0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A.

Teknede Nem Sorunu ve Engelleme Yöntemleri
« : Şubat 01, 2010, 15:46:33 »
Teknedeki minderler sırılsıklam ıslak.
Hatta bazılarında küf meydana gelmiş.
Zaman zaman havalandırmak yeterli olmuyor.
Hepsinin de üzerine su damlaması mümkün değil.
Anlaşılan, kumaşları acaip nem çekiyor.
Bunu durumu önlemenin, çok sık havalandırıp kurutmaktan başka bir çaresi varmıdır?

*

O. B.

Ynt: Teknede Nem Sorunu ve Engelleme Yöntemleri
« Yanıtla #1 : Şubat 01, 2010, 15:49:23 »
Minderin üstünü örtmek Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. T.

« Yanıtla #2 : Şubat 01, 2010, 15:53:46 »
Bence tekne havasız kalmış ve terleme olmuş diye düşünüyorum.

Türker Korsanın "BORA" teknesinde baş kamarada yatak altına yatağın havalandırması için güzel bir uygulama yapılmış. Tavsiye ederim. Tabi öncelikle ıslanmanın sebebini çözmek gerekebilir.

*

U. K.

« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2010, 16:00:35 »
teknede mutlaka bir lumboz açık bırakın, eğer mümkünse de bir ufak yağlı radyatör edinin. nem falan kalmıyor.  HakanZ kardeşimiz yağlı radyatörü bir de timer'e bağladı, cihaz 45dk çalışıp 15 dk dinleniyor, pek güzel oluyor.

*

C. D.

« Yanıtla #4 : Şubat 01, 2010, 17:25:34 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
teknede mutlaka bir lumboz açık bırakın, eğer mümkünse de bir ufak yağlı radyatör edinin. nem falan kalmıyor. 

Aman kemirgen misafirlere dikkat.Lumboz açılacaksa tedbir almakta fayda var.

*

U. K.

« Yanıtla #5 : Şubat 01, 2010, 17:30:19 »
haklısın.
biz tabi kedi popülasyonunun azami sevyede olduğu FB Marina kompleksinde olduğumuz için fare konusuna dikkat etmiyoruz.  en azından ben Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. D.

« Yanıtla #6 : Şubat 01, 2010, 17:45:09 »
Nem alıcı kullanmanız çözüm olacaktır,
değ,i,k markaların Ca tuzu blokları var gayet başarılı. Dogi de bu dönemde 15 günde bir 1 ajda Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap çay bardağı  hacmnde su birikiyor içinde ,Bison, ,henkel vb. markaların ürünleri ) hiper market ve yapı marketlerinde  var
*

H. Z.

« Yanıtla #7 : Şubat 01, 2010, 18:33:25 »
Tekne içindeki terlemeden musdarip biri olarak nem alıcı ve lumboz açık bırakma, yağlı kalorifer bile yetmiyor bu soğuk günlerde. Her ne kadar pimpiriklensemde termostatlı ve kontr güvence olarak timere bağlanmış fanlı ısıtıcı işin kesin ilacı. (Açık bırakılacak lumboza sineklik şart!)
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2010, 18:34:21 Gönderen: Hakan Zorlu »
*

H. K.

« Yanıtla #8 : Şubat 01, 2010, 18:44:01 »
Teknenin ön havalandırma kapağına (hatch) yerleştirdiğim solar vent (nicro) den çok memnunum tavsiye ederim. Güneş enerjisi ile şarj oluyor ve sabah akşam sessizce sürekli çalışıyor. Akülere de yük bindirmiyor.
*

T. D.

« Yanıtla #9 : Şubat 01, 2010, 19:18:43 »
Benim teknemdeki uygulama bu şekildedir..:Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yatak altlarında oluşan neme dikkat

Tekne, yat, motoryat sahibi olanların hoşlanmadığı şeylerden biri de yatak, şilte ve minderlerin altında oluşan nemdir. Yoğunlaşmadan oluşan nem küf ve kokuya yol açar. Sık sık güvertede yatakların serilip havalandırılması gerekir. 

Yatak altlarına serildiğinde oluşan hava dolaşımı sayesinde nem oluşumunu azaltır % 90 dan fazla boşluk oranına sahip bir malzemedir. Şiltenin durumuna göre filtre örtüsü olan tipi de kullanılabilir.
     Sadece yatak altı değil tüm nem alan yerlerde kullanılabilir.

Teknede  kullanılabilen bazı yerlere örnekler:
•  Yatak, minder altları
•  Sintine pompası etrafında tıkanmayı önlemek için
•  İp dolabının tabanında
•  Dolaplarda metal kutu altlarında, pasa karşı
•  Islak ayakkabı vs. dolap tabanında
•  Sintine deliği etrafı

sadece teknelerde değil aşağıdaki gibi rutubet olabilen çeşitli yerlerde kullanılabilir; Nemli evlerde, özellikle bodrum katlarında yatak altlarında bodrum katlarındaki bar gibi mekanlarda kanepe şilteleri altlarında, karavanlarda, çadırlarda.

*

T. D.

« Yanıtla #10 : Şubat 01, 2010, 20:39:05 »
Bu işi yapan şirketin sitesini buldum .. Benim teknemin de resmi var.  Reklam olmasın diye özel isimleri kapattım. Sadece bilgi içindir.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. M.

« Yanıtla #11 : Şubat 02, 2010, 01:12:08 »

Limon tuzu evet bildiğimiz turşu yapılırken kullanılan ,iri, ve kristalize olanından. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

açık ve geniş yüzeyde bırakılırsa nemi çekeceğinden kullanılabilinir. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hem fiatça ucuz ,hemde çok nem çektiğinde kurutulup tekrar tekrar kullanılabilinir...

...NETA PURUVA...
*

H. B. T.

« Yanıtla #12 : Şubat 02, 2010, 01:36:41 »
İlginç ama benim teknemde rutubet ve kesif bir nem kokusu olmuyor. Yirmi yıl ahşap tekneden sonra fiber bir tekneye geçtiğimden midir yoksa teknemi aldıktan sora beyaz jelkot çıkana dek raspa yapıp beş kat epoksi uyguladıgımdanmıdır...?
*

Y. Ö.

« Yanıtla #13 : Şubat 02, 2010, 04:12:10 »
Minderlerde tuz olabilir, o da nemi çeker. Yazdığınız gibi sırılsıklam olurlar. Şayet tuz olduğundan emin olursanız tavsiyem minderleri yıkayıp kurutmaktır. O zaman kuru minderlere kavuşursunuz diye düşünüyorum.
*

E. O.

« Yanıtla #14 : Şubat 02, 2010, 07:47:50 »
"Rutubetli Minderler" başlığı ilgi çekmiş ve 2 Geko ilk mesajını bu topik altında yazmış... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu vesile ile her iki Gezgin Korsana hoşgeldiniz diyorum.

Sayın Yavuz Orer eğer bir isim benzerliği yoksa uzun bir geziye çıkmıştınız. Kendinizi tanıtan ve gezi anılarınızı ileteceğiniz yeni yazılarınızı bekliyoruz.

Sayın Hasan Basri Torun ise 20 yıl kadar ahşap tekne kullandıktan sonra Fiber tekneye geçmiş, deneyimlerini, ikisi arasındaki kıyaslamasını, üstünlük ve dezavantajları hakkındaki düşüncesini çok merak ediyorum açıkçası...

Sevgilerimle...