0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Z. D.

Ynt: Bir soru.. (Koylarda kıçtan kara bağlanma)
« Yanıtla #45 : Nisan 05, 2012, 09:30:42 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Olabilir. Hatta mapanın üstünde adım var diye bana "gel bakalım senin orada yat yanaşma alanın varmış, kira bu kadar, ecr-i misil bu kadar, şu kadar da yasal faiz, devlete bu kadar borçlusun" da diyebilir.

Bu durumda verdiğim örneği yeniden düzeltiyorum. Mapanın üstünde Zafer Korsan'ın adı yazılsın.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aman bir yanlışlığa mahal vermeyelim.

Mapanın üstüne Zafer Türkmen korsan olarak yazılsın.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Z. T.

« Yanıtla #46 : Nisan 05, 2012, 11:05:14 »
Olabilir. Hatta mapanın üstünde adım var diye bana "gel bakalım senin orada yat yanaşma alanın varmış, kira bu kadar, ecr-i misil bu kadar, şu kadar da yasal faiz, devlete bu kadar borçlusun" da diyebilir.

Bu durumda verdiğim örneği yeniden düzeltiyorum. Mapanın üstünde Zafer Korsan'ın adı yazılsın.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aman bir yanlışlığa mahal vermeyelim.

Mapanın üstüne Zafer Türkmen korsan olarak yazılsın.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. Y.

« Yanıtla #47 : Nisan 05, 2012, 12:31:10 »
Allaam yareppim ya!! Öldüreceksiniz siz beni Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap(gülmekten  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

*

M. E.

« Yanıtla #48 : Nisan 05, 2012, 13:29:09 »
Ancak "Zafer Türkmen" olarak yazılırsa da Zafer Dedeoğlu ağabeyden de devlet birtakım har(a)çlar talep edebilir. Şöyle ki "Eh Zafer Beyin soyadı ama sizin de adınız geçiyor söz konusu mapa da..." gibilerinden bir açıklama ile karşılaşmak gayet olası. )))

*

Z. T.

« Yanıtla #49 : Nisan 05, 2012, 17:23:53 »
Ancak "Zafer Türkmen" olarak yazılırsa da Zafer Dedeoğlu ağabeyden de devlet birtakım har(a)çlar talep edebilir. Şöyle ki "Eh Zafer Beyin soyadı ama sizin de adınız geçiyor söz konusu mapa da..." gibilerinden bir açıklama ile karşılaşmak gayet olası. )))

Eski başbakanlarımızdan Yıldırım Akbulut ve rahmetli eski sağlık bakanlarımızdan Dr.Yıldrım Aktuna nın konu alıdığı bir fıkradan esinlenerek(Adaşımın da hoşgörüsü dileğiyle) şunu teklif ediyorum:

"Benim adım, adaşımın soyadı yazılsın"  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Z. D.

« Yanıtla #50 : Nisan 05, 2012, 17:28:43 »
Canın sağ olsun Adaşım.

Devletimiz hepimizden tahsil edeceğinden önemli değil. yeterki yakalamasın bir Zafer'i , bir mükellefi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #51 : Mayıs 15, 2012, 17:38:55 »
Bizdeki koltuk operasyonunda da başrolde yenga var.
Şöyleki:

Koya girilir
Rüzgar durumuna göre göze bir yer kestirilir.
Yenga dümendedir tornistan verir
Bir taraftan göstergeden derinlik okur.( Yüksek sesle)
Ben deniz baş tarafta elde ırgat kumandası
Makul derinliğe gelinince funda demir
Zincir döşenir.
Tekne tornistanda yükte bırakılır
Yenga deniz ayakkabısı ve gözlük takar ve denize atılır
Önce rüzgar üstü koltuk halatını alır yüzerek göze kestirilen kayaya intikal eder.
Tekne kaydığı için halat kısa düşer
Halat toplanır yedek koltuk halatı varsa ucuna ek yapılır( Bu arada yenga tekneye dooru yüzerken söylenir)
Uzatılan halat yengaya verilir( teknenin başu kıçı çok oynamışsa yenga tekneye çıkar demir toplanıp yeniden manevra ile herşey baştan yapılır.
Tekne tornistanda yükte bırakılır
Yenga rüzgar üstü uzatılmış halat ile kıyıya yüzer halatı kayaya bağlar
vinç yardımı ile halatın boşluğu alınır birazda gerdirilir ( Bu arada halatın ek yeri vince gelir daha fazla sarmaya engel olur ama bu sefer ses çıkartılmaz )
Yenga bu sefer rüzgar altı koltuk halatını alır kayaya bağlar tornistan kesilir motor bir süre daha çalıştırılır ve stop edilir yorgunluk atılınca şeytan dürter
yaw tekne yan duruyor biraz zinciri salayım biraz koltuğu gereyim derken kayık büsbütün yan gelir içe sinmez koltuklar çözülür demir alınır her şey baştan başlar

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. B. A.

« Yanıtla #52 : Mayıs 15, 2012, 17:46:15 »
...
Yenga deniz ayakkabısı ve gözlük takar ve denize atılır
...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. D.

