0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. Ç.

Ynt: PC de kullanılacak deniz haritaları.
« Yanıtla #285 : Aralık 29, 2010, 11:19:27 »
Android işletim sistemli cihazların ram ve işlemci desteği müsade etmez en başında...Yakın zamanda daha performanslı Androidli cihazlar üretilir ve emulator tarzı yazılımları çıkarsa belki olur...Ama kısa vadede olacagını sanmıyorum...

Bu arada Maxsea Time Zero yu test etme olanağı buldum...Ayrıntılı haritalarını çalıştıramadım ama bilinen harita/navigasyon programlarının içinde en farklısı diyebilirim...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgiler..

*

H. Ç.

« Yanıtla #286 : Aralık 29, 2010, 12:51:49 »
Çok teşekkürler Erdem, TimeZero'yu nasıl deneyebilirim? 360 share diye bir şey var. Orada programı buldum, bilgisayara da yükledim ama açamadım nedense.

*

Ö. B.

« Yanıtla #287 : Aralık 29, 2010, 18:16:49 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Android işletim sistemli cihazların ram ve işlemci desteği müsade etmez en başında...Yakın zamanda daha performanslı Androidli cihazlar üretilir ve emulator tarzı yazılımları çıkarsa belki olur...Ama kısa vadede olacagını sanmıyorum...

Samsung Galaxy S'te Navionics'i gayet rahat kullanıyorum, keza aynı şekilde bir arkadaşım da Samsung Galaxy Tab üzerinde kullanıyor. 13-14$ civarında bir fiyatı var, bence verilmeye değer. Teknemdeki Raymarine haritası direkt telefonumda da bulunuyor.

Timuçin korsanım; bu arada OpenCPN'i Ubuntu üzerinde CM93 haritaları ile kullanmayı başardım bilginiz olsun, ihtiyaç halinde nasıl olacağını konuşabiliriz.

*

m.

Bu Ais cihazını en ekonomik nasıl entegre ederiz.
« Yanıtla #288 : Ocak 07, 2011, 19:41:36 »

Son günlerde guruplarda dolaşan bir link var...
Bu link de Başlangıç paketi olarak adlandırılan cihaz makul gelmekle beraber kafama takılan soru şu;
Bu donanımla, ekran olmadığı için etrafımızı nasıl göreceğiz.
Eğer ekransız göremiyorsak, laptopu açmadan daha küçük ve nispeten daha ucuz devamlı açık kalacak bir çözüm yaratma imkanı varmıdır?
Yani radar ekranı gibi bir çözüm yaratmak mümkünmüdür?

*

Ö. B.

« Yanıtla #289 : Ocak 07, 2011, 20:31:18 »

Son günlerde guruplarda dolaşan bir link var...
Bu link de Başlangıç paketi olarak adlandırılan cihaz makul gelmekle beraber kafama takılan soru şu;
Bu donanımla, ekran olmadığı için etrafımızı nasıl göreceğiz.
Eğer ekransız göremiyorsak, laptopu açmadan daha küçük ve nispeten daha ucuz devamlı açık kalacak bir çözüm yaratma imkanı varmıdır?
Yani radar ekranı gibi bir çözüm yaratmak mümkünmüdür?

Mehmet korsanım; bu cihazı NMEA anlayan herhangi bir cihaza entegre edebiliyorsunuz. Tekne üzerinde Raymarine vb bir chart plotterınız varsa ona entegre edeceksiniz. Eğer öyle bir imkan yoksa ekstra ekranı ile alabilirsiniz.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #290 : Şubat 09, 2011, 19:09:19 »
Herkese selam!

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sitesinin sahibi olarak konu hakkında biraz daha açıklama eklemek istedim.

Yukarıdaki linkte satışa sunduğum Türkiyede belirli boyutlardaki tüm ticari teknelerin takmak zorunluluğu bulunan KLAS-B türk tipi AIS Transponder (Alıcı-Verici) cihazıdır..

Radar'dan çok daha detaylı şekilde, VHF telsiz sinyalleri kullanarak çevrenizdeki ticari gemi trafiğininden haberdar olmak ve tüm diğer ticari gemilerin sizi radarlarındaki küçücük noktadan DAHA CİDDİ olarak AIS ekranlarında görmelerini sağlayan, gerektiğinde acil durum mesajları gönderen ve alan bir cihaz.. (detaylar: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

Cihazı tek başına ekransız olarak almak anlamlı değil, bu sadece teknesinde hali hazırda kullandığı chartplotter ekranlarına bağlayarak kullanmak isteyenler için yapılmış bir paket.. Aynı sayfada ekranlı seçeneklerini de görebilirsiniz..

Bu cihaz özel kayıtlı ve yabancı bayraklı tekneler için zorunlu olmasada bence yatçılar için çok önemli bir seyir yardımcısıdır.. Bu konuda da Facebook'da yazdığım aşağıdaki notu okumanızı öneririm;

Tekrar asıl konuya dönersek,
zaten AIS cihazı bir charplotter ekranına bağlanarak kullanılır (bazı modellerinde kendi üzerinden ekran vardır) dolayısı ile bu bir alternatif sistem olarak değerlendirilmesi doğru olmaz..
*

m.

« Yanıtla #291 : Şubat 09, 2011, 20:21:19 »
Araçarda kullanılan gps li, haritalı cihazlarda kab uzantılı cm93 leri çalıştırmak için yapılabilecekler varmıdır?
Cihazın özellikleri ne olmalıdır?
seaclear benzeri program yüklemek gerekirmi veya çalıştırabilinirmi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. D.

