0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. D.

Ynt: TEKNE SİGORTASI ve BİR SİGORTA öyküsü
« Yanıtla #210 : Aralık 18, 2012, 18:15:57 »
he valla dogru söylersin tohtir.

*

Y. Ö.

« Yanıtla #211 : Aralık 18, 2012, 19:12:33 »
Merhaba,
Uzunca bir yazı ve içinde beni de ilgilendiren satırlara,ya da farklı olduğunu bildiğim konulara uzun cevaplar,karşı düşünceler yazmama kararı aldığım için bir süredir yazmadım.Bunun temel nedeni de,yazılan neredeyse her satırdan yeni ve farklı bir polemiğin başladığı/başlayacağı endişesidir.Ama yine de aşağıda kısa maddeler halinde yazacaklarım var,çünkü bunlar farklı kişilerce yazılmış önemli ve kritik içerikte düşüncelere/satırlara yöneliktir.-
1) Konunun kilitlenmesi ile ilgili : Geçen cuma sevgili Ahmet Çelenoğlu tarafından kısa süreli kilitlenmiştir (nedenini bilemiyorum,belki açıklar ).Aynı dakikalarda yeni mesaj yazdığım için farkettim ve Ahmet abi'ye ulaşamadığım için Umut korsan aracılığı ile açılmasını sağladım.Bu nedenle lütfen sigortacılar aleyhine bir komplo teorisi varsayılmasın.
2) Bu forumda,kurallara uygun olarak herkes görüşünü tabi ki yazabilir,engel olan da yok,küçük ya da büyük ticari kaygıları olan da yok.Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.
3) Kişi ya da firma ismi yazılmadı ama sıkıntılı olayın iki  tarafı da bu grubun üyesi ve isimleri belli. Bu nedenle,kimseye hukuki,ticari sorun olmaması adına,her kelimenin özenle seçilmesi gerekliliğini tekrardan hatırlatmak isterim.Örneğin;olaydan bahsederken kullanılacak "acente "kelimesinde kişi bellidir artık. Buna özel bir dikkat gösterilmesini istememin hakkım olduğunu düşünüyorum,umarım anlayışla karşılanır.
4) Adımla hitap edilerek cevap istenilen bilgilendirme soruları var,bunların çoğuna cevaplar yazmadım.Çünkü her yazdığımdan yeni bir bir tartışma olabilir,cevaplarımı özelden yazmayı düşünüyorum.Bu nedenle bu başlıkla başlayan bilgilendirme amacına artık yardımcı olamayacağım,umarım hak verirsiniz.Bu konu da gayret sarf eden Kaan ve Erol abi'ler ve HakanZ'ye teşekkür ediyorum.
Sevgiler,iyi fikirler.
Hamiş : Tüm soru ve düşüncelerinizi eğer isterseniz özelden yazabilirsiniz.

*

H. T.

« Yanıtla #212 : Ocak 20, 2013, 00:44:04 »
Konuyla ilgili 211 iletiyi de okudum.

Korktum !

Sigorta yaptırırım diyerek gömdüğüm tüm endişelerim tekrar yüzeye çıktı.

Bizim primlerimiz yüksek, çünkü güvenilirlik katsayımız düşük. Her yaptığımız alavere dalavere (acenta ya da sigortalanan), ülke güvenilirlik katsayımızı düşürüyor ve de sonuçta primlerimiz artıyor. Firmanın yabancı ya da yerli olması farketmiyor kanımca..

Aynı şartlarda bir sigorta için bir Almanın ödediğinin iki katı prim ödüyoruz..

İşimiz zor, yolumuz uzun !

*

H. Z.

« Yanıtla #213 : Ocak 20, 2013, 00:49:09 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aynı şartlarda bir sigorta için bir Almanın ödediğinin iki katı prim ödüyoruz..

Içinizi rahatlatayım Hasan korsanım, korkmanıza gerek yok, müsterih olun ama malesef olay dediğiniz gibi değil Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, Almanlar ve bir çok ülkede GSMH ile orantılandıgında bizden daha pahalı sigorta primleri. Tek sorun suistimal bizde daha çok. Örneğin 75-80 TL olan trafik sigorta primleri karşılıklı polissiz zabıt tutabilme sonrasında en iyi ihtimal 400 liraları vurdu. Kaskolar da cabası...

Ama yakında bu kadar suistimale önlem alınmazsa dediğiniz gibi daha pahalı olacak.

