0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Hulki Erdem

• * Gezgin Korsan
  • 1.763
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • Trawler Modesta,Ören marina
Ynt: Kıyı Emniyeti Yedekleme Yapar Mı ?
« Yanıtla #30 : Eylül 15, 2019, 23:57:14 »
Genel bilgilendirme için çok teşekkürler
Neta pruva

*

Çevrimdışı Ayhan Ulaş

• * Gezgin Korsan
  • 2
    • Yaşadığı Şehir
  • Bursa
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #31 : Ekim 06, 2019, 11:37:41 »
Değerli denizci arkadaşlar, bu gurubun yeni üyesiyim şu an herhangi bir teknem yok, çocukluğum ve gençlik yıllarımın ilk zamanları marmara denizinde kendi teknemiz ile balıkçılık yaparak geçti. Deniz sevgisi aileden geliyor bana (her ne kadar 20 yıldır hasret olsam da, memur olmam sebebi ile) yedekleme eğer bir arıza durumunda denizde mahsur kalma durumunda ise, koşulsuz ismi sıfatı ve büyüklüğü ne olursa olsun herkes yardım etme, yedekleme yapma mecburiyetinde en azından ben çocukluğumda bunu böyle öğrendim; zaten denizcilik ile alınan eğitimlerde de bu bilgi veriliyor olmalı. Ancak insanların zor durumlarından faydalanmak kişilik meselesi,  kimse ihtiyacı olan birini denizde bırakmamalı. Denizde  kimin ne zaman yardıma ihtiyacı olacağı öngörülemez, tabiki yedekleme de en yakın limana kadar olur, arıza yapan teknenin bağlama limanına kadar değil.☺
*

Çevrimdışı Tuncay Okyar

• * Gezgin Korsan
  • 24
    • Yaşadığı Şehir
  • muğla
    • Tekne Adı
  • kordelya,datça
« Yanıtla #32 : Mart 13, 2020, 19:46:59 »
benim anlamadığım,teknede yelkenler sağlam ve SG teknesinin onları bıraktıkları yere kadar yelkenle gelebilirlerdi.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap???yelken neden var???
*

Çevrimdışı Kahraman Emiroğlu

• * Gezgin Korsan
  • 281
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul-Dalaman
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • SAKURA - OCEANİS 393
« Yanıtla #33 : Mart 15, 2020, 12:39:48 »
Bu gibi durumlarda teknenizi sigortalı işe ve poliçede yazıyorsa sigorta öder.
Sail boat: SAKURA OCEANIS 393 Marmaris NETSEL marina.
İkametgah : İstanbul, Dalaman, ..0532 7876201

*

Çevrimdışı Serdar Eker

• * Gezgin Korsan
  • 43
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #34 : Mayıs 09, 2020, 00:32:16 »
Garip bir kurtarma. Bana biraz sosyal medya baskısı ile yapılmış gibi geldi (motorumuz bozuldu bizi kurtarın ben çekip kanalıma koyacağım vs) Teknenin kaptanı var, kaptanın ne yapacağını, nerede duracağını youtuber talimat veriyor. Kıyı emniyetinin para almayacağı güvencesi önceden alınmış, videoda para vermeden hallettik neşesi net hissediliyor ( çünki arıza oluşunca çıkılan liman kaptanları ile pazarlık yapılmış)
*

Çevrimdışı Anil Yılmaz

• * Gezgin Korsan
  • 246
    • Yaşadığı Şehir
  • Berdyansk - Ukrayna
« Yanıtla #35 : Mayıs 09, 2020, 15:59:09 »
Yapar da, görüldüğü üzere ücret konularında farklı uygulamalar yaşanmış..

Liman başkanlarının kendi insiyatifleri var.. Deniz taşıtının büyüklüğü, yarattığı tehlike, kalınan yerin önem derecesi vesair ile birlikte başkanın fıtratına, o andaki ruh haline göre değişiyor durumlar.. Açarsa dosyayı çıkartır bir meblağ.. Ödenince salar taşıtı..

Bazısı insaflı.. Bazısı da " motorum stop etti " anonsundan 1 dakika sonra  "tamam çalıştı, sorun yok" anonsu yapılsa dahi çekiveriyor demir mevkiine.. Motor arızası, sürüklenme tehlikesi vs. vs. Ertesi gün mahkeme ve en aşağı 5 hane USD ! Tabi bu biraz büyükçenelerde.. Yelkenliler de olmaz da, yedekleme yani kurtarma operasyonlarında (salvage) isteme hakkı var..

Izdırap, geniş akıllı ve derin duygulu insanlar için mecburiyettir..