« Yanıtla #292 : Şubat 10, 2011, 23:29:24 »
Anladığım kadarıyla Mehmet Abi sen maxsea daki haritalardan faydalanayım diyorsun.
 Windows ce de çalışan yazılımların genelde chart ları için farklı uzantılar kullanılıyor.
Ama içimizden biri veya başkası bu cm93 üzerindeki harita parçalarını bu yazılım uzantılarına convert edebilirse neden olmasın....
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 23:30:02 Gönderen: Cihan Devcan »
*

m.

« Yanıtla #293 : Şubat 10, 2011, 23:57:03 »

Windows ce de çalışan yazılımların genelde chart ları için farklı uzantılar kullanılıyor.

Bu uzantıların ismi ne...
Bunu çeviren bir program mutlaka vardır...
*

E. Ç.

PC Navigo 2011 - Europe
« Yanıtla #294 : Haziran 09, 2011, 17:21:54 »
PC Navigo 2011 - Europe

PC-Navigo-2011  is a Voyage Planner for Europe’s inland waterways

Kuzey avrupa/Akdeniz yada Tuna üzerinden karadeniz rotasını düşünen herkes Maxsea vb. programların kullandıgı CM93 türü haritaların kanal sistemlerini desteklememesinden yakınır durur.

Hollandalı Noordensoft adlı firma tarafından yazılan ve ilk olarak 2007 versiyon çıkan PC Navigo nun 2011 versiyonunu bir kaç zamandır kurcalama şansı buldum.France,Nederland,Germany ve Europe gibi farklı versiyonları olan bu program diğerlerinde farklı olarak haritaları yüklü olarak geliyor.

Bendeki versiyonu sadece Almanya sınırına kadar haritalara sahip.Almanya,Fransa ve Tuna nehrinin Karadenize kadar olan kısımlarını çalıştırmayı henüz beceremedim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Programın ana özellikleride kısaca bahsedeyim;

* Karasal navigasyon programlarında olduğu gibi Çıkış ve Varış doktalarını belirttiğinizde rotayı kendisi çıkarıyor.

* 2 nokta arasındaki rotayı, Turist/Hızlı/Bedava gibi istenen şekilde revize edebiliyor.

* Programıın girdiğiniz teknenizin özelliklerine bağlı olarak rotada değişiklik yapabiliyor. (Örnek Teknenizin eni 4 metre ise ve o rotadaki max genişlik 3,5m ise sizi başka bir kanala yönlendiriyor)

* Diğer navigasyon yazılımlarında olduğu gibi AIS ve GPS desteği mevcut.

* Program aynı zamanda ENC haritaları görüntülemeyede izin veriyor.

Programın 350 avro fiyatlı europe versiyonu aşağıdaki bölgeleri kapsıyor.

Programı denemek yada kurcalamak isteyen korsanlara selam olsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. B. A.

« Yanıtla #295 : Haziran 09, 2011, 17:32:21 »
Timuçin korsanım; bu arada OpenCPN'i Ubuntu üzerinde CM93 haritaları ile kullanmayı başardım bilginiz olsun, ihtiyaç halinde nasıl olacağını konuşabiliriz.

Bunu nasıl yaptığınızı anlatan bir topik açsanız veya burada yazsanız ne güzel olurdu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. E.

« Yanıtla #296 : Haziran 11, 2011, 15:26:53 »
Mevcut MaxSea 10.1.3.2'yi 10.3.2.1'e yükseltmek için
adresindeki zip dosyasını indirip winzip marifetiyle açın (password : CNF.SeaSoft)
winzip'in içindeki tüm dosya ve klasorleri C:\Program Files\I&M\MaxSea klasörüne kopyalayın.

bitti, güle güle kullanın.
*

A. Ç.

« Yanıtla #297 : Haziran 11, 2011, 15:41:04 »
Yeni tarihli Ege veya Akdeniz raster haritası olan var mı?
*

B. K.

« Yanıtla #298 : Haziran 11, 2011, 22:07:45 »
Araçarda kullanılan gps li, haritalı cihazlarda kab uzantılı cm93 leri çalıştırmak için yapılabilecekler varmıdır?
Cihazın özellikleri ne olmalıdır?
seaclear benzeri program yüklemek gerekirmi veya çalıştırabilinirmi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sütçü Korsan' ın önerisi denemeye değermiş.
Araba için yeni aldığım Navigasyon Cihazında, İşletim Sistemi olarak Win CE 5.0 kuruluymuş, üzerine Oziexplorer yükledim. Hemen cihazın kendi GPS' ini gördü ve genel haritası ile beraber, diğer fonksiyonları ile program gayet güzel çalıştı. Ayrıca, daha sonra torrent paylaşımdan indirdiğim bir Akdeniz Haritasını yükledim, sonuç aşağıda, fena değil sanki,

Chartplotter' ı olmayanlar veya Teknede ikinci bir yedek Chartplotter' ım olsun diyenlere tavsiye olunur.
*

m.

« Yanıtla #299 : Haziran 12, 2011, 01:19:52 »
Oziexplorer programını bilmiyordum ama sanırım ücretli...

opencpn ücretsiz bir arayüz ve aynı zamanda elimizde bir de Erdem in çözdüğü maxsae var...
Bunlar iş görmezmidir?

Bu arada reklama girmez herhalde marka ve maliyet verseniz?