0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. I.

Ynt: Su geçiren Tente :-)
« Yanıtla #45 : Kasım 19, 2010, 15:01:25 »
Benim motorsiklet montumu, kirlendi bu pisşey giyilmez diyerekten Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Annem çamaşır mak. atıp yıkamıştı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, sonra yağmurda içeri su aldıgını fark ettim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, hop lenn noluyor derken, motorsiklet montları için kullanılan sprey'i keşfettim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, silikon esaslı sprey mont yüzeyinde dene yapşarak kaygan bir tabaka oluşturuyor ve su sızdırmazlıgını arttırıyor. Bir inceleyin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap belki işinize yarar. Domuz yağı konusu ise organik bir madde, yazın bakteri vs, üretip pis kokuya sebep olabilir belki diye düşünüyorum. Motorsiklet montları için yagmur geçirmezlik spreyine bir bakın derim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2010, 15:02:52 Gönderen: Hakan Irıklı »

*

M. A.

« Yanıtla #46 : Kasım 19, 2010, 15:49:41 »
Otaraflara geçersem dediğini yapıcam Mustafa Korsan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. B.

« Yanıtla #47 : Kasım 19, 2010, 18:05:33 »
Murat korsanım..
Benim sakalım var..Sakallı resmimi çeşitli topiklerde görebilirsiniz ihtiyaç olursa..
Şimdi Tavsiyem:
Daha fazla kıvranmayın..Gidin sunbrella alın yeni ve güzel bir tente yaptırın.
Hayırlı olsun, kuru günlerde kullanın..
Bu kıyağımı da unutmayın.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2010, 18:06:21 Gönderen: Cüneyt Baygün »

*

A. S.

« Yanıtla #48 : Kasım 19, 2010, 18:59:58 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Murat korsanım..
Benim sakalım var..Sakallı resmimi çeşitli topiklerde görebilirsiniz ihtiyaç olursa..
Şimdi Tavsiyem:
Daha fazla kıvranmayın..Gidin sunbrella alın yeni ve güzel bir tente yaptırın.
Hayırlı olsun, kuru günlerde kullanın..
Bu kıyağımı da unutmayın.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

herzamansakallıkorsan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

*

M. A.

« Yanıtla #49 : Kasım 19, 2010, 21:33:31 »
Amma sakallı korsanımız varmış  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bende aranıza katılıcam yakında  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
1 aya yakındır kesmiyorum bende  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. D.

« Yanıtla #50 : Kasım 19, 2010, 23:01:54 »
Murat korsanım pişti olmuşum affola
perşembe pazarında bulunuyor.
Domuz yağının bize ters geliyor olması kısmına gelince,
ayakkabı cilaları domuz yağından üretilir. Eski yayvan teneke kutuların içindeki sert krem kıvamındaki cila domuz yağıdır. Kullandığımız her türlü deri tabaklanması işleminde aslen köpek pisliği kullanılır şimdilerde aynı olmasada köpek pisliğinin muadili olabilecek kimyasal kullanılıyor. Köpek pisliğinin deride ki temizleme esnasında meydana gelen deformosyon ise yine domuz yağı ile yağlanarak giderilir.
Nereden mi biliyorum Babam deri işleriyle uğraşıyordu mahalledeki arkadaşlarla taze köpek pisliği toplayıp tabakhaneye koştururduk günlük harçlığımız çıkardı Tabakhaneye .ok mu yetiştiriyorsun deyimi buradan gelir. Babam bana takılırdı babasına .ok satan velet diye. . Gerçi daha büyük tabakhanelerde sırf  pisliği amacıyla köpekler bakılırdı. Bizim ki gibi küçük işletmeler mahallenin veletlerinin yolunu gözlerdi
Hakikaten enterasan hiç duymamıştım. teşekkürler...
*

H. Z.

« Yanıtla #51 : Kasım 19, 2010, 23:02:22 »
Gizli ajan fıkrası vardı ama tam hatırlayamadım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Neyse, ben sadece kış için ucuz kamyon brandasından bir tente diktiriyorum. Amaç kışın havuzluk kısmı kuru kalsın ve fanlı ısıtıcıyı açıp kışın bile havuzlukta oturabilmek.
*

C. D.

« Yanıtla #52 : Kasım 19, 2010, 23:51:51 »
[/quote]
dfg
Murat korsanım pişti olmuşum affola
perşembe pazarında bulunuyor.
Domuz yağının bize ters geliyor olması kısmına gelince,
ayakkabı cilaları domuz yağından üretilir. Eski yayvan teneke kutuların içindeki sert krem kıvamındaki cila domuz yağıdır. Kullandığımız her türlü deri tabaklanması işleminde aslen köpek pisliği kullanılır şimdilerde aynı olmasada köpek pisliğinin muadili olabilecek kimyasal kullanılıyor. Köpek pisliğinin deride ki temizleme esnasında meydana gelen deformosyon ise yine domuz yağı ile yağlanarak giderilir.
Nereden mi biliyorum Babam deri işleriyle uğraşıyordu mahalledeki arkadaşlarla taze köpek pisliği toplayıp tabakhaneye koştururduk günlük harçlığımız çıkardı Tabakhaneye .ok mu yetiştiriyorsun deyimi buradan gelir. Babam bana takılırdı babasına .ok satan velet diye. . Gerçi daha büyük tabakhanelerde sırf  pisliği amacıyla köpekler bakılırdı. Bizim ki gibi küçük işletmeler mahallenin veletlerinin yolunu gözlerdi
Cihan korsanım eskiden şöyle bir kültürden gelirdik;
Yazan bilmez bilen yazmaz.
Bu nedenle bir çok bilgi yok olup yitti.
Bu tür formların bu faydası da var.
Gerçi çok yönlü tartışmalar yaşanırken bilgi kirlilikleri de oluşuyor ama,
Bazı bilgilerde yazılı kayıt altına alınmış oluyor.
*

Ö. B.

