şubat 05, 2009, 11:36:06 »
Mustafa Korsan,
tespitlerinde hep olduğu gibi yine haklısın...
Ama bir gözlemimiz var bizim, eğer bir işi kendimiz yapabiliyorsak pek yardım istemiyoruz, yani tabi tanımadığımız kişileri kast ediyorum.
Tanıdıklarımız varsa, zaten kendiliklerinden geliyorlar.

Genelde uzakyolcular aynı kafada oluyorlar, mantıkları aynı yani
Dolayısıyla muhtemel isteseydik yardıma gelirlerdi,
Ama istisnai durumlarla da karşılaşmadık değil.

Diğer bir boyut, bu tarz olaylarda da en büyük sorun adamlara ne yapacağımızı anlatmakta yaşadık hep.
Çoğunlukla kendi fikrini söylüyor, olmaz falan diyor!
Belki de haklı adamcağız, her yiğidin kendi yoğurdu meselesi biraz...

Doğrusu özellikle Avrupalılar için söylüyorum, istisnaları var tabii, ama bu tarz gıllıgışlı bir manevrayı anlatıp da ilk seferde anlayacak, hadi yapalım diyecek pek bir denizciye rastlamadım. Sizde de benzer örnekler vardır...
Hatta ben derecelendirmiştim bir ara, İtalyanlar bize en yakın, çok kolay anlıyorlar, daha doğrusu biz anlatabiliyoruz ))
Ruslar ve Almanlar da en uzak )) Ne yapsam beceremedim şimdiye kadar...

Ben de artık anlatmaya çalışmıyorum...
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2009, 11:37:10 Gönderen: Mehmet Erem »

*

H. E.

« Yanıtla #17 : Şubat 05, 2009, 12:02:59 »
Fransızlarla deneyiminiz var mı?

Bu Fransızlara da ben takığım. Nerede sorunlu bir hikaye okusam içinde bir Fransız başrolde.

Adamlara birşey anlatamama konusuna ise katılıyorum. Anlayış farkı çok dramatik. Genlerine işlemiş. Bir örnek olsun diye anlatayım;
Yıllar önce Lyon'dan Paris'e hızlı tren ile gideceğim, havaalanına, oradan da ıçakla İstanbul'a geleceğim. Sekreter biletleri teslim etti, Lyon'daki bir gardan bineceğim trene ve yaklaşık 4 saat sonra İstanbul'd olacağım. Trenin kalkış saati de 11:13 gibi bir şey. Perona geldim ki ufak bir fark var. Hareket saati 11:24 gibi birşey gözüküyor. Derhal kıllandım. Bu Fransızlar ve İngilizlerde olmayacak bir şey. Bileti biraz daha detaylı inceleyince farkettim kibenim biletim Lyon'daki başka bir gardan kalkan TGV'ye ait. Bu TGV ise yine Paris'e ama havalanına değil Gar du Nord'a gidiyor. Öbür gara yetişmem imkansız, bu TGV ile Paris'e gider de hemen bir taksiye atlarsam belki uçağı yakalayabileceğim. Ama önce bu TGV'ye binmem lazım. Bir "conducteur" bulup meramımı anlattım. Cevap "ama sizin biletiniz bu trene ait değil!" LAn hıyar bunu biliyorum da derdim şu: ben Fransız TCDD'sine Lyon-Paris ulaşım bedelini ödemişim. Bu trende yer varsa, kimseyi yerinden etmeyeceksem sadece bira esneklik rica ediyorum. Fakat bu French üniformalısının beyninde böyle bir kavram olmadığını dehşetle farkediyorum. Adam iyiniyetli, yardım etmek istiyor ama yazılımı yetersiz. Baktım olmayacak başka bir kondüktör var mı diye sordum. Arap ismi gibi bir şey söyledi. Birden umut ışıkları yandı. Nerede o, ismi niye böyle diye sordum. "Cezayir asıllı" dedi. Allah dedim hemen onu bul bana. Eleman geldi, bir sefer derdimi anlattım, gülümsedi ve boş olduğunu kontrol ettiği bir koltuğa beni götürüp iyi yolculuklar diledi. Sonrası başka bir komik hikaye ama zor anlarda çözüm yaratma konusunda Akdenizlilik gerçekten çok farkettiriyor.

*

E. O.

« Yanıtla #18 : Şubat 05, 2009, 13:08:52 »
Osman Atasoy internet sitesinde, son gezisinde Fas'ın Atlantik kıyısında bir marina da mahsur kaldığını, hatta aynı nedenlerle bir yelkenli teknenin marina girişinde alabora olup içindekilerin öldüğünü sadece bir denizcinin kurtulduğunu anlatıyor...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Okumanızı öneririm...

