0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

herdem

Ynt: Kıyı Emniyeti Yedekleme Yapar Mı ?
« Yanıtla #30 : Eylül 15, 2019, 23:57:14 »
Genel bilgilendirme için çok teşekkürler
*

Çevrimdışı Ayhan Ulaş

• * Gezgin Korsan
  • 2
    • Yaşadığı Şehir
  • Bursa
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #31 : Ekim 06, 2019, 11:37:41 »
Değerli denizci arkadaşlar, bu gurubun yeni üyesiyim şu an herhangi bir teknem yok, çocukluğum ve gençlik yıllarımın ilk zamanları marmara denizinde kendi teknemiz ile balıkçılık yaparak geçti. Deniz sevgisi aileden geliyor bana (her ne kadar 20 yıldır hasret olsam da, memur olmam sebebi ile) yedekleme eğer bir arıza durumunda denizde mahsur kalma durumunda ise, koşulsuz ismi sıfatı ve büyüklüğü ne olursa olsun herkes yardım etme, yedekleme yapma mecburiyetinde en azından ben çocukluğumda bunu böyle öğrendim; zaten denizcilik ile alınan eğitimlerde de bu bilgi veriliyor olmalı. Ancak insanların zor durumlarından faydalanmak kişilik meselesi,  kimse ihtiyacı olan birini denizde bırakmamalı. Denizde  kimin ne zaman yardıma ihtiyacı olacağı öngörülemez, tabiki yedekleme de en yakın limana kadar olur, arıza yapan teknenin bağlama limanına kadar değil.☺
*

Çevrimdışı Tuncay Okyar

• * Gezgin Korsan
  • 24
    • Yaşadığı Şehir
  • muğla
    • Tekne Adı
  • kordelya,datça
« Yanıtla #32 : Mart 13, 2020, 19:46:59 »
benim anlamadığım,teknede yelkenler sağlam ve SG teknesinin onları bıraktıkları yere kadar yelkenle gelebilirlerdi.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap???yelken neden var???
*

Çevrimdışı Kahraman Emiroğlu

• * Gezgin Korsan
  • 329
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul-Dalaman
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Sirası ile (1972 sonrası): 1-Fener 2-Martı 3-Fettan 4-Merve 5-Melody 6-Buselik 7-Mihriban 8-Volantis 9-S........OCEANİS 393
« Yanıtla #33 : Mart 15, 2020, 12:39:48 »
Bu gibi durumlarda teknenizi sigortalı işe ve poliçede yazıyorsa sigorta öder.
Sail boat:OCEANİS 393
İkametgah : İstanbul, Dalaman
*

Çevrimdışı Serdar Eker

• * Gezgin Korsan
  • 61
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #34 : Mayıs 09, 2020, 00:32:16 »
Garip bir kurtarma. Bana biraz sosyal medya baskısı ile yapılmış gibi geldi (motorumuz bozuldu bizi kurtarın ben çekip kanalıma koyacağım vs) Teknenin kaptanı var, kaptanın ne yapacağını, nerede duracağını youtuber talimat veriyor. Kıyı emniyetinin para almayacağı güvencesi önceden alınmış, videoda para vermeden hallettik neşesi net hissediliyor ( çünki arıza oluşunca çıkılan liman kaptanları ile pazarlık yapılmış)
*

Çevrimdışı Anil Yılmaz

• * Gezgin Korsan
  • 255
    • Yaşadığı Şehir
  • Berdyansk - Ukrayna
« Yanıtla #35 : Mayıs 09, 2020, 15:59:09 »
Yapar da, görüldüğü üzere ücret konularında farklı uygulamalar yaşanmış..

Liman başkanlarının kendi insiyatifleri var.. Deniz taşıtının büyüklüğü, yarattığı tehlike, kalınan yerin önem derecesi vesair ile birlikte başkanın fıtratına, o andaki ruh haline göre değişiyor durumlar.. Açarsa dosyayı çıkartır bir meblağ.. Ödenince salar taşıtı..

Bazısı insaflı.. Bazısı da " motorum stop etti " anonsundan 1 dakika sonra  "tamam çalıştı, sorun yok" anonsu yapılsa dahi çekiveriyor demir mevkiine.. Motor arızası, sürüklenme tehlikesi vs. vs. Ertesi gün mahkeme ve en aşağı 5 hane USD ! Tabi bu biraz büyükçenelerde.. Yelkenliler de olmaz da, yedekleme yani kurtarma operasyonlarında (salvage) isteme hakkı var..