Hem ayrıca her duyduğumuz olumsuzluğa da inanmamalıyız. Binlerce poliçe var, binlerce hasar var. İki tane olumsuzluk okuyup 'sektör bitmiş' diye düşünmek sanırım yanlış. Herkes memnuniyetsiz olsa burada binlerce olumsuz 'paramı alamadım' yazısı olurdu. Hoş; toplum olarak TEM otoyolunda ters yola girip 50 arabayı riske atıp, binlerce liralık zarar veren sonra polis tarafından içeri atılan adamı savunuruz 'adamcağızı içeri attılar bak, vah vah' diye, duygusalızdır millet olarak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Biz memleket olarak memnuniyetimizi hiç dile getirmeyiz. Hasarımıza ilişkin tutarı aldık mı akşam TV karşısında battaniye altında rahat uyuruz, memnuniyetimizi anlatmaz ama kafamıza bişi yatmadı mı, ya da olumsuzluk hissettiğimizde döşeniriz. Hele inderined çıktı daha kolay oldu her şey Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Biz yine güvenelim ülkemizde yapılan işlere, bir çok güzel şeyler yapılıyor bu ülkede...

Sevgiyle,

*

H. T.

« Yanıtla #214 : Ocak 20, 2013, 10:08:54 »
Hakan Korsanım,

Sigorta konusunda 35 yıllık hizmet sonrası emekli olmuş bir  SSK Emeklisi olarak rahatlamam pek mümkün değil. 35 yıl boyunca bir aylık SSK kesintim kadar sağlık hizmeti ya da ilaç kullanmadık ailecek (Şükür!), son 20 yıldır Özel Sağlık Sigortası ile kendimizi güvende hissettik, ama bütün sigorta mevzuatını düzenleyen Devlet Baba bize SSK kesintimizden hasarsızlık indirimi uygulamadı. (Bakınız konuyu hangi boyuta taşıdım.. )

Tekneyi satın aldığım vatandaşın sigortası
    . Sigortalı ve Sigortalayanın anlaşacağı ve sonradan değiştirilemez bir tekne bedeli üzerinden yapılmış. (Bana önerisi teknenin yenisinin bedelinden yaptır ??)
    . Eski ekipmanımın yerine yenisi veriliyor (Arızalı ekipman bedelleri toplamının yıllık belirli bir miktarı aşmaması koşuluyla)
    . Ben ya da Eşim herhangi bir hayati tehlike hissettiğimizde tekneyi bırakıp çekip gidebiliyoruz (sigorta şirketini anında haberdar ederek), bu eylemimiz sonucu oluşan komple kayıp dahil arama, çekme, vs. karşılanıyor
    . Tekne bedelimden bağımsız olmak üzere yanına olası  bağlanacağım en baba tekne bedeli kadar 3. taraf teminatı var (5,000,000 €)
    . Allah saklasın xxxx Kraliyet ailesinden birisinin kaybına, yaralanmasına yol açan bir kazadan sorumlu tutulduğumda, mahkeme, tazminat, vs. karşılanabiliyor.. (5,000,000 €)
    .  Tüm bu teminatlar benim "Açık Hatamdan" bile olsa geçerli.

Sizin de daha önce yazdığınız gibi konu çok boyutlu ve detaylı. Mesela misafirin küçük çocuğu yanlışlıkla EPIRP'i çalıştırsa ve yanıma devasa bir transatlantik yardım için gelse ben bunu nasıl ödeyeceğim ??..

Mevzu büyük bizler küçüğüz...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Ocak 20, 2013, 10:09:49 Gönderen: Hasan Toparlak »

*

H. D.

« Yanıtla #215 : Ocak 20, 2013, 11:14:13 »
Hakan Korsanım,

Sigorta konusunda 35 yıllık hizmet sonrası emekli olmuş bir  SSK Emeklisi olarak rahatlamam pek mümkün değil. 35 yıl boyunca bir aylık SSK kesintim kadar sağlık hizmeti ya da ilaç kullanmadık ailecek (Şükür!), son 20 yıldır Özel Sağlık Sigortası ile kendimizi güvende hissettik, ama bütün sigorta mevzuatını düzenleyen Devlet Baba bize SSK kesintimizden hasarsızlık indirimi uygulamadı. (Bakınız konuyu hangi boyuta taşıdım.. )