« Yanıtla #53 : Kasım 22, 2010, 11:59:01 »
Domuz yağına lütfen bulaşmayın, gerçekten can sıkıcı bir hale gelebilir. Bayramda bir kaç kişi ile konuştum, edindiğim bilgiler şöyle; 1. ayakkabıcılarda bulabileceğiniz silikon esaslı koruyucu spreyler, kutusu (250 ml) 13 TL civarında, iki kutu ile kolayca halledilebilir. 2. domuz yağına en iyi alternatif parafindir (mum hammaddesi), tamamen sentetik bir malzeme olup uygulaması da çok kolaydır, yapmanız gereken tek şey silgi gibi tente üzerine sürtmek veya hafif ısıtarak sıvı halde sürmektir. Barbour gibi ceket üreticileri kumaştan mamul ceketlerinin üstünü parafinle kaplıyorlar, böylece su geçirmesini imkansız hale getiriyorlar.

Her iki yöntemde suyu %95-%100 oranında keser, ancak parafin ısıtmadığınız takdirde katı halde bir malzeme olduğu için tenteyi katlarken tanelenme gibi sıkıntılar olabilir, zaman içerisinde o da dökülüp yok oluyormuş zaten.
*

M. A.

« Yanıtla #54 : Kasım 22, 2010, 12:31:57 »
Ömer Korsanım Birde Silikonu deneyeyim olmazsa  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Deneye deneye spreylere tente parası kadar para vermezsem iyi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #55 : Aralık 04, 2010, 15:37:45 »
Silikondan uzak durun. Normalde üreticiler florokarbon bazlı su geçirmezlik uygularlar ve bu madde silikonla geçimli değildir.

Ne uygularsanız uygulayın, tenteyi normal bir deterjanla elde veya fırçalayarak yıkayın, çamaşır makinasına veya kurutucuya atmayın, asarak kurutun ve ondan sonra uyuglayın. Spey şeklindeki su geçirmezlik malzemelerini bir kat boyuna bir kat enine uygulamak gerekir.
*

M. A.

« Yanıtla #56 : Aralık 04, 2010, 20:51:06 »
Ahmet Korsanım Değerli fikirlerin için teşekkür ederim. Ayrıca fikir ve görüşlerini belirten vakit ayırıp cevap yazan tüm arkadaşlarımada teşekkür ederim.
*

A. Ç.

« Yanıtla #57 : Şubat 12, 2011, 09:47:35 »
Bu adrese bir göz atmakta yarar var. Temizlik malzemesi yanı sıra su geçirmezlik malzemesi de satıyorlar:

*

S. K.

« Yanıtla #58 : Kasım 14, 2018, 12:22:32 »
Yeni konu açmaktansa konuyu hortlatmak kurumsal hafızayı güçlendireceği için daha mantıklı geldi; o yüzden buraya yazayım...

Bende de yıkanmadığı halde su geçirmeye başlamış kayıkla yaşıt (7) bir tente problemi baş gösterdi... Domuzla yılanla uğraşmadan yenisini yaptırayım diyorum ama çadırcı tabir edilen esnafa yaptırma riskine girmektense; kumaş sunbrella dikim de sadece teknelere hizmet veren bilinen bir yer olacak şekilde daha uzun ömürlü bir mal alma ihtimali vardır herhalde. Tabi bu yola gitmek istememin asıl sebebi kayığı oraya buraya götürmekten kurtulmak...

Teknenin markasını modelini söyleyeyim; adamlar da zaten ellerinde olan plana göre tenteyi yapsınlar tarzında çalışan bir yer önerebilir misiniz? Tente standart donanımda olduğu için sektöre çalışan tentecilerde ölçüsü planı illa vardır diye düşünüyorum...
*

M. E.

« Yanıtla #59 : Kasım 14, 2018, 13:04:08 »
Sunbrella kumaş en doğru tercihtir. Yaklaşık yirmi yıldır her iki teknemde de kullandım. Solmaz, su geçirmez. Pahalıdır, ama karşılığını verir.

Dikim ise daha önemli. Sadece bu işi yapan tecrübeli birisine yaptırın. Tekneye göre standart dikim diye birşey yok. Yeni marka teknelerle gelen tenteler bile problemli iken... mutlaka provası yapılıp dikilen bir tenteniz olsun derim.

Tekneniz Marmaris’te ise bir yer önerebilirim. Diğer yerler için Korsanların önerilerini almalı