0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. M.

Tekneme solar panel taktırmak istiyorum . Bu konuda teknesinde özellikle solar panel kullanan ya da kullanmayıp ben olsam şunu alırdım çok iyi filan diyecek fikri olan herkesin yardımına ihtiyacım var. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

*

A. Ç.

Ynt: YARDIM LÜTFEN.. SOLAR ( GÜNEŞ ENERJİ) PANELİ
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2011, 15:14:42 »
Ben olsam yumuşak panellerden kaçınırdım. Hücreler arası bağlantı sadece mekanik olarak sağlanabiliyor, bu nedenle hareket ettikçe bu bağlantılar ayrılıp tüm paneli çalışmaz hale getirebiliyor. Tekne üzerinde üstüne basılmayan yerde ve sert panelleri tercih ederdim.

*

S. M.

« Yanıtla #2 : Mart 21, 2011, 15:16:48 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben olsam yumuşak panellerden kaçınırdım. Hücreler arası bağlantı sadece mekanik olarak sağlanabiliyor, bu nedenle hareket ettikçe bu bağlantılar ayrılıp tüm paneli çalışmaz hale getirebiliyor. Tekne üzerinde üstüne basılmayan yerde ve sert panelleri tercih ederdim.
tşk. bende sert panel düşünüyorum dediğiniz sebepten dolayı.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Mart 21, 2011, 15:48:47 »
Solar panel kadar regülatör de önemlidir. Mutlaka regülatörünü de alın. Özellikle güçlü paneller akülerinize regülatör ile kullanılmazsa zarar verebilir. birden çok panel kullanacaksanız üstlerinde izolasyon diyodu yoksa takın. devrede regülatör olduğu için gece akü panellere elektrik vermez ama birbirine bağlı panellerden biri ışığı iyi öteki az alıyorsa ikisinin arasında etkileşim olabilir.

*

A. M.

« Yanıtla #4 : Mart 21, 2011, 15:58:21 »
Ahmet abi,herkes solar panel solar panel diye tutturmuş..Bende istiyorum..Ama ben solar olanından istemiyorum. Benim panelim solmaz olsun..Yardımcı olabilirmisiniz lütfen?

*

A. Y.

« Yanıtla #5 : Mart 21, 2011, 16:11:04 »
10-13 mart tarihleri arasında İstanbul Fuar merkezinde Güneş enerjileri fuarı vardı korsanım, ARAF için ordan 100W bir panel ve regülatör aldım, montajını krom parçalarla kendimiz yaptık, veriminden oldukça memnununm, yanlış hatırlamıyorsam 1W=2.7 $  civarında bir ücretten almıştım, istersen firma bilgilerini özelden gönderebilirim.
*

S. M.

« Yanıtla #6 : Mart 21, 2011, 16:15:33 »
Ahmet abi,herkes solar panel solar panel diye tutturmuş..Bende istiyorum..Ama ben solar olanından istemiyorum. Benim panelim solmaz olsun..Yardımcı olabilirmisiniz lütfen?
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
10-13 mart tarihleri arasında İstanbul Fuar merkezinde Güneş enerjileri fuarı vardı korsanım, ARAF için ordan 100W bir panel ve regülatör aldım, montajını krom parçalarla kendimiz yaptık, veriminden oldukça memnununm, yanlış hatırlamıyorsam 1W=2.7 $  civarında bir ücretten almıştım, istersen firma bilgilerini özelden gönderebilirim.
çok sevinirim tşk . Adnan abi solmaz ı varsa size de göndersin mi Alper korsanım özelden Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Y.

« Yanıtla #7 : Mart 21, 2011, 16:27:53 »
Gönderdim Süleyman Korsanım, ulaşmadıysa bilgilendirirsiniz,
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Mart 21, 2011, 16:40:44 »
Bu paneller plastik olduğu için maalesef soluyor. Üzerine düşen güneş enerjisinin yaklaşık%30 civarında bir kısmını elektriğe çevirebiliyorlar, panel solduğunda ise bu oran mutlaka düşüyordur. Üzeri cam olanlar var ama teknede kullanıma çok uygun değiller.
*

M. B.

« Yanıtla #9 : Mart 21, 2011, 18:44:37 »
Süleyman bey,

7 senedir önceki teknemde ve şimdiki Tutkum da 150 W Güneş paneli kullanıyorum. Aküler sağlıklı çalışıyor, Issız bir koyda demirli iken '' Akü bitti, kalkın gidelim'' derdi yok. Eğer teknenizde yeterli yer varsa  sabit / Sert Panel Şiddetle tavsiye ederim.

Adnan ' cığım eğer Solmaz panel istiyorsan güneşli havalarda panellerin üstünü güneş geçirmeyen siyah örtü ile örtersin, paneller solmaz !!!!!!!
*

N. B.

« Yanıtla #10 : Mart 21, 2011, 20:16:40 »
  süleyman bey
2 sene önce kyocera marka 135W 2tane güneş paneli aldım ve rolbar yaptırıp üzerine monte ettirdim.Geçen yaz güneşin yoğun olduğu zamanlarda 11.2 amper verdi tavsiye edrim.Perpada norm enerji diye biryerden aldım .Panelin tanesi 350euro.Monte ederken güneşe göre ayar yapabilecek bir düzenek koyun verimi böylece dahada arttırmış olursunuz .Aldığınız yerden orjinal kablolarını almayı unutmayın. 
*

A. M.

« Yanıtla #11 : Mart 21, 2011, 21:36:39 »
Ahmet abi sağol verdiğin bilgi için..Sende sağol Metin korsanım..Son sorum şu olacak Ahmet abi; havuzluktaki katlanır masanın kanatlarını güneş paneli olarak değiştirebilirmiyim? Masa olarak actığım zaman üzerinde nasıl bir koruma örtüsü olmalı? sıcak kahve ve çay fincanı bi şey yapmaz herhalde..Kısacası nasıl korumam lazım? Siyah massa örtüsü iş yaparmı Metin korsan?
*

m.

« Yanıtla #12 : Mart 22, 2011, 01:28:03 »
Bu işin sonunu merak ediyorum ... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bakalım n olcek  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. U.

« Yanıtla #13 : Mart 22, 2011, 01:57:38 »
Biraz beklemekte fayda var.
Flex piller öylesine hızla gelişiyor ki.
Amorf silisyum Pil hücreli askeri elbiseler yapıldı.
Organik piller hızla geliştiriliyor.
Yakında yelkenlerede pil hücreleri bağlamaları mümkün.
İşte o zaman elektrik derdine son.
*

S. M.

« Yanıtla #14 : Mart 22, 2011, 09:40:36 »
cevaplar ıcın cok tesekkurler hepsıne teker teker gelecek yenı cevaplara da tabıkı