yani teknenin mevcut sigortasımı?
    . Sigortalı ve Sigortalayanın anlaşacağı ve sonradan değiştirilemez bir tekne bedeli üzerinden yapılmış. (Bana önerisi teknenin yenisinin bedelinden yaptır ??)
anlaşacagı derken anlaştığımı demek istediniz,tekneniz yeni degilki nasıl olacakta yeni bedeli üstünden olacak?
    . Eski ekipmanımın yerine yenisi veriliyor (Arızalı ekipman bedelleri toplamının yıllık belirli bir miktarı aşmaması koşuluyla)
bu şartı ben anlıyamadım,bu madde mevcut sigorta poliçesinde varmı? varsa ekipmanın eskidiğine nasıl karar veriliyor,yerine ekipmanmı veriliyor,yoksa bedelimi?
    . Ben ya da Eşim herhangi bir hayati tehlike hissettiğimizde tekneyi bırakıp çekip gidebiliyoruz (sigorta şirketini anında haberdar ederek), bu eylemimiz sonucu oluşan komple kayıp dahil arama, çekme, vs. karşılanıyor
Bu madde mevcut poliçedemi yazıyor.
    . Tekne bedelimden bağımsız olmak üzere yanına olası  bağlanacağım en baba tekne bedeli kadar 3. taraf teminatı var (5,000,000 €)
    . Allah saklasın xxxx Kraliyet ailesinden birisinin kaybına, yaralanmasına yol açan bir kazadan sorumlu tutulduğumda, mahkeme, tazminat, vs. karşılanabiliyor.. (5,000,000 €)
Acaba açık hata ile kasıt arasında nasıl bir fark var ve bu nasıl ayırt ediliyor?

Sizin de daha önce yazdığınız gibi konu çok boyutlu ve detaylı. Mesela misafirin küçük çocuğu yanlışlıkla EPIRP'i çalıştırsa ve yanıma devasa bir transatlantik yardım için gelse ben bunu nasıl ödeyeceğim ??..

Hasan korsanım bunları merak ettim açıklarsanız sevinirim.
Saygılar
*

H. T.

« Yanıtla #216 : Ocak 20, 2013, 11:42:09 »
Hakan Korsanım,

yani teknenin mevcut sigortasımı?
anlaşacagı derken anlaştığımı demek istediniz,tekneniz yeni degilki nasıl olacakta yeni bedeli üstünden olacak?
ben de bunu anlamadım bu nedenle sonuna 2 soru işareti koymuştum, bir de omzuma vurup zengin olursun artık diye espri de yapmıştı.
bu şartı ben anlıyamadım,bu madde mevcut sigorta poliçesinde varmı? varsa ekipmanın eskidiğine nasıl karar veriliyor,yerine ekipmanmı veriliyor,yoksa bedelimi?
Hasar gören, bozulan eski ekipman demek istemiştim.
Bu madde mevcut poliçedemi yazıyor.
Öyle dedi ?
Acaba açık hata ile kasıt arasında nasıl bir fark var ve bu nasıl ayırt ediliyor?
Bizim petrolcülük anlaşmalarından kalma bir alışkanlığım, üzerinde Müteahhitlerle en çok tartıştığımız konu "Willfull Misconduct ve Intentionally Willfull Misconduct" terimleri. Ben içerim, sızarım, teknem demir tarar bu Willfull Misconduct'tır. Alkollü değilimdir motoru çalıştırır kayalara keyfi bindiririm, bu kasıtlı ihmaldir. Bunun ayrımı da ancak Tahkimde olur ancak bu şekliyle sigortada bulunması iyi olur düşüncesindeyim.

Hasan korsanım bunları merak ettim açıklarsanız sevinirim.
Saygılar

Hüseyin Korsanım,

Benim elimde teknenin mevcut sigortası ile ilgili sadece 3. taraf sigortası poliçesi mevcut ve bu 6 milyon € teminatlı. Diğer bölümler satıcı ile yediğimiz akşam yemeği muhabbetinden notlar, onun sigortasının özellikleri imiş !!. Bana benim sigortam böyle böyle falan diye anlattı ben de bunları burada konunun uzmanı arkadaşlarla tartışmak amacıyla yazdım..

Saygılar bizden !!!
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2013, 11:47:40 Gönderen: Hasan Toparlak »
*

H. D.

« Yanıtla #217 : Ocak 20, 2013, 11:45:42 »
Hasan korsanım net cevabınız için teşekkür ederim.
Benimde sormamdaki amaç özellik taşıyan durumları sitedeki sigortacı korsanlarımızın izah etmesi içindi.Bekliyoruz.
Saygılar
*

Y. Ö.

« Yanıtla #218 : Ocak 20, 2013, 17:38:15 »
Her yaptığımız alavere dalavere (acenta ya da sigortalanan )

Hasan Bey,211 mesaj okuduktan sonra yazdığınız yazıda keşke yukarda ki cümleler olmasaydı. Yaptığınız genelleme doğru olmamakla beraber, Ülke ve müşteri profilinden kaynaklanan sıkıntılar olabilir ama bu yukardakinden farklı kelimelerle de ifade edilebilirdi,diye düşünüyorum,sevgiler...
*

H. T.

« Yanıtla #219 : Ocak 20, 2013, 18:03:03 »
Yaşar Bey,

Önce anlayamadım tepkinizin nedenini, sonra cümleyi sizin anladığınız şekliyle okuyabildim. 3 boyutlu resim gibi..

