0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Ynt: Bir soru.. (Koylarda kıçtan kara bağlanma)
« Yanıtla #105 : Mayıs 18, 2019, 12:44:05 »
Siz 10 tonluk bir tekneyi bağlıyorsunuz, onların sadece mazot ve su tankı toplamı 10 ton. Karşılaştırmak çok anlamlı gelmiyor. 

Bakmanız gereken koy içinde yakınınızda size paralel 20 yelkenli var ise bir tek siz demir tarıyorsanız, o zaman ya demiriniz zemine uygun değil yada düzgün demir atamadınız, yada yanlış yere bağlanıyorsunuz(Gulet demirliyor diye sizin için en uygun yer demek değil).  Eğer hepiniz birden tarıyorsanız sıkıntı yok hava sert =)

Genelde gece kalıcaksam çift yapıyorum, gündüz kalacaksam tek yapıyorum. Çift yaptığımda koltuk halatlarının mümkün olduğunca çapraz olmasına dikkat ediyorum imkan varsa, hakim rüzgar tarafını sonuna kadar gerdirip, rüzgar altını el ile gerdirip en son demiri biraz daha çekerek rüzgar altını gerdiriyorum. Eğer bilgim yok ise ikisini birden demir ile gerdiriyorum.

Yeteri kadar gerdirince tek çift çok fark hissetmedim. Teknenin kıçı belki biraz daha fazla oynak oluyor o kadar.

Dirsek bükünde bir geceyarısı 6 tekne birden taramıştık. İki yelkenli birbirine hafif girdi, bir taneside bir gulete yapıştı öyle uyandılar. Ben koltuk halatlarını bıraktım, koy ortasına zinciri serdim, sabaha kadar öyle durduk, 1-2 saat bağırış çığırış dinledik. Biraz uykudan feragat ettik ama diğerleri gibi en azından gece yarısı kıçtan kara yapmaya çalışmakla uğraşmadık. Sabah koltuk halatlarını alıp çıktık.