*

Çevrimdışı Hakan Özhuy

• * Gezgin Korsan
  • 11
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • www.jokey.com
« Yanıtla #36 : Haziran 07, 2020, 18:51:56 »
Biz sezonun ilk seyrinde06 haz 2020 de  istanbul Kartal açıklarında motor arızası yaşadık bu hafta sonu. Daksar ı aradım ancak uygun boy ve güçte tekneleri olmadığı için ve pandemi nedeniyle yeterli gönüllü  olmadığı için gelemediler ancak gelinecek ve gidilecek mesafeye göre bir bağış isteniyor ( 350 tl fiyat biçtiler ama gelemediler ) Sonra kıyıya yaklaştığımız için deniz demiri ( fırtına demiri ) attık, sürüklenmemize engel oldu. Sahil güvenlik ve kıyı emniyetine ulaştık. Önce sahil güvenlik geldi ( 158 ) aborda oldu ve açığa çekti bizi ve kıyı emniyeti ( 151 ) geldi. Bizi yedekledi ve marintürk pendik marinamızın girişinin açığına kadar götürdü , palamarlara teslim etti. Gerek sahil güvenlik gerekse Kıyı emniyeti gayet nazik yardımsever ve profesyoneldi. Kıyı emniyeti yedeklemeden para almadı. Bir tutanak ve memnuniyet anketi düzenletti. Önceden ücretliydi şimdi değil dediler. Her iki acil numaranın da kaydedilmesini öneririm. Marina palamarı da daha halatı verirken abi yedekleme ücreti alacağız haberiniz olsun dedi ( 150 tl ) .
Sahil güvenlik yaralanma , can emniyeti konularında yetkili. Ama tekne ve kıyılara zarar olmaması hakında yedekleme dahil Kıyı emniyetinin, diğer kaptanların dediği gibi, bir marina vs açığına kadar destek olma görevi varmış. Hem sahil güvenlik hem kıyı emniyetinden biz çok memnun kaldık.
Aldığım dersler

Sezonun ilk seyrini daha yakın mesafelerde yapmak
Yakıtın balçık yapmamış olmasından emin olmak
Deniz demiri çok iyi geldi tavsiye ederim
5 kişiydik ailecek, sakin kalıp yapılacakları sırasıyla uygulamak önemli
Yedekleme sırasında çapamıza çapariz verip halatın kopmaması için tekne içine aldık, buna dikkat edilmeli
Baştan koç boynuzlarına halat bağlansa da atma imkanı olabiliyor, ayakla üstüne bastım. Ayağın sıkışmamasına dikkat etmek gerekir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gezgin Korsan Sosyal Medya Hesaplarını Takip Ediniz

*

Çevrimdışı Mustafa Çolak

• * Gezgin Korsan
  • 8
    • Yaşadığı Şehir
  • istanbul
    • Tekne Adı
  • HAYEL,Fenerbahçe
« Yanıtla #37 : Ocak 16, 2021, 17:56:23 »
2020 Ekim ayında Fenerbahçe'nin 1.5 mil güneydoğusunda  dümenim kilitlendi SG 16 Pan Pan anonsuma ve SG cep uygulamasına hemen cevap verdi ve beni marina ağzına kadar yedeklediler . Sadece bir tutanak tuttular ve son derece yapıcı kibar bir şekilde ayrıldık. Daksar saati 450 TL. ücret karşılığı yedekleriz dedi.Bu sayede DAKSAR 'ın da bir sivil toplum örgütü olarak herkese yardıma bedava gitmediğini öğrenmiş oldum.
*

Çevrimdışı Yusuf Topaloğlu

• * Gezgin Korsan
  • 832
    • Yaşadığı Şehir
  • Izmir
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • EGE MEYRA
« Yanıtla #38 : Ocak 17, 2021, 14:24:55 »

Ben denizde henüz hiç kalmadım ancak 2009 da Bozdağ'a 20cm kar varken kendi aracımla zincir ve kış lastiği olmadan çıkma teşebbüsünde bulununca ve kalınca Jandarmayı aramıştım sağ olsunlar hemen yardımcı oldular . Bundan sonra zincirsiz çıkmayın nasihati ile kurtarılıp Birgi'ye doğru devam ettik. Denizde acil durumda kurtarılacaksam SG ilk arayacağım telefon olurdu .
S/Y EGE MEYRA
Sunfish - Gofi 21  - First 24 - Henüz yok
Instagram: sailing.egemeyra
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Denizcilik aşçılık gibi , çok okusanız da mutfağa girmeden öğrenilmiyor.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimdışı Yaşar Tepe

• * Gezgin Korsan
  • 5
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #39 : Ocak 17, 2021, 15:03:28 »
Merhaba,
Temmuz ayında Bodrum'a giderken Çanakkale Boğaz girişine 2 mil kala şaft kesti ve yolda kaldık. Hemen demir atıp 151 arayıp Kıyı Emniyet ile iletişime geçtik. Önce mevkimizi belirlediler sonra bize en yakın Lapseki limanındaki kurtarma gemisinin kaptanı ile iletişime geçmemizi sağladılar. 30-45 dk sonra kıyı emniyetin teknesi geldi. Onu beklerken sırayla Türk Radyo , Sahil Güvenlik bizimle iletişime geçip mevcut durumla ilgili bilgi aldılar ve acil bir durumda direk aramamız için telefonlarını söylediler. Kurtarma teknesi gelince bizi ücretsiz olarak en yakın limana çekebileceklerini söylediler ve bizi Lapseki'ye ortalama 2 saat süren bir zamanda çektiler. Gayet bilgili, cana yakın ve hiçbir şekilde birşey talep etmeden bizi sağ sağlım yanaştırdılar. Limanda da sadece memnuniyet anketi yapıp bize çay ikram edip ayrıldık yanlarından.

Benimde en çok çekincem denizde arıza yapmasıydı teknenin ve en büyük sorunlardan birini yaşadık ama Kıyı Emniyetin bu şekilde çalışması bizi memnun etti ayrıca insana bir güven veriyor.
Herşeyin başı Sağlık, ortası Aşk, sonu Rakı !