0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. T.

Bir gün Ender ağabeyim bir Tekne muhabbetinde
Numan , demişti...  teknenin bir yerine süpürge sapı kalınlığında ama ucu sivri bir tahta parçası koy aslanım demişti..
gün ola lazım ola..

Abi dedim ne işe yarar bu ,  dursun  kenarda   günü gelir lazı olur ..söz dinle sen aslanım demişti..

öteden beri söz dinlerim .. aynen o türlü bir tahta parçasını  anlamsızca merdiven altı dolaba koydum
ve olayı unuttum...

nerdeyse 3 yıl geçmişti 
her zamanki gibi bir gün tekneye geldiğimde bir an ayaklarımda bir ıslaklık hissettim bir anda baktım ki içerisi su dolu bileklerime kadar

sonra su nerden geliyor diye tabandaki  sintine pompasına baktım tam olayı anlamaya çalışırken banyonun giderinde yıllardır çürümüş  o  SARI malzeme kopup elimde kalıverdi ,  derken içeri boru kalınlığında su tam gaz dolmaya başladı ...

batıyordum...

bir elimle deliği tıklamaya çalışırken diger elimle fenerbahçe marina daki vinci aramaya calsıtım

MAY DAY MAYDAY ..

bir süre daha uğraştıktan  sonra

derken o an gözüme o sopa parçası  ilişti...
tıkadım delği can havliyle

sonra bir şekilde bir dalgıç buldurup  o alttan sarıyı yenıledı bızde usttan sıktık

delik kapandı ..

ama bir tek küçük tahta parçası  .... hayatımı  ve teknemi   kurtardı çok şükür...

hiç unutamadığım bir anımdı..

paylaşmak istedim...

sevgi ile...

Numan

*

N. Y.

Ynt: canlı canlı , canlı yayında batmak .... batmak .....
« Yanıtla #1 : Mayıs 05, 2014, 23:25:07 »
En ucuz edinilen tecrübe başkasının başına gelen olaylardan aldığımız tecrübedir...
Paylaştığınız için teşekkürler..

*

H. D.

« Yanıtla #2 : Mayıs 06, 2014, 00:28:11 »
Belki abartılı olacak ama gövdedeki; dışarıya denize bağlantısı olan bütün vanaların veya adı ne olursa olsun her delikteki aparatın yanına bir adet uygun ahşap tıkacı iple bağlamak gerekir.Acil durumda tıkaç aramamak için.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Mayıs 06, 2014, 07:30:13 »
Katılıyorum. Bağlantılar ve vanalar bronz olmalı ve on senede bir değiştirilmelidir. Sarı malzemeyi su altında kullanırsanız, erir, sonunda sadece süngerimsi  bakır bir yapı kalır ve kırılır, kırılınca da vana işe yaramaz. Yumuşak ağaçtan her su altı bağlantısının çapına uygun birer adet tapayı giderlerin yanına bağlamak en doğrusudur. Kırılan bir bağlantı bulursanız yanındaki tapayı deliğe sokar ve tıkarsınız.

*

E. O.

« Yanıtla #4 : Mayıs 09, 2014, 08:53:31 »
Numan Korsanım, çok değerli bir bilgiyi yaşadığınız deneyimle birleştirerek bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Selametle..