0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. C.

Şaft ve pervane boyanmalı mı, boyanmamalı mı?
« : Nisan 15, 2009, 15:59:18 »
Ali Ak korsan başka bir konu altında, teknik sorular az soruluyor deyince yukarıdaki soru aklıma geldi.

Eski teknemizde (şimdiki Poyraz), kekamoza karşı şaft ve pervaneyi sert zehirli ile boyardık ve iyi sonuç verirdi. Marinadaki çoğu tekne de aynı şekilde yapardı. Sadece tutyanın bastığı yerleri boyamazdık. Oysa Marmaris 'te birşey dikkatimi çekti. İşi biten teknelerin çoğunluğunda pervane ve şaft hiç boyanmamış olarak denize iniyordu.

Jeanneau'nun teknik servisine sorunca boyamayı pek tavsiye etmediklerini, onun yerine sezon içinde birkaç kez Scotchbrite ile hafif bir temizlik yapmanın yeterli olacağını söylediler.

Hangisi doğru? Belirli bir nedeni var mı?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Haydi bakalım....

*

A. A.

Ynt: Şaft ve pervane boyanmalı mı, boyanmamalı mı?
« Yanıtla #1 : Nisan 15, 2009, 16:08:44 »
Öncelikle teknenin bağlı olduğu yer çok önemlidir. Marmara tuzsuzdur ve bitki ve hayvan açısından bereketlidir. Marmaris ise Akdenz'dedir, tuzludur ve yaşama pek elverişli değilidir. Onun için Marmaris veya Bodrum'da kekamoz İsanbul kadar problem değilidir.

Şaft ve pervane uygun bir zehirli boya ile boyanabilir. Özellikle pervane çalştığı için zehirliyi pek barındırmaz. Yurt dışındaki bazı zehirli boya firmalarının sadece pervane için geliştirdiği spray halinde boyalar vardır.

Pervaneyi kekamoza karşı korumanın diğer bir yolu da tutya kullanmamaktır. Tutya olmazsa elektrik pervaneyi bir taraftan yerken canlıların da tutunmasını engeller.

*

F. F. M.

« Yanıtla #2 : Nisan 15, 2009, 16:10:10 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sayfasının en alt kısmında bu konudan bahsedilmiş.

Performansa etkisi olduğunu ancak tekne çok sık kullanılmıyorsa denebileceğini söylüyor ve nasıl uygulanması gerektiğini de aktarmış.

*

A. A.

« Yanıtla #3 : Nisan 15, 2009, 16:34:50 »
bana pervaneye karada olduğu süre içinde ( tercihen ) 1 hafta kadar limon sürülmesi ( çok kere ) tavsiye edildi.sanıyorumki limon pervaneyi okside edip yeşillendiriyor vede zehirli hale geliyor.boya iyi netice vermedi bende.1 haftada döküldü.bu sene limona takılıcam.bakalım ne olacak..

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Nisan 15, 2009, 19:56:49 »
Lİmon asidik etkisiyle pirinç bronz gibi metaller üzerinde bir çeşit kimyasal cilalama yapıyor bana göre. Pürüzsüz yüzeye yapışma da daha zor oluyor.

*

N. B.

« Yanıtla #5 : Mayıs 18, 2009, 23:14:12 »
Limon tavsiyesini bende duydum ama çok inandırıcı gelmedi bana
sonuçta limon %8-10 oranında sitrik asit içerir, metal oksitleri temizlemede, polisaj  işlerinde kullanıldığını biliyorum,
bakır-çinko (pirinç) alaşımı üzerinde oksit tabakasını çözdükten sonra bakır-çinko sitratlar oluşturabilir fakat bu yapılar bazik tuzlu su içerisinde çok uzun ömürlü olmayacaklardır diye düşünüyorum
sezon boyunca nasıl çalışacağınıda merak etmiyor değilim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Numan Badem
*

H. Z.

« Yanıtla #6 : Mayıs 18, 2009, 23:44:56 »
Genelde pervanedeki kekamozu çözmek için Porçöz ya da kezzap kullanıyorlar. Kaplin arasına kaçarsa eritir endişesine karşı ben de asidi olan ama daha yumuşak olan limonu kullanıyorum. Yoksa limon zehirli yerine falan geçmiyor.

Bu arada kaç defa denediysem pervaneye sürülen zehirli benim teknelerimde işe yaramadı. Sanırım özel pervane zehirlilerinden sürmeli.
*

M. G.

« Yanıtla #7 : Mayıs 18, 2009, 23:48:41 »
şurada güzel bir online kitap var:
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

orada demiş ki ingiliz ordusu 100 sene tuzlu limon suyu kullanmış. pürüzsüz oldukça koruma iyileşiyor.

Daha sonra şu makaleyi buldum. Dİyor ki pürüzsüzlük çok önemli. Bu nedenle zehirli boya bu olanağı sağlıyor diyor.

makale güzel. ingilizce bilenler okusun.
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2009, 00:06:21 Gönderen: Mehmet Göktürk »
*

İ. Y.

« Yanıtla #8 : Şubat 10, 2011, 14:41:43 »
bana pervaneye karada olduğu süre içinde ( tercihen ) 1 hafta kadar limon sürülmesi ( çok kere ) tavsiye edildi.sanıyorumki limon pervaneyi okside edip yeşillendiriyor vede zehirli hale geliyor.boya iyi netice vermedi bende.1 haftada döküldü.bu sene limona takılıcam.bakalım ne olacak..

Atilla abi limon olayını uyguladınmı? uyguladı isen sonuç nedir?
*

A. E.

« Yanıtla #9 : Şubat 10, 2011, 19:36:39 »
Biz son iki yıldır pervaneyi şimdi markasını hatırlamadığım 250-300 ml lik şeffaf, verniğe benzer bir zehirli ile 3-4 kat (2-3 saatte 4 kat sürülebiliyor) boyuyoruz. En az 7-8 ay sıkıntısız idare ediyor.
*

M. B.

« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2011, 19:53:23 »
Arkadaşlar en az 20 senedir içinde yaşadığımız teknelerimiz ile beraberiz . şimdiye kadar büyüklerimden Şaft ve pervaneye zehirli sürülmesi hakkında bir tavsiye almadım ve uygulamadım.Geçen sezon " teknoloji gelişmiştir düşüncesi" diye, bahsedilen o spray boyalardan ( hemide astarı ile birlikte ) sürdüm
 ( fısfısladım ), inanın şimdiye kadar görmediğim kadar  kekamozla şaft-pervane kaplanmıştı.
Bu sezon şaftıda ,prinçden pervaneyi de  en ince su zımparası ile parlatıp tekneyi suya atacağım. sonucu  göreceğim . Eminim ki iyi parlatılmış yüzey her türlü zehirliden iyidir. Arada sırada dalıp temizlemek gerekecek, yüzey yeterli parlak olunca temizlemek de kolay olur diye düşünüyorum.
*

H. A.

« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2011, 19:59:15 »
Geçtiğimiz sezon vinç gresi sürmüştüm, 4 ay için çok başarılı olmuştu. Bu sezon yeni öğrendim, LANOLİN (koyun yünü yağı) uygulayacağım. Eczanelerde bulunuyor.
*

T. A.

« Yanıtla #12 : Nisan 15, 2012, 10:38:33 »

Acaba azmi marim tarafından satılan bu balina yağını kullanan oldu mu?

Eğer olduysa sonuçları paylaşır mı?
Teşekkürler
*

N. Y.

« Yanıtla #13 : Nisan 15, 2012, 13:21:53 »
Biz orca-slip'i tarifindeki gibi kullandık. 3-4 ay içinde tamamen yok oldu gitti.
*

D. Y.

« Yanıtla #14 : Nisan 16, 2012, 09:40:55 »
Merhaba, teknemizde aynı ürün kullanılmıştı. 5 ay dayandı. Zaten o süre içinde su sıcaklığı nedeniyde rahat rahat dalıp temizlik yapabiliyorsunuz. Benim için önemli olan Ekim - Nisan arası koruması.