0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ş.

Heaving to ( Faça Flok, Faça Yelken ) Tekniği
« : Aralık 25, 2017, 18:37:48 »
Değerli korsanlar, 'Heave to' uygulamasında farklar görüyorum kişiden kişiye. Cumhur Gökova mesela, sadece ön yelkeni tersleterek uygular ve öğrencilerine de öyle öğretir. Ana yelkeni tamamen boşlatır.

Ama kimi yabancı 'Sert hava seyri' kitaplarında ikisi birden kullanarak yapılan örnekler ve çizimleri de var. Özkan Gülkaynak da kitabında sadece ana yelkenle yapılmış bir 'Heave to' çizimi paylaşmış.

Mesela aşağıdaki örnekte anayelken boşlanmış.

Biraz konuşalım mı bu konuda?

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Ynt: Heaving to ( Faça Flok, Faça Yelken ) Tekniği
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2017, 19:05:53 »
Her teknenin rüzgara karşı davranışı farklıdır. Faça yelken flok'u tersletip ana yelkenin rüzgar almasına ve dümenin alabanda edilmesine dayanır. teorik olarak terslenmiş flok teknenin başını rüzgar altına doğru açmaya çalışırken, ana yelken tekne başını rüzgara çevirmeye çalışır. Tüm bu kuvvetlere karşı da dengeleyeci dümendir. Ana yelken veya dümen ile oynayarak denge kurulmaya çalışılır. Temelde flok'un terslenmesi faça yelkenin gerekli olan asıl manevrasıdır. Flok büyüklüğüne göre sadece dümen veya sadece ana yelken yeterli olabilir. Flok çok büyükse ve hafif boşlanıp iyice dolması sağlanmışsa ana yelken ve dümen birlikte gerekebilir. Bu arada rüzgar hızını da unutmamak gerekir. Verdiğiniz örnekte ana yelken boşlanmış yani denge sadece flok ve dümenle sağlanmış.

En doğru faça yelken çok sertlememiş havada her teknede denenerek bulunur. Tekneyi kendi haline bırakıp iş yapma amaçlı olduğuna göre flok terslenip dümen alabanda edilmeli, teknenin davranışına göre ana yelken iskotası gerilmeli veya boşlanmalıdır. Sert havada kullanılacak bir yöntem olduğuna göre  değişik yelken küçültme yöntemleri denenmelidir. Sert havada ana yelken genellikle ilk camadan vurulan yelkendir, bu nedenle tam açık bir genovayı tam dengelemeyebilir. Deneyip görmek dışında çözüm yok gibi görünüyor. En doğrusu faça yelken gerektirecek kadar  sert bir havada limanda olmaktır.

*

A. K.

« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2017, 19:27:31 »
Ahmet Korsan'ın da belirttiği gibi, her tekneye, her havaya, her yelkene ve her kullanıcıya göre ince ayarlar değişiklik gösterir.

Ancak üç temel kuralı vardır:
1- Cenovayı terslemek,
2- Ana yelkeni boşlamak,
3- Dümeni rüzgar üzerine alabanda ederek sabitlemek.

Bu durumdan çıkarken de, normal tramola eylemi ile cenovayı doğru tarafa alarak seyrinize devam edebilirsiniz.

Resimlere ve şekillere çok takılmayın. En iyi açıklaması, kendi kayığınızla kendinizin yapacağı uygulamalar ile olacaktır.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Aralık 25, 2017, 19:49:39 »
Ben ana yelkeni mutlaka kullanırım. Yukarıda gösterilen resimde ana yelken tam boşlanmış olamaz, teknenin rüzgara karşı gidebilmesi için mutlaka ana yelkenden güç alması gerekir. teknenin dümen dinlemesi için de ileri yol mutlaka gereklidir. Bu nedenle benim faça yelken uygulamamda ana yelken mutlaka denklemin bir parçasıdır.

*

A. Ş.

« Yanıtla #4 : Aralık 26, 2017, 19:52:13 »
Sadece floku tersleterek 'heave to' yaptığında, sanki ekseriyetle tekne dalgalara baş omuzluğu veremiyor. Tamamen kemere yönünde bir sürüklenme sağlıyor. Bu da rüzgarüstünde anaforlar yaratıyor. Tek faydası bu oluyor. Ancak sert havada dalgalara bordayı vererek eğlenmek tehlikeli. O yüzden teknenizin armasına göre denemeler yaparak, teknenizi dalgalara çapraz duracak çekilde 'orsa alabanda eğlendirme' ayarını bulmalı. Birazdan görsel de paylaşıcam.

*

A. Ş.

« Yanıtla #5 : Aralık 26, 2017, 20:33:29 »
Buradaki, her iki yelkeni kullanarak yapılan uygulama doğru dalga açısını veriyor.

