0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. E.

Mazotu Sulu Satan Hatalı , Ya alan ??
« : Kasım 09, 2018, 20:34:44 »
Bayramdan evvel Taