0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

F. S.

Ynt: Yanmar 3YM20 saildrive pervane sorunu
« Yanıtla #15 : Ekim 27, 2019, 14:04:58 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim teknem algomar 31, üzerinde D1-30 var. Üzerindeki pervane bana küçük geldi diye (Meger küçük değilmiş) bir büyüğünü almıştım. internette "volvo penta d1 30 propeller dimensions" diye arattığımda size bir aralık veriyor. pervane 2 kanatlı veya 3 kanatlı olabilir, ama boyut ve pinch aralıklarına uygun olması lazim. Üzerindeki pervane tam orta değerdeydi ben gittim en büyük olanı aldım.
Pervane boyutu testi şu şekilde yapılıyor,
Boşta aletin max devrini buluyorsunuz sonra denizde max ne devre ulaşıyor ona bakiyorsunuz. Bu devir boştakinin %75 i civarı olmalı.
Ben şu an yükte o devirlere ulaşamıyorum ama düşük havada yelken motor gittiğimden büyük olması hoşuma gidiyor.
Dezavantajı ise yelken seyrinde sürtünme artıyor.

Karaya çıkarsanız benim eski yedek pervane ile karşılaştırabilirsiniz.

Motor devrim boşta 3950 devir ,üzerindeki pervane ilede 3900 devri buluyorum.önce devir saatinden şüphelendim.lazerle devri ölçtüm saat doğru gösteriyor.
Volvo ve Yanmar aynı pervaneyi kullanıyor,Yanmar dan bilgi alamadım ama Volvo servisi ile görüştüğümde d1 -20 ler için 16x11 pervaneyi kullandıklarını belirttiler.eski sahibinde muhtemelen aynı sonuca ulaşıp teknede 16x11 kullandı.su altında pitch  değerini okuyamadım ama pervane çapımın 16 inç olduğunu biliyorum.
 Benim anlamadığım redüksiyon oranına bakılmaksızın Yanmar 20 ye Volvo 20 pervanesi nasıl takılır?
Volvo 2,19 :1
Yanmar 2,64:1

Bu durumda 16x13 pervane yi denemekten başka çarem kalmıyor.2 pich ne kadar etkili olur ? Çok büyük gelirmi ? bilemiyorum.Barış korsan pervane değerlerini hatırlıyormusunuz?

Üzerinde 14 12 yazıyor bu durumda 16 13 size cok buyuk gelmez mi?

Barış selam öncelikle ilgine teşekkürler.yanmar ilede görüştüm verdikleri pervane değeri

2 kanat 16x11
3 kanat 15x11

Bugün pervaneyi söktüm ve pervanem 16x11 L Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?

Pervanenin kaçırdığına dair hiç bi izlenim edinmiyorum.hiç bi titreşim ses yok ama 2000 devirlerde yol da yapmıyor işin açıkçası bilemedim .küçük bir pervane çıksaydı çok mutlu olucaktım

*

F. S.

Ynt: Yanmar 3YM20 saildrive pervane sorunu
« Yanıtla #16 : Ekim 27, 2019, 14:07:03 »