0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Yanmar motor saati
« : Eylül 10, 2016, 11:43:16 »
2010 model Beneteau Oceanis 40 teknemde 40 beygir Yanmar motor var. Bu yıl kontrol panelindeki motor saati göstergesi göstermemeye başladı. Daha doğrusu arada bir gösteriyor. Bu konuyu Yanmar servisine sordum, bu genel bir sorun komple kontrol panelini değiştirmek lazım dediler ve 300€ nun üstünde bir maliyet çıkardılar. Bu konuda deneyimi olan korsanlar var mı?

*

N. Ö.

Ynt: Yanmar motor saati
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2016, 12:07:53 »
Aynı makineyi ben de yıllarca kullandım ve aynı sorunu yaşadım.

Sonunda problemin, makina ile motor devir saati arasındaki kablo bağlantı soketlerinin içlerindeki oksitlenmeden kaynaklandığı anlaşıldı. Bunlar temizlenince herşey eskisi gibi çalışmaya başladı.

*

H. E.

« Yanıtla #2 : Eylül 10, 2016, 12:11:18 »
Nejat korsanım. Yanıtınız için çok teşekkür. Sözünü ettiğiniz bağlantı kontrol panelinin arkasındaki mi yoksa motor bölmesinde mi?

*

E. M.

Yanmar motor saati
« Yanıtla #3 : Eylül 10, 2016, 12:31:04 »
Benzer sorunu ben de yaşadım geçen sene. Ekteki pdf dosyasında resimli olarak anlatıyor. Bana faydası oldu umarım size de olur

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Böyle yazınca sanırım olmadı. Aşağıdaki linkten seçebilirsiniz

« Son Düzenleme: Eylül 10, 2016, 12:32:55 Gönderen: Erol Mayadağ »

*

T. A.

« Yanıtla #4 : Eylül 10, 2016, 12:31:56 »
Halil abi. Aynı sorun bende de var. Cheesecake teknesinde de var. Bazen 2000 devirde 5500 gösteriyor Sonra 1 ay düzeliyor İnternetten araştırdım. Oksitlenme de olabilir. Saatte problem de olabilir. Once elektrikçi nin her iki taraftaki bağlantıyı kontrol etmesi lazım. Sonrasında saatin değiştirmesi söz konusu olabilir

Sent from my SM-N915F using Tapatalk

*

N. Ö.

« Yanıtla #5 : Eylül 10, 2016, 12:55:45 »
Halil bey, benim bahsettiklerim motor kabininde askıda duran soketlerdi.
Ama aynı kabloların başka bir yerideki bağlatılarındaki oksitlenmeler de aynı sorunu yaratabilir.
*

A. K.

« Yanıtla #6 : Eylül 10, 2016, 13:10:51 »

Sonunda problemin, makina ile motor devir saati arasındaki kablo bağlantı soketlerinin içlerindeki oksitlenmeden kaynaklandığı anlaşıldı. Bunlar temizlenince herşey eskisi gibi çalışmaya başladı.

Bende de aynı sorun var.
Yanıtlar için çok teşekkürler.
En kısa zamanda soketleri elden geçireceğim...

*

H. E.

« Yanıtla #7 : Eylül 10, 2016, 14:04:27 »
Tunç senin devir göstergesi sorunlu anladığım kadarıyla. Bende motorun kaç saat çalıştığını gösteren likit kristal gösterge gidip geliyor.
*

T. A.

« Yanıtla #8 : Eylül 10, 2016, 14:37:37 »
Halil abi bende her ikisi de oldu. 3 veya 4 kez devir saati 1 veya 2 kez de motor saati dijital göstergesi aynı şeyi yaptı. Ama hep kapatıp açınca düzeldi.

Sent from my SM-N915F using Tapatalk

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #9 : Eylül 10, 2016, 14:38:47 »
Soketler elden geçtikten sonra tek sorun saat ise LCD ekranların klasik derdi "temas sorunu" olabilir.. söküp arkasındaki esnek kontakları temizlemek gerekebilir.

öZgür (tapatalk)

*

H. E.

« Yanıtla #10 : Eylül 10, 2016, 15:12:24 »
Yanıtlar için çok teşekkür ederim.
*

A. S.

« Yanıtla #11 : Eylül 10, 2016, 19:50:10 »
Aynı sorun bendede 2 yıldır var. Arada gösterdiği için kafaya takmadım.
Çünkü paneli öyle bir sabitlemişlerki araya sürdükleri yapıskan sıvı conta yerine aşırı sertleşen bir şey sürmüşler yerinden çıkarmak mümkün olmuyor.
Kamaradan da çok zor erişiliyor arkasına...
*

T. A.

« Yanıtla #12 : Eylül 11, 2016, 10:17:18 »
Ahmet kamaradan rahat erişiliyor, 4 vidalı kapağı açtın mı tam karşında
*

S. K.

« Yanıtla #13 : Ekim 18, 2016, 17:18:17 »
aynı  problem( motor saati çalışmaması) north's Swan da da  2 senedir var. tekne OC 40 2010 mod. Yanmara sordum  sancak portuçtan saç kurutma makinası tut dediler yaptım.bir müddet  çalıştı  gene bozuldu  .çözüm olarak bende seyir notlarımdan yaptıgım saati takip ediyorum. o şekilde çözüm bulmuştum . ama şimdi ilk fırsatta  yazılanları deneyeceğim. teşekkürler
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Ekim 18, 2016, 20:28:10 »
Kolay gelsin. Sonucu paylaşır mısınız bizlerle?