*

A. A.

Ynt: Rüzgaraltı koyda fırtınada demirleme
« Yanıtla #19 : Ekim 25, 2011, 18:43:58 »
ben açamadım linki..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap??

*

K. Ö.

« Yanıtla #20 : Kasım 18, 2011, 23:12:33 »
benda! açamadım..
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2011, 23:13:16 Gönderen: Koray Özbeyli »
*

H. E. B.

« Yanıtla #21 : Mart 25, 2012, 13:34:45 »

Eyup Korsanin verdigi link heralde degismis.

ben de okumak isteyenler icin linki yeniliyeyim dedim

ayrica tecrubeli korsanlarin karsilastiklari zorluklari nasil atlattiklarini yazmalari biz tecrubesiz micolar icin bulunmaz nimet.
*

E. A.

« Yanıtla #22 : Mart 25, 2024, 16:42:02 »
Mükemmel tecrübe aktarıcı bir başlık bulmuşken bir soru sorayım da kendimi yaza hazırlayayım istiyorum.

şimdi kuzey, gün doğusu ve gün batısından rüzgarlarda demir atılacak lokasyonlar her iki tercihte de var. Güneyli rüzgarlarda ise ilk görseldeki pozisyonlarda yakında kaçacak alan varken ikincisinde yok gibi. bu durumda ne yapmak gerekir. (ikinci görsel benim malum tonoz hikayemdeki bağlanan alan bu arada çaktırmayın ama)

Yani lodostan en az etkilenecek, mideyi hop hop ettirmeyecek şekilde nasıl yerleşmem uygun olur? )içinde ben yoksam sıkıntı olmuyor da ben varsam Tehanucuğum hafifmeşrep olduğu için biraz tutuyor)

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. T.

« Yanıtla #23 : Mart 25, 2024, 21:24:47 »
Fransızlarla deneyiminiz var mı?

Bu Fransızlara da ben takığım. Nerede sorunlu bir hikaye okusam içinde bir Fransız başrolde.

Adamlara birşey anlatamama konusuna ise katılıyorum. Anlayış farkı çok dramatik. Genlerine işlemiş. Bir örnek olsun diye anlatayım;
Yıllar önce Lyon'dan Paris'e hızlı tren ile gideceğim, havaalanına, oradan da ıçakla İstanbul'a geleceğim. Sekreter biletleri teslim etti, Lyon'daki bir gardan bineceğim trene ve yaklaşık 4 saat sonra İstanbul'd olacağım. Trenin kalkış saati de 11:13 gibi bir şey. Perona geldim ki ufak bir fark var. Hareket saati 11:24 gibi birşey gözüküyor. Derhal kıllandım. Bu Fransızlar ve İngilizlerde olmayacak bir şey. Bileti biraz daha detaylı inceleyince farkettim kibenim biletim Lyon'daki başka bir gardan kalkan TGV'ye ait. Bu TGV ise yine Paris'e ama havalanına değil Gar du Nord'a gidiyor. Öbür gara yetişmem imkansız, bu TGV ile Paris'e gider de hemen bir taksiye atlarsam belki uçağı yakalayabileceğim. Ama önce bu TGV'ye binmem lazım. Bir "conducteur" bulup meramımı anlattım. Cevap "ama sizin biletiniz bu trene ait değil!" LAn hıyar bunu biliyorum da derdim şu: ben Fransız TCDD'sine Lyon-Paris ulaşım bedelini ödemişim. Bu trende yer varsa, kimseyi yerinden etmeyeceksem sadece bira esneklik rica ediyorum. Fakat bu French üniformalısının beyninde böyle bir kavram olmadığını dehşetle farkediyorum. Adam iyiniyetli, yardım etmek istiyor ama yazılımı yetersiz. Baktım olmayacak başka bir kondüktör var mı diye sordum. Arap ismi gibi bir şey söyledi. Birden umut ışıkları yandı. Nerede o, ismi niye böyle diye sordum. "Cezayir asıllı" dedi. Allah dedim hemen onu bul bana. Eleman geldi, bir sefer derdimi anlattım, gülümsedi ve boş olduğunu kontrol ettiği bir koltuğa beni götürüp iyi yolculuklar diledi. Sonrası başka bir komik hikaye ama zor anlarda çözüm yaratma konusunda Akdenizlilik gerçekten çok farkettiriyor.

Hakan korsan siz Amerikada herhangi bir kasiyere … eger o size para ustu olarak mesela 5 dolar verecekse…. Ben size 5 vereyim siz bana 10 verin diyin de bakin neler oluyor.

Ki 5 ve 10 kolay matematik.

2 dolar verecekse…. 3 onerip 5 isterseniz… vay halinize.

