0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

R. T.

Sintine pompasi muammasi
« : Ocak 05, 2019, 02:30:26 »
Merhabalar. Ilk olarak tekne ve deniz mevzusunda yeni ve cokca bilgisiz biri oldugumu soylemeliyim.3 ay oncesine kadar sintine pompasi nedir ,nasil calisir hic bir fikrim yoktu. Simdi ise fikrim gene pek yok ama islevini yerine getiemeyen bir sintine pompam var. Rule marin 1100gps bir pompa;  eskisi olan 750liligin yerine taktim. Teknede 2 adet pompa var ,digeri gene rule marka 500gps lik,biraz daha teknenin orta kismina dogru konumlanmis ve sadece manuelde calisan bir pompa, bu yeni taktgimsa otomatik ve manuelde calisiyor. Suyu emiyor hatta hortumda ek bir yer var orayi acip baktim baya bir tazikle boruya gonderiyor, ama tekneden disari atmiyor. Borunun baglandigi kicdaki deligi kontrol ettim bir poreblem yok, tahliye hortumu kictaki delige gelmeden yukseliyor ve tekrar asagiya iniyor, su bir anda oldugu gibi degilde yavas yavas aksin diye oldugunu varsaydigim bir mekanizma bu, fotografini ekliyorum. Manuelde yada otomatikte pompa muntazam calisiyor ama su seviyesinde bir azalma kictaki tahliye deliginden bir su akisi vb yok. Bu arada pompayi degistirmeden once eski pompayi denemistim suyu tahliye etmisti.Sorun ne olabilir acaba?
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. O.

Ynt: Sintine pompasi muammasi
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2019, 03:04:15 »
pompanın içindeki impeller bozulmuş ve suyu atmıyor olabilir. Pompayı açıp kontrol etmenizde yarar var. Benim başıma geldiği için biliyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. D.

« Yanıtla #2 : Ocak 05, 2019, 05:09:52 »
  Resimdeki parça deveboynu antisifon. Suyun yavaş ya da hızlı akışıyla ilgisi yok. Sanıyorum iki parça hortumu birleştirmede nipel yerine kullanılmış. Sizin sorununuz Emre korsanın da söylediği gibi impeler ile ilgili.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2019, 06:42:55 »
Hortumda pompa çalışırken basınç varsa sorun hortumdadır. Deve boynu yaptığı yerde kırılmış oabilir veya üstünde arızalı veya trs bağlı cekvalf oabilir veya tııkanmıştır. B u pompalar genelikle pervnelidir impeler yoktur. Pompanın çıkışından hortumu söküp çok kısa süre çalıştırın. Su atıyorsa arızayı hotumda arayın.

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2019, 08:52:29 »
Bazı pompalar kablosunu ters taksan da çalışır ama suyu fazla basamaz. Elektrik bağlantısı ters olmasın?

*

M. A.

« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2019, 10:47:16 »
Aynısı benim başıma gelmişti seneler önce. Boşyere günlerce uğraştım. kabloları ters bağladığımı günler sonra fark ettim. tersde bağlasanız düzde bağlasanız pompa basıyor ama ancak doğru bağladığınızda tazyikli basıyor.
*

M. A.

« Yanıtla #6 : Ocak 05, 2019, 10:48:57 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap       ozamanki konunun linkini buldum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. B.

« Yanıtla #7 : Ocak 05, 2019, 18:33:18 »
Yada hortumun bir yerinde patlak var ordan kaçak yapıyorda oalbilir
*

S. Ç.

« Yanıtla #8 : Ocak 05, 2019, 18:56:33 »
Pompanın çıkış su basıncı, çıkış hattındaki karşı basıncı yenemiyor da olabilir.
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #9 : Ocak 05, 2019, 21:07:36 »
tahliye hortumu kictaki delige gelmeden yukseliyor ve tekrar asagiya iniyor, su bir anda oldugu gibi degilde yavas yavas aksin diye oldugunu varsaydigim bir mekanizma bu, fotografini ekliyorum.

Foto koyduğunuz parça sifon önleyici deve boynu. Çıkış ucu su hattı altında olunca, vakum yoluyla teknenin içine su basmasını önlemek için konuyor.

Sintine çıkışı su hattı üzerinde olur sanırım sizinki de öğle. Bu parçanın olması garip bir durum.
*

R. T.

« Yanıtla #10 : Ocak 06, 2019, 00:32:44 »
Sorun hortumdan kaynaklaniyor. Pompayi orta kisimdaki pompanin tahliye hortumuna bagladim ve suyu bosaltti.Alan biraz dar oldugu icin sadece hortumu degistirmek bile 1 saatime maloldu.
Gozlemledigim kadariyla hortumda bir delik vb soz konus degil, oyle olsa bir sekilde su sesinden yada suyun baska yerden geri gelmesinden anliyabilirim gibime geliyor.
Hortumda neyi kontrol etmem gerekir acaba?
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #11 : Ocak 06, 2019, 09:18:10 »
Sorun hortumdan kaynaklaniyor. Pompayi orta kisimdaki pompanin tahliye hortumuna bagladim ve suyu bosaltti.Alan biraz dar oldugu icin sadece hortumu degistirmek bile 1 saatime maloldu.
Gozlemledigim kadariyla hortumda bir delik vb soz konus degil, oyle olsa bir sekilde su sesinden yada suyun baska yerden geri gelmesinden anliyabilirim gibime geliyor.
Hortumda neyi kontrol etmem gerekir acaba?

Kablo yönünu kontrol ettiniz değil mi?
Hala ters ise, hortum çapı, hortum boyu, çıkış yüksekliği az olduğu için bir tataftan basabilirken, daha dar, daha uzun, uzerinde deve boynu olmasi gibi sebeplerle oraya basamaz. Düzeltince basar.

Kabloda sorun yoksa hortum tikalı olur, katlanmış olur, başka ne olabilir?
*

E. O.

« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2019, 16:31:17 »
Suyu emdiğini hatta eki ayırdığınızda su fışkırdığını söylemişsiniz yani pompa pervane vs sağlam, doğru mu anlıyorum.
Bende şöyle bir sıkıntı olmuştu; teknenin ortasındaki pompa teee kıçtan dışarıya su atıyordu yani arada uzun bir hortum vardı. Emilen su hortumu ancak dolduracak kadar olduğu için dışarı su gitmeden atılması gereken su bitiyordu.
Pompayı otomatiğe alıp bir kova suyu yavaşça döktüm kıçtan su çıkmaya başladı o zaman anladım ki hortumda kalan su yavaş yavaş geri dönüyor.
Hortumu takip edince arada işe yaramayan bir checkvalve buldum, yenisiyle değiştirdim dertler bitti....
kolay gele
*

T. A.

« Yanıtla #13 : Ocak 09, 2019, 14:05:09 »
pompa impallerinde de sorun olabilir ama
1 öncelikle pompa çıkışından borda çıkışına veya tanka  kadar olan devrenin sağlamlığı kontrol edilmeli bir yerden hava alıyor olabilir .
2 su seviyesi düşük olduğundan pompanın emişi düşebilir
3. bu cevaplar yukarıda bir yerlerde yazılmış olabilir .kimse kusura bakmasın
*

M. A. Z.

« Yanıtla #14 : Ocak 09, 2019, 15:17:25 »
Fotoğrafta kıvrılmış bir hortum görünüyor. Bu sintine çıkış hortumu olabilir mi?