0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. A.

Sert Rüzgarda Demir
« : Kasım 25, 2018, 22:29:37 »
Tecrübeli kaptanlar ile bir deneyimimi  paylaşmak ve kafamdaki sorulara yanıt almak istiyorum. 22 Kasım da çeşme seturdan avara oldum hedef Kuşadası olarak yola çıktım. 6 saatlik yağmurlu rüzgarsız havada seyirden sonra sığacık körfezi girişinde Cılga koyunda 5 m ye Demir attım. Hava gece 12 den sonra 25 knot kuzey gösterdiği için kuzey güney istikametinde 80 m demir attım. Gece 12 de rüzgar 15 knot gibi iken yatıp uyuduk. Gece 03 de teknenin sesi ile uyandım. Rüzgar kuzeyden 25 knot civarında esiyor tekne 4-5 m derinlik aralığında gidip geliyordu. Herşey den emin olup çapa alarmını da kurup tekrar yattım. 1 saat sonra korkunç bir sesle uyandım rüzgar 45 knot gösteriyordu. Derinlik 8 m ye gelmiş. Charplotter da sonraki derinlik çizgisine kadar gelmiştik. Ama yerimizden kıpırdamıyorduk. Bundan demirin taramadığını ve serdiğim demiri aslında tornistan da giderek düz serdiğimi düşünmüştüm ama sanırım üst üste yığdım bu yüzden rüzgarla geri gittim demir iyice gerildi diye düşündüm. Sabah gün aydınlanana kadar aynı şiddette esti ve yerimizden kıpırdamadık acaba demir taradı mı ? Yoksa sadece gerildi mi ?

*

R. E.

Ynt: Sert Rüzgarda Demir
« Yanıtla #1 : Kasım 25, 2018, 22:38:31 »

Muhtemelen sadece derinlik göstergesi çuvalladı. Sonra da toparladı.

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Kasım 25, 2018, 22:56:00 »
O bölgede dip demir tutmasına çok uygun değildir, ilk demirlediğiniz yerde zemin uygun değilse, daha uygun bir yere kadar demir tarayıp, örneğin kum zemine gelip tutmuş olabilir.

*

K. K.

« Yanıtla #3 : Kasım 26, 2018, 08:40:39 »
Hava  raporuna  bakmışsınız  ve    25  gösteriyor  ama   gercekte  45'e kadar   cıkıyor   .. Bu  tahminlerle herhalde  her zaman  çift  demir  atacak  hale  gelecegiz ..

*

Ö. A.

« Yanıtla #4 : Kasım 26, 2018, 08:57:05 »
Ahmet korsan aslında demiri kum zemine atmıştım , tornistan da her zaman kontrol de ediyorum demir tutmuştu.

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Kasım 26, 2018, 09:03:45 »
Yazınızda demiri tornistanla sağlamlaştırdığınızı belirtiyorsunuz ama aynı zamanda zincirin üst üste yığılmış olabileceğini belirtiyorsunuz. İkisinden biri doğru olabilir, ikise de geçerli olamaz. Zincir üst üste yığılsa idi tornistanda açılırdı. O bölge yanlıoş hatırlamıyorsam üstü kum görüntüsünde (bir kaç cm) altı ise oldukça iri yassı taşlık bir bölgedir. Benim tahminim demirin uygum bir zemin bulamadığı yönünde.