0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: Açık Denizde Seyir Yaparken Yıldırıma Karşı Güvende misiniz?
« Yanıtla #30 : Mayıs 27, 2020, 19:52:17 »
Askeri mühümmatın değişik depolarda tutulduğu birlikte askerlik yaptım. Tüm depolar ayrı ayrı binalardı ve birbirinden uzaktı ve hepsinde paratoner vardı, uzman bir astsubayla beraber zaman zaman paratonerlerin topraklaması için ölçüm yapardık, tam hatırlamıyorum ama topraklama direncinin ölçümüne dayanıyordu ve asgari değer bizim ölçtüklerimizin en az 5 kat altında idi. Yani yıldırım düşse toprağa aktarılması pek mümkün değildi. Astsubaya sordum, ne yapacağız diye, asgari değerlerin altında değer yazacağız demişti, sonra bir rakı sofrasında değerleri verilen değerlere indirebilmek için toprağa, bakır dahil değişik metaller gömdüğünü çevresine iletken kömür doldurduğunu ve ciddi şekilde ıslattığını anlattı, hiç bir şekilde değerleri yakalayamamış, diğer uzmanlarla da görüşmüş hepsi aynı şeyi söylemişler, çözüm olarak da düşük değer bildirmeyi önermişler, yani emir demiri kesmiş. Depoları paratonerler değil sanırım tesadüfler koruyor.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #31 : Mayıs 27, 2020, 20:12:41 »
Emirler her zaman bilimin düşmanı olmuştur.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

V. U.

« Yanıtla #32 : Mayıs 28, 2020, 10:06:46 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Direk dibine bir iki tur 14 lük yada kalın  demir zinciri  sarıp yanda ıstralyayada bir tur sarıp denize 2 metre salma konusu yeterli olmasa da bir önlem midir Yapılmalı mı ??

Tanju kaptanım ben de aynı şeyi merak ediyorum... Direk yada çarmıha kalın bir zincir dolasak, denize salsak ne kadar işimize yarar acaba  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap yada tam tersine yıldırımın bizim teknemize düşmesi ihtimalini mi arttırırız...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. S.

« Yanıtla #33 : Mayıs 28, 2020, 13:12:29 »
Direk dibine bir iki tur 14 lük yada kalın  demir zinciri  sarıp yanda ıstralyayada bir tur sarıp denize 2 metre salma konusu yeterli olmasa da bir önlem midir Yapılmalı mı ??

Tanju kaptanım ben de aynı şeyi merak ediyorum... Direk yada çarmıha kalın bir zincir dolasak, denize salsak ne kadar işimize yarar acaba  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap yada tam tersine yıldırımın bizim teknemize düşmesi ihtimalini mi arttırırız...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bunu ben de merak ediyorum, geçen yıl Milas Alagün adasında, üstünde tek bir ağaç bile olmayan bir koyda yakın çevrede teknenin direğinden daha yüksek bir nokta olmayan bir konumda sabaha kadar korku içerisinde etrafıma düşen yıldırımları seyrettim. Ayağımızdaki crocslardan ve metal yüzeylere dokunmamaktan başka yapabilecek bir şey aklıma gelmedi...

*

G. Ç.

« Yanıtla #34 : Mayıs 29, 2020, 16:05:54 »

Yıldırım demişken ...  3:55 de ki görüntünün benzerini geçen sonbahar marmarda yaşadım bu kadar yakınımıza düşmesede epey korkutmuştu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #35 : Mayıs 29, 2020, 17:35:05 »
Gürkan kaptan yani  videoyu vermişsin de  . Biz yine direkten denize  zincir atalım bari, yoksa  yağmurlu havada marinada mı kalsak  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2020, 17:38:03 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

R. H.

« Yanıtla #36 : Ağustos 08, 2020, 14:00:58 »
Bazı yelkenlilerde direk katlayabiliyor Hızlı bir şekilde yatırılabiliyor diye duymuştum.ama bu konu hakkında bilgi sahibi değilim. Bence açık denizde bir korsanın başına gelebilecek en kötü olayların başında gelir yıldırım çarpması.
*

