0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

R. E.

ipad, iphone, android soruları
« : Mart 27, 2019, 17:50:09 »
Yıllar önce tekne almak için bakınırken bir tekne sahibine telefon etmiştim. Konuşmamız sırasında "pahalı değil mi? Hiç elektronik yok teknede" dediğimde bana "Çok zamanım olmuyor seyir için ama elimdeki iphone'a indirdiğim programlar gerek bırakmıyor elektroniğe" demişti.

Telefonumu yenilemem gerektiğinde o zamanlar yeni çıkmış olan iphone 5s almıştım. Küçük tekne aldıktan sonra aldığım tek elektronik balık bulucu olmuştu. Onu da sığlıklar nedeniyle almıştım.

Yine o yıllarda sim kartlı ipad'ler pahalı idi. Wi-Fi almak da akıl kârı gelmiyordu. O ara vınn türü mobil cihazlar çıkınca ben gidip ucuzundan ipad almıştım. Geçen zamanda ipad'ın fişi çekildi. Yeni programlar yüklenmiyor ama üstündekiler çalışıyor. Makine de gayet düzgün ve sorunsuz.

Eylül-Ekim aylarında da iphone 5s'in fişi çekileceği haberini okudum. Telefon da sorunsuz çalışıyor ama bu haber de can sıkıcı. Nihayet 5-6 aylık ömrü kaldı.

İlk sorum şu, bu şekilde "fişi çekilmiş" makinelere müdahale edilebiliyor mu?

İkincisi bu 4-5 senede bir 5-6 bin TL akıl işi değil. Android'e geçsem mi? (ek soru), Android'de de benzer bir sorun var mı? Yani 3-5 yılda bir telefon-tablet yenileme zorlaması?

Üçüncü soru, wi-fi tablet ile cuellar (sim kartlı) tablette Navionics ve benzer programların kullanımında bir farklılık var mıdır? (Navionics ve Maphitech ve birden fazla hava durumu programı kullanıyorum)  Bana yok gibi geliyor yanılıyor muyum?

Şimdi önümde birkaç ihtimal var karar veremiyorum.
Bir de ıslanmaya-suya-denize-neme-düşmeye-çarpmaya dayanıklı bir telefon modeli var mıdır? (Çok öncelerden ericson'ın takoz gibi inşaatçı telefonu ile nokia'nın dağcılar için çıkardığı bir model vardı onların benzeri).

"Reklam" konusunda tartışma çıkmayacağını ümit ederek yazdım. Hepimiz yetişkin olduğumuz gibi bilinçli tüketicileriz de. Reklam ile enformasyon-tanıtım farkını bildiğimizi varsayıyorum.

Bir tablet ve bir telefon düşünüyorum.
Doğru kombinasyon nasıl olmalı?
« Son Düzenleme: Mart 27, 2019, 17:52:34 Gönderen: Recep Ertürk »

*

A. C.

Ynt: ipad, iphone, android soruları
« Yanıtla #1 : Mart 27, 2019, 18:04:08 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yıllar önce tekne almak için bakınırken bir tekne sahibine telefon etmiştim. Konuşmamız sırasında "pahalı değil mi? Hiç elektronik yok teknede" dediğimde bana "Çok zamanım olmuyor seyir için ama elimdeki iphone'a indirdiğim programlar gerek bırakmıyor elektroniğe" demişti.

Telefonumu yenilemem gerektiğinde o zamanlar yeni çıkmış olan iphone 5s almıştım. Küçük tekne aldıktan sonra aldığım tek elektronik balık bulucu olmuştu. Onu da sığlıklar nedeniyle almıştım.

Yine o yıllarda sim kartlı ipad'ler pahalı idi. Wi-Fi almak da akıl kârı gelmiyordu. O ara vınn türü mobil cihazlar çıkınca ben gidip ucuzundan ipad almıştım. Geçen zamanda ipad'ın fişi çekildi. Yeni programlar yüklenmiyor ama üstündekiler çalışıyor. Makine de gayet düzgün ve sorunsuz.

Eylül-Ekim aylarında da iphone 5s'in fişi çekileceği haberini okudum. Telefon da sorunsuz çalışıyor ama bu haber de can sıkıcı. Nihayet 5-6 aylık ömrü kaldı.

İlk sorum şu, bu şekilde "fişi çekilmiş" makinelere müdahale edilebiliyor mu?