*

S. Z.

« Yanıtla #6 : Aralık 27, 2017, 10:44:12 »
Şimdi efendim benim uyguladığım teknik (slop arma'da), ceneo (flok) + ana yelken kombinesidir. Zira ana yelkeni devre dışı bırakırsak (gerek kapatarak gerekse ıskotasını gevşeterek rüzgar altına iş görmeyecek konumda tutarak) Atilla korsanın bahsettiği gibi dalgalara bordamızı verdiğimiz için kuvvetli havada sıkıntılı oluyor. Dolayıdıyla heave to pozisyonunu almadan önce flok/cenoa'yı orsa'ya göre trim ettikten sonra öncelikle ana yelken arabasını tam merkeze alarak bumbayı da alabildiğimiz kadar merkeze alınca heave to pozisyonuna giriyorum. Sonrasında teknemin hangi açıyla dalgaları karşılamasını istersem ana yelkeni rüzgar altına ya da rüzgar üstüne alarak ayarlayabiliyorum. Taki 45 derecelik açıyı dalgalarla karşılayıncaya kadar. Rüzgarın kuvveti ve dalgaların büyüklüğüne göre değişmek kaydıyla en konforlu eğlenmeyi 45 ila 30 derece arasında gördüm şimdiye kadar.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

M. E.

« Yanıtla #7 : Aralık 27, 2017, 14:24:10 »
Sadece ana yelken ile nasıl "heave to" yapılıyor, adı bile faça flok??
*

M. E.

« Yanıtla #8 : Aralık 27, 2017, 15:21:39 »
Floksuz faça flok olmaz. Nokta.
*

S. Z.

« Yanıtla #9 : Aralık 27, 2017, 20:54:26 »
Floksuz faça flok olmaz. Nokta.
Floksuz faça, faça olmaz...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Aralık 27, 2017, 21:28:44 »
Sanırım yazdıklarımda başından beri bir hata yaptım. Faça yelken diye geçen tüm terimlerin doğrusu faça flok olmalı idi. İngilizce hayatımıza o kadar çok girdi ki Türkçe'yi neredeyse unuttuk. Heave to veya hove to yerine faça flok kullanmalıyız.  Aşağıdaki yazı Faça flok için İngilizce bir kaynak:

*

A. Ş.

« Yanıtla #11 : Aralık 27, 2017, 22:53:18 »
Özkan kitabında çizerek tarif etmiş. İsmi de 'faça flok' değil, 'orsa alabanda'...  Sadun üstad da 'orsa alabanda eğlendirmek' şeklinde kullanırdı terimi.

*

M. Ç.

« Yanıtla #12 : Aralık 28, 2017, 09:24:28 »
Benim önceki tekne olan Gorbon 6.10'da 8 havada boğuşurken yarım saatlik korkunç bir yağışlı sistem geçerken ben de camadanlı ana yelkenle eylemiştim.  Ama ıskota bu çizimdeki kadar kasılı değildi, yeke de daha az basılmıştı.
Flok terslemişken tutamadığım tekne bu şekilde S'ler çizerek çok az yol yapıyordu. Rüzgar yeni bindirdiğinden henüz dalga büyümemişti, bu yüzden trübülans kısmıyla ilgili yorum yapamayacağım.
Tekne rüzgara bordasını vermeye çalıştığında ana yelken kayığı yürütüyor, rüzgarüstüne hafif basılı bağlanan dümen de tekrar orsalatıp yavaşlatıyor. Dümeni fazla kırarsanız tramola riski var.
*

E. O.

« Yanıtla #13 : Aralık 28, 2017, 11:09:59 »
Özkan kitabında çizerek tarif etmiş. İsmi de 'faça flok' değil, 'orsa alabanda'...  Sadun üstad da 'orsa alabanda eğlendirmek' şeklinde kullanırdı terimi.

Atilla korsanım, geçmiş yıllarda forumda bu konu çok yazıldı, çizildi.
Gündeme tekrar getirmeniz iyi oldu diye düşünüyorum, çünkü yapılmayınca unutulan, çoğu korsanın da pratikte denemediği, çalışmadığı, iş başa düştüğünde de sıkıntı çektiği bir uygulama...

Atilla korsanım, bu çizimde sanırım flok zaten terslenmiş kabul edilerek çizilmemiş olabilir.

Yok eğer flok fırtına nedeniyle kapatıldı denilirse, bu şekliyle tekne her zaman yürümeye meyleder. Sadece ana yelkenle normal rüzgarlı bir havada bile tekneler yürürken, fırtınada yürümeyeceğini söyleyemeyiz, denemesi bedava.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Faça flok veya orsa alabanda eğlenmek veya heave to adına ne dersek diyelim. Flok terslenir, anayelken biraz boşlanır (herkes kendi teknesinde kendi ayarını bulabilir) dümen alabanda yapılır.

ve tekne rüzgar altına belirli bir hızda sürüklenir.

Selametle..
« Son Düzenleme: Aralık 28, 2017, 11:11:29 Gönderen: Eyüp Oğan »
*

Ü. G.

« Yanıtla #14 : Aralık 28, 2017, 12:10:47 »
Benim de bildiğim ve uyguladığım (çok sık olarak değil) yukarıda bahsedildiği şekilde flok kullanılarak yapılan. Sadece ana yelken ile uygulamasını duymamıştım. 

İnternette biraz araştırma yaptım. Bu yönteme (sadece ana yelkenin kullanılmasına) "Fore-reaching" adı veriliyor. Aşağıdaki linkden daha detylı incelenebilir. Yazıda bu yönteme "heave to" denmiyor. Bundan başka bir yaklaşım olarak bahsediyor ve özettle tekneyi durdurmak için değil kontrollu olarak yavaşça seyretmesi için olduğunu belirtiyor.