A. D.

« Yanıtla #37 : Ağustos 08, 2020, 18:09:13 »
Yelkenli ya da motoryat farketmez tuzun ve suyun olduğu her ortamda faraday kafesi teorisi çöp olur. Tuzun ve suyun iletkenliği yüzünden o akım bütün tekneye vurur ve bir çok şeye zarar verir. Teknenin tepesinde Evodis olmadığı sürecede yıldırımdan kaçamazsınız eğer en yüksek ters akım sizin teknenizdeyse. 20 tane yazı yazdım bu konu ile alakalı. Evodis i teknelere uyarlama konusunu bulan benim. Doğru büyüklükte kullanıldığı zaman yıldırımın düşme şansı yok. Bunların bütün İTÜ testleri yapıldı. Çıkan sonuç şu. Dünyadaki bütün bulutlar toplanırsa ancak 3 metre mesefaden evodisin üzerine yıldırım düşebiliyor. Amerikalı firmanın ürünü ise tamamen çakma. Üzerindeki tel sayısı o kadar yükü dağıtmaya yeterli değil. Tam tersine paratoner etkisi yapabilecek bir ürün.
Ürünü üreten ve mucidi çok yakın arkadaşım. İtü meteoroloji mühendisliği mezunu. Şu anda bütün telekominikasyon direklerine, Afad kulelerine, Petrol tankerlerine üretiyor. Trajikomik hikayeleride var ürünle alakalı. Çamlıcadaki kuleye yap demişler incelemiş yapamam olmaz demiş. Buraya sürekli yıldırım düşüyor nasıl engelleriz diye sormuşlar bu da yıkın o zaman demiş. Yapamayacağı güvenmediği işlere hayatta girmez. Adamın ürünü %100 başarı ile çalışıyor kullanıldığı heryerde. %99 da değil.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #38 : Ağustos 08, 2020, 18:44:45 »
Faraday kafesini de o kadar gömme be! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

1800'lü yıllardan beri beri kullanılıyor ve dünyanın en önemli binaları, gemileri, santralleri ve silah depoları halen böyle korunuyor..
180 yıldır Evodis filan yoktu hayatımızda yani! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Doğru kurulduğundan gemi de olsa, bina da olsa içindeki herşeyi (insan, elektronik, patlayıcı..) güvenle korur..
*

A. D.

« Yanıtla #39 : Ağustos 08, 2020, 18:59:59 »
Faraday kafesini de o kadar gömme be! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

1800'lü yıllardan beri beri kullanılıyor ve dünyanın en önemli binaları, gemileri, santralleri ve silah depoları halen böyle korunuyor..
180 yıldır Evodis filan yoktu hayatımızda yani! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Doğru kurulduğundan gemi de olsa, bina da olsa içindeki herşeyi (insan, elektronik, patlayıcı..) güvenle korur..
baba su ve tuz iletkenlerini unutma. İstediğin kadar düzgün kur bi şekilde bir yerlere sıçrayacak o akım su ya da tuzdan dolayı. Oyunu su ve tuz bozuyor o denklemde. Yoksa mühendisiz ne olduğunu nasıl çalıştığını biraz bilirim.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #40 : Ağustos 08, 2020, 19:22:45 »
Düzgün kurmaktan kastım tuz ve nemi de hesaba katarak, doğru hesap yaparak kafesin kurulması zaten..

Pratik olarak küçük teknelerde böyle bir sistem estetik/kullanışlı/fizible olmayabilir ama hesabı kitabı yapılarak doğru kurulan bir sistem içindeki herşeyi istisnasız garantili korur.

Dediğim gibi 1800'lerin ortalarından beri Faraday kafesi yöntemi yıldırıma, yüksek gerilime ve hatta yakın zamanlarda elektro manyetik saldırılardan korunmak için heryerde (askeri, tıp, endüstri, bilimsel, bilişim, iletişim vb.) ciddi şekilde kullanılıyor.

Evodis bence de sihir gibi, muhteşem bir buluş, ama 180 yıldır tüm dünyayı Faraday koruyor, hakkını yedirmem! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. D.

« Yanıtla #41 : Ağustos 09, 2020, 12:44:30 »
Hayırdır akrabalık var galiba. Aynı köyden misiniz? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #42 : Ağustos 09, 2020, 13:03:15 »
Hayırdır akrabalık var galiba. Aynı köyden misiniz? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Annemin kızlık soyadı Faraday! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

*

A. D.

« Yanıtla #43 : Ağustos 09, 2020, 15:31:06 »
Annemin kızlık soyadı Faraday! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)
Beyin kalitesi oradan geliyor demek ki.