İkincisi bu 4-5 senede bir 5-6 bin TL akıl işi değil. Android'e geçsem mi? (ek soru), Android'de de benzer bir sorun var mı? Yani 3-5 yılda bir telefon-tablet yenileme zorlaması?

Üçüncü soru, wi-fi tablet ile cuellar (sim kartlı) tablette Navionics ve benzer programların kullanımında bir farklılık var mıdır? (Navionics ve Maphitech ve birden fazla hava durumu programı kullanıyorum)  Bana yok gibi geliyor yanılıyor muyum?

Şimdi önümde birkaç ihtimal var karar veremiyorum.
Bir de ıslanmaya-suya-denize-neme-düşmeye-çarpmaya dayanıklı bir telefon modeli var mıdır? (Çok öncelerden ericson'ın takoz gibi inşaatçı telefonu ile nokia'nın dağcılar için çıkardığı bir model vardı onların benzeri).

"Reklam" konusunda tartışma çıkmayacağını ümit ederek yazdım. Hepimiz yetişkin olduğumuz gibi bilinçli tüketicileriz de. Reklam ile enformasyon-tanıtım farkını bildiğimizi varsayıyorum.

Bir tablet ve bir telefon düşünüyorum.
Doğru kombinasyon nasıl olmalı?

Recep Bey, yalnızca iPhone'da değil, tüm telefonlarda ve hatta bilgisayar gibi cihazlarda benzer güncelleme sorunu var. Yani cihaz çalışsa da yeni cihazlardaki işlemci gücü, hafıza vs. birçok donanım ilerlediği için yeni uygulamalar ve işletim sistemleri buna göre gelişir ve dolayısı ile donanımsal olarak eski olan cihazların sorunu olmasa da mağdur duruma (güncellemeler çalışmaz, yeni uygulamalar güncelleme olmadan çalışmaz vs. vs.) düşerler.

Kimisi buna pazarlama yöntemi der, kimisi gelişen teknolojinin sonucu der; ancak kesin olan markadan ve modelden bağımsız olarak bu hep yaşanır. Maalesef neyi seçerseniz seçin bu sorunu yaşamaya devam edeceksiniz.

Fişi çekilmiş makine dediğiniz sanıyorum desteği kesilen cihazlar. Bunları bir süre daha kullanabilirsiniz ancak güncelleme vs. çıkmayacağı için her geçen zaman, kullanabildiğiniz uygulamalar vs. azalacaktır. Örneğin iPhone 5 desteği durmuş ise, bir çok yazılım üreticisi de artık desteklenen cihazlar listesinden bunu çıkartacaklardır.

Wifi tablet derken kastettiğiniz, wifi'a bağlı bir tablet ise ve kullandığınız ortamda internete bağlı bir wifi mevcut ise sim kart kullanan bir tabletten hiçbir farkı olmayacaktır. Hem cihaz hem de sizin açınızdan internete erişim wifi üzerinden de olsa GSM üzerinden de olsa tamamen aynı olacaktır. Burada kıyaslanması gereken tek şey varsa wifi erişiminin olduğu yerler ile GSM kapsama alanıdır bence.

Eüer wifi tablet ile kastettiğiniz sim kartsız bir tablet ile VINN tarzı bir cihazın birlikte kullanımı ise; hiç uğraşmayın tabletinizi sim kartlı alın; tek cihazda çok daha pratik bir şekilde kullanın derim.

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #2 : Mart 27, 2019, 18:28:12 »
Kendim kullandığım ve memnun olduğum için tavsiye edebilirim. 5 metre suya daldırma ve 30 dk orada kalmaya dayanıklı bir ürün. Aynı zamanda darbelere, ani ısı değişimlerine de dayanıklı.

*

B. B.

« Yanıtla #3 : Mart 27, 2019, 19:13:46 »
Recep Korsanım,

Yazılım dünyasında Backward compatible (Geçmiş Uyumluluğu) diye kavram var. Teknoloji ile birlikte yazılımların yapısıda değişir. Siz ne kadar geçmişe uyumlu yapmaya çalışırsanız o kadar sistem karmaşık olur. Bu neden apple geçmişi desteklemez ve ürünleri stabil kalir. Microsoft'un ise daha az stabil olmasının nedeni herseyi destekleme çabasıdır.
Günümüzde 3 yılda bir telefon alıyorsunuz ve bunlar güzel günlerimiz, yakın tarihte telefonu alıp herseye aylık para vereceksiniz.