« Yanıtla #53 : Mayıs 16, 2012, 10:46:59 »
Tek kişilik seyirlerde kıçtan kara bağlanma nasıl olur ? Düşüncem baştan ,kıçtan demir atıp tekneyi sabit tutabiliyorsam,motor stop denize atla ,bağlan ,tekneye dön ,boşunu al ve rahatla diyedir.
Bu konuda tecrübesi olan korsanlarımız varmı ?
*

A. Ç.

« Yanıtla #54 : Mayıs 16, 2012, 10:59:39 »
Yalnızken, demirleyip alargada kalmakta yarar var. Eğer tekneler kıçtan koltuk almışsa ve mecbur kalırsanız, demirleyip, geçici olarak koltukalmış teknelerden birine bağlanmak ve sonra koltuk almak iyi bir çözüm olur. Baştan ve kıçtan demirlemekçok uygun görünmüyor. Kıçtan demir atacak kadar sahile yaklaşabiliyorsanız, sadece demirlemek daha iyi bir çözüm olur. Mutlaka koltuk alacaksanız, uzun bir halat, örneğin birbirine bağlanmış iki koltuk halatını bağlayıp mümkün olduğu kadar yakın demirleyip, sahile gidilebilir.
*

M. A.

« Yanıtla #55 : Ocak 21, 2016, 13:06:05 »
(Eski Bir konu, bu yüzden alttaki ilk cümlemi koylarda ağaçlara bağlayıp bağlamama tartışması için yazıyorum)

Bazı kumsallara yaptıkları gibi Danfort çapayı götürüp, toprağa saplasak işe yarar mı?

İkinci olarak; keşke bu tür durumları anlatan videolarımız olsa.. Yazılanları da izleyip pratiğini görmüş oluruz. en güzel ve kolay öğrenme görsel oluyor madem.. Youtube'da GezginKorsan kanalı açıp, bu videoları orada yayınlarız.

Nasıl olur? 
*

M. A.

« Yanıtla #56 : Ocak 22, 2016, 14:39:46 »
Bu eski konu için yukarıda bahsettiğim teklif kimsenin dikkatini çekmedi sanırım..   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #57 : Ocak 22, 2016, 14:58:28 »
Ağaçlara mümkün olduğu kadar bağlanmayın, mutlaka bağlanmanız gerekiyorsa izbarço yerine çifte kazık bağı gibi ağaç gövdesine sıkı sarılıp, hareket nedeni ile ağaç gövdesini yıpratmayacak bir bağ kullanın.  Deniz dibinde tekneyi tutan bir çapa karada da iyi gömülürse işe yarar. Buradaki ana sorun rüzgarın yönüdür. Tekne rüzgarı bordadan alırsa, hangi bağlantı sağlamsa diğeri ayrılacak ve tekne sağlam olan üzerinde baş kıç istikametinde kalmaya yönelecektir. Genellikle şartların çok elverişli olmadığı yerlerde kıçtan sağlam bir koltuk alındığında demir tarar ve tekne kıyıya doğru yönelir. 
*

T. A.

« Yanıtla #58 : Ocak 22, 2016, 15:02:18 »
(Eski Bir konu, bu yüzden alttaki ilk cümlemi koylarda ağaçlara bağlayıp bağlamama tartışması için yazıyorum)

Bazı kumsallara yaptıkları gibi Danfort çapayı götürüp, toprağa saplasak işe yarar mı?

İkinci olarak; keşke bu tür durumları anlatan videolarımız olsa.. Yazılanları da izleyip pratiğini görmüş oluruz. en güzel ve kolay öğrenme görsel oluyor madem.. Youtube'da GezginKorsan kanalı açıp, bu videoları orada yayınlarız.

Nasıl olur? 

Fortress tipi bir çapa bu işe yarar, zaten yabancılar çoğunlukla bunu yapıyor, ama derinliğin ve kalomanın uygun olması lazım.
Bu tip bir videonun daha evvel yapıldığını zannetmiyorum. inşallah bu yaz bir koya yanaşırken orada olan bir korsan videoyu çekerek siteye koyar... Bir fikir vermiş olur. Buradaki asıl sorun bu konuda çok farklı uygulamaların olması. her kaptanın yoğurt yiyişi ayrı.
*

H. Ü.

« Yanıtla #59 : Ocak 22, 2016, 15:22:04 »
Ağaçlara mümkün olduğu kadar bağlanmayın, mutlaka bağlanmanız gerekiyorsa izbarço yerine çifte kazık bağı gibi ağaç gövdesine sıkı sarılıp, hareket nedeni ile ağaç gövdesini yıpratmayacak bir bağ kullanın.  Deniz dibinde tekneyi tutan bir çapa karada da iyi gömülürse işe yarar. Buradaki ana sorun rüzgarın yönüdür. Tekne rüzgarı bordadan alırsa, hangi bağlantı sağlamsa diğeri ayrılacak ve tekne sağlam olan üzerinde baş kıç istikametinde kalmaya yönelecektir. Genellikle şartların çok elverişli olmadığı yerlerde kıçtan sağlam bir koltuk alındığında demir tarar ve tekne kıyıya doğru yönelir.
Bu durumda kıyıya tekneyi oturtmamak için yada kıyı kayalıkta olabilir tekneyi sağlama almak için koltuk halatı kıç taraftan sökülüp baş tarafa alınmalıdır.bu şekilde tekne rüzgar üstüne dönmüş olacak v şeklinde iskele ve sancaktan koltuk ve çapa ile sabit kalacaktır.