Yaptığımız her "şey" alavere dalavere demek istemiyorum,

yaptığımız her alavere dalavere  (acenta ya da sigortalanan) ülke güvenilirlik katsayımızı düşürüyor. demek istiyorum. (Virgül fazlalık gibi görünse de "düşürüyor" fiili ile ilk bölümün özne olduğu anlaşılıyor. )

Anlaşılan bu konu başlığında da hassasiyet katsayısı çok yükselmiş. Umarım şimdi daha düzgün ifade edebildim niyetimi.

Sevgiler bizden !!...
*

N. İ.

« Yanıtla #220 : Ocak 21, 2013, 15:22:19 »
Hasan korsanım,

Hassasiyet bu konu başlığından kaynaklanmıyor.Sağolsun sigortacı arkadaşlarımız sigorta konusu her açıldığından acil olarak hassasiyet gösteriyorlar.

Ama yardım edin sigorta yaptırırken nelere dikkat edeceğiz 10 adet basit tiyo yazın diye ricada bulunuyoruz kimseden çıt çıkmıyor.

lütfen sakin olun..

*

G. A.

« Yanıtla #221 : Ocak 21, 2013, 15:40:52 »
Teminatlar,Özel Şartlar,Prim
Teminatlar;Sigortalanacak rizikonun kapsadığı teminatlar,riziko değeri(malın bedeli )
Özel şartlar;Sigorta şirketinin özel kendine has bir şartı var ise o poliçede kesin yazar.
Prim;Sigortalanan rizikonun sigorta primi ödeme şartları vadesi .

Bunun dışında tabi poliçeyi okumanız tavisye edilir.Her ne olursa olsun kafanıza takılan muhakkak Sigorta poliçesi düzenleyen Acenteye soru sormaktan çekinmeyiniz.

Saygılar,
*

H. D.

« Yanıtla #222 : Ocak 21, 2013, 17:32:56 »
Gökhan korsan bunlar soru degilmi?
Hasan korsanım,

Hassasiyet bu konu başlığından kaynaklanmıyor.Sağolsun sigortacı arkadaşlarımız sigorta konusu her açıldığından acil olarak hassasiyet gösteriyorlar.

Ama yardım edin sigorta yaptırırken nelere dikkat edeceğiz 10 adet basit tiyo yazın diye ricada bulunuyoruz kimseden çıt çıkmıyor.

lütfen sakin olun..

Ne dersin?
yada ilk mesajda gecen şu (Tüm bu teminatlar benim "Açık Hatamdan" bile olsa geçerli.)Cumlesi bizim siğorta poliçelerinde gecerli  olabilirmi bir açıklasalar
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2013, 17:38:26 Gönderen: Hüseyin Durmaz »
*

H. T.

« Yanıtla #223 : Ocak 21, 2013, 22:29:16 »
Sevgili Korsanlar,

Yeni bir başlık altında sigorta konusunda bilgi paylaşımımıza devam etmemizin daha doğru olacağı düşüncesindeyim. Bu başlık özel bir duruma ait.

Ben bir başlık açayım bari..
*

Y. Ö.

« Yanıtla #224 : Ocak 22, 2013, 00:47:23 »
Hasan bey,ben sizin cümlenizde söylemek istediğinizi anladım,siz de benim ne demek istediğimi anladınız,teşekkür ediyorum.Ayrıca yazmak istediğim bir öneriyi de siz benden önce yazmışsınız ( başka bir başlık açalım,diye ) Bence de doğrusu bu,bu başlık nasılsa kalacak merak eden açar okur.

Nurettin bey, on adet tiyo isteğinizde haklısınız ama hassasiyet " sigorta konusundan " kaynaklanmıyor. Mesleki tecrübelerimizi aktarmaktan,bilgi vermekten kesinlikle imtina etmez tam aksine mutlu oluruz ( diğer meslektaşlarımda,ben de ). Sadece bu başlık yaşanılan bir sıkıntı kaynaklı açıldığı için,kimsenin kırılmaması,tartışmaması adınadır.Aynı hasasiyet tarafımdan yedi yıldır (bu forumda,bu grupta ) birçok başka konuda da uygulanmıştır,yani konuya özel değildir. Ayrıca bu başlık altında on madde halinde olmasa da,birçok soruya cevap verilmiş ve birçok da faydalı bilgi aktarılmıştır. Buna rağmen sigorta konusu da her branşta (kasko,trafik,konut,işyeri,sağlık,tekne vs.) onlarca ayrı ayrı üzerinde durulması,anlatılması,kavranılması gerekecek kadar da derya bir konu...
Sevgili Hasan bey zaten güzel bir öneri de (ayrı başlık açalım ) bulunmuş,eminim gerekli bilgiler bu başlıkta aktarılacaktır.Ayrıca yakın zamanda Zafer abinin başlattığı sunumlardan biri de sigorta konusunda olacak,sevgiler iyi fikirler.