Ben Appple'i bırakali uzun zaman oldu. Reklam olmasın ama su an Xiaomi marka telefon kullanıyorum üstelik sirket istediğim telefonu (iphonex dahil) veriyor. 6 inc ekranı olan bir telefon aldığınızda tablete ihtiyacta olmuyor. Uzun zamandır tablet kullanan evlerde nicin tablet var anlamış değilim.
Telefon, muadil Iphone lardan 3  kat daha ucuz. Dolayısıyla bozulursa (Bir kere yanlislıkla denize düştü ve 100m ye indi) hic bozulmadı. Yeni telefonlar düzgün bir koruma kabı ile suya da dayanıklı. Öyle üzerine su filan gelince hicbirsey olmuyor. Birsey olursada gidip yenisini alıyorsunuz ve icinize oturmuyor. Sonuçta ne marka alırsanız alin 3 bilemedin 4 sene sonra yenisini almak gerekecektir çünkü yeni programlar desteklenmeyecek, kapitalist düzen size yeni telefon satacaktır.

*

R. E.

« Yanıtla #4 : Mart 27, 2019, 23:49:34 »

Çok teşekkürler sevgili korsanlar,
Konu aşağı yukarı zihnimde şekillendi.
Tablet ihtiyacı daha çok harita bakmak ve gazete vs okumak için. 
Tabletteki kitapları da umarım aktarabilirim. Iphone'un esprisi icloud gibi programlar sayesinde bir şeyin kaybolmaması idi.
Şimdi yeni durumda bunu da bir şekilde halletmek gerekiyor.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu yaştan sonra yapacak çok fazla bir şey yok. Bari kağıt haritalara dönmeyelim..

Çok teşekkürler..

*

S. Ç.

« Yanıtla #5 : Mart 28, 2019, 00:30:48 »
merhaba recep bey,
bizim de teknemizdeki elektronik donanim cok kisitli. yeni bir yatirim yapmadan once de arastiriyoruz, bekliyoruz.

belli basli markalarin radar, ruzgar gostergesi, chart plotteri, ekranlari derken her sey binlerce euro tutuyor.
biz de o yuzden simdilik hala telefon kullaniyoruz. 

sunlara dikkat etmek gerekiyor.

gunesin dik geldigi saatlerde, isik yuzunden ekran pek iyi gorunmuyor.
telefonu surekli sarjda tutmak gerekiyor.
yagmurlu ya da cok serpintili gunler yuzunden kablolar cabuk paslaniyor.
telefonu iyi sabitlemek gerek. bunlar icin cesitli tutacaklar var. kaliteli olanini bulmak kolay degil.

(kac saatlik seyir yaptiginiza gore de degisir tabi.)

standart, yaygin radar marka ve sistemlerine alternatif, yeni bir seyler bulmustuk.
radar ve ruzgar olceri wifi araciligiyla telefonuna bagliyorsun. telefonundan takip edebiliyorsun.

avantaji, radarini yaninda kamara ve tuvalete kadar goturebilmek Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ve cok daha ucuz....
dezavantaji, yukaridaki sebepler, bir onceki postlardaki sebepler.... vs. vs.

yedekleme sistemlerine gelecek olursak,
ben ios kullanicisiyim ama android kullanip da baska bir bulut sistemiyle yedekleme yapanlar var.
bir de android telefonlarda hafiza kartinizi, bilgisayarina istediginiz gibi yedekleyip, telefonunuzun hafizasini da istediginiz kadar arttirabilirsiniz.

yazdiklarim biraz karisik olmus olabilir, kusura bakmayin lutfen Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #6 : Mart 28, 2019, 07:28:35 »
O, radar- wifi bağlantı hangi donanımla daha ucuz oluyor?
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Mart 28, 2019, 07:57:55 »
Cloud verilerinizi internet üzerinden bir sunucu üzerinden yedekleme teknolojisidir. İşletme sisteminden bağımsız olarak her türlü veriyi bulutta saklayabilirsiniz. icloud, Apple'ın bulut teknolojisidir. Bu hizmete windows, android veya başka bir işletim sistemi ile de erişebilirsiniz.  Bunun yanı sıra bir çok bulut hizmeti sunan var, bunlardan en iyi bilineni zannediyorum Google'dır. gmail hesasbınız varsa Googledrive kullanablirsiniz.
*

S. Ç.

« Yanıtla #8 : Mart 28, 2019, 10:09:50 »

Fruno, icinde wifi vericisi olan bir radar cikarmis. ek bir donanima gerek yok. sadece radari bagliyorsun ve ios isletim sistemli bir cihaza da kendi uygulamasini indirerek kullanmaya basliyorsun.
amazon fiyati 1000 dolarmis.