Ama onun verdigi 2 dolari alip…. Sonra 3 ilave edip… bana bu 5 tane 1 lik yerine 1 adet 5 dolarlik 1 adet kagit para verin derseniz olur.
*

E. S.

« Yanıtla #24 : Mart 25, 2024, 23:57:53 »
Mükemmel tecrübe aktarıcı bir başlık bulmuşken bir soru sorayım da kendimi yaza hazırlayayım istiyorum.

şimdi kuzey, gün doğusu ve gün batısından rüzgarlarda demir atılacak lokasyonlar her iki tercihte de var. Güneyli rüzgarlarda ise ilk görseldeki pozisyonlarda yakında kaçacak alan varken ikincisinde yok gibi. bu durumda ne yapmak gerekir. (ikinci görsel benim malum tonoz hikayemdeki bağlanan alan bu arada çaktırmayın ama)

Yani lodostan en az etkilenecek, mideyi hop hop ettirmeyecek şekilde nasıl yerleşmem uygun olur? )içinde ben yoksam sıkıntı olmuyor da ben varsam Tehanucuğum hafifmeşrep olduğu için biraz tutuyor)

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

2. Fotoda lodostan kısmen korunabilecegin tek lokasyon. Adanın kuzey doğu ucuna kictan kara olup, adayı rüzgar üstünde bırakarak tarama riskini ortadan kaldırmak ve açıktan gelecek büyük dalgalara adayı siper yapmak en mantikli hareket olur.

*

M. T.

« Yanıtla #25 : Mart 26, 2024, 02:06:06 »
Cok mumkun gozukmuyor adanin kuytusuna kictan kara… uzanti var ve kayalik..

Alarga olmaz mi?

« Son Düzenleme: Mart 26, 2024, 02:10:45 Gönderen: Meriç Taşer »
*

E. A.

« Yanıtla #26 : Mart 26, 2024, 08:48:00 »
benim tehanucuğum 4.95 boyunda a101 teknesi diye bilinen marinboat samba deluxe. o yüzden sıfır yanaşmak bile mümkün olabilir belki. ada çevresine hiç bakmamıştım.
*

O. S.

« Yanıtla #27 : Mart 26, 2024, 09:31:11 »
Fırtınada, ikinci görselde demirde kalabileceğiniz ve midenize konfor sağlayabilecek pek bir seçeneğiniz yok maalesef.
Hele hele güneyli rüzgarlarda mide konforunu vazgeçtim, teknede duramayabilirsiniz bile. Birinci görsele dönüp Akkum plajı yada Teos Marina girişi ancak güvenli bir demir yeri sunabilir.

Bu bölgede, bana göre seçenek olmayan ancak çok acil durumlarda, kısa süreli kaçılabilecek yerler ise;
1. Teknenizin boyut ve draftına bağlı olarak Teos Antik Güney limanı arkasına girebilirseniz belki bir şansınız olabilir. Bu bölgede derinlik 1.5-2.0 metre aralığında. Eski iskele Plajına yakın demirleyip antik liman kalıntılarından koltuk alarak çok sığ olan bu bölgede göreceli olarak rahat edebilirsiniz.
2. Bir başka yer ise bu bölgenin hemen güney batısı yani antik liman kalıntılarının ön tarafı. Derinlik biraz daha fazla; 2.5-3.0 metre gibi. Yine sahile yakın demirleyip dalgaların kırıldığı noktadan daha içeriye girmeye çalışabilisiniz. Ancak unutmayın, demirinizdeki en ufak problem sizi karaya oturtacaktır.

Bu bölgede daha güneye inmek de pek faydalı olmayacaktır, rüzgaraltı denebilecek çıkıntılar yeteri kadar yüksek değil ve sayısı çok az.

Not: Yazdıktan sonra tekne boyutunuzu belirten mesajınızı gördüm, tembellikten yazıyı yeniden yazmak zor geldi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Antik liman kalıntılarının arkası sizin için en uygun yer diyorum. Hatta kalıntıların hemen arkasında, batı tarafında kalan eski liman girişi de size harika bir koruma sunacaktır. Yaz aylarında bu bölge fazlasıyla boydaş teknelerle dolu olabilir, aralarına sızıp kalıntılardan koltuk alabilirsiniz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hatta dalgaların kırıldığı noktadan uzaklaşabildiğiniz her nokta size yeterli konforu sunacaktır. Gittiğinizde sıkı bir keşif yapıp, olası noktaları not edin ve fotoğraflar çekin. Döndükten sonra bu notlara ve fotoğraflara çalışarak kendi noktyalarınızı yaratacağınızdan eminim.
*

O. S.

« Yanıtla #28 : Mart 26, 2024, 09:32:50 »
Konuyu özetleyen bir foto var. Bu kadar olmasa bile benzer bir durum oluşacaktır.
*

O. S.

« Yanıtla #29 : Mart 26, 2024, 09:35:13 »

Burada da çok güzel fotolar var, yeri harika şekilde yasıtıyor.