*

H. E.

« Yanıtla #9 : Mart 28, 2019, 10:49:51 »

Fruno, icinde wifi vericisi olan bir radar cikarmis. ek bir donanima gerek yok. sadece radari bagliyorsun ve ios isletim sistemli bir cihaza da kendi uygulamasini indirerek kullanmaya basliyorsun.
amazon fiyati 1000 dolarmis.

Hımm... Teşekkürler.
*

C. G.

« Yanıtla #10 : Mart 28, 2019, 10:58:49 »
Bu cihaz galiba,

« Son Düzenleme: Mart 28, 2019, 11:01:19 Gönderen: Cenk Gürsel »
*

O. E.

« Yanıtla #11 : Mart 28, 2019, 11:34:38 »
Bu cihaz galiba,

Hemde Furuno Gerçekten çok güzel...
Duyduğum (Bildiğim değil) Furuno gerçekten çok iyi marka, Raymarine, Simrad, B&G vs Bir level daha üstte .....
« Son Düzenleme: Mart 28, 2019, 11:36:55 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

R. E.

« Yanıtla #12 : Mart 28, 2019, 12:14:12 »

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

En ekonomik şekilde nasıl çözerim kaygısıyla açmıştım konuyu.
Sürekli arttırıyorsunz.

Telsiz almayacağım. Gerekmiyor.
Radar almayacağım gözlerim henüz görüyor. Gece seyri yapmıyorum. Dünya seyahati veya okyanus seyahati programım yok. Sigortam bile Cebelitarık'a kadar.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

"Teknedeki çöpleri azaltalım" kampanyası açalım..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #13 : Mart 28, 2019, 12:19:28 »
Ben telefonların yüzme bilmediğini pahalı yoldan öğrenince önce iphone 4S daha sonra Nokia C2-01'e tersten terfi ettim. Zaten kağıt harita kullandığım için internet için su geçirmez kılıf içinde ve kamarada yeni fiyatı 120TL olan tablet kullanıyorum. Denizde elektroniğin bana derinlik göstergesi dışında (otopilot hariç) bir yararı yok.
*

R. E.

« Yanıtla #14 : Mart 28, 2019, 18:54:05 »

Ben telefonların yüzme bilmediğini pahalı yoldan öğrenince

Çelenoğlu korsanım nasıldır bilmiyorum ama şimdilerde telefonlar için epey çeşit "yüzme yardımcısı" icat etmişler. Hem de ıslanmadan yüzdürüyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

bizim de teknemizdeki elektronik donanim cok kisitli. yeni bir yatirim yapmadan once de arastiriyoruz, bekliyoruz.

belli basli markalarin radar, ruzgar gostergesi, chart plotteri, ekranlari derken her sey binlerce euro tutuyor.

yazdiklarim biraz karisik olmus olabilir, kusura bakmayin lutfen Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Haklısınız iş gerçekten "yatırım"a dönüşmüş halde. Herhalde tekneye bağlanabilecek elektronikleri alt alta toplasanız bir tekne alacak para tutuyor. O bakımdan işi asgarisinde tutmak en iyisi. Sınırı yok çünkü. Özkan Gülkaynak sıfır elektronikle dünya turu yaptı. Biz nihayet Ege'nin yüzde 15'i kadarında dolaşıyoruz. "Basic donanımla yetinmeyi de öğrenmek gerekiyor.

Yazdıklarınızda bir karışıklık yok. Gayet güzel açıklamışsınız. Icloud'ın benzerinin androidlerde de olduğunu bilmiyordum. Teşekkür ederim.

Zihnimde tam açıklığa kavuşmayan ise sim kartlı tabletlerle vınn ile bağlanılan wi-fi tabletlerin kıyılarda konum ve derinlikleri eş doğrulukta gösterip göstermedikleri.  Wi-fi olanlar diğerlerinden daha zayıf gibi geliyor. Ama emin değilim..

Navionics'in sapıttığını görmüş biri olarak elektroniklere çok da güvenmemek gerektiğini biliyorum. Fakat şimdilik yapacak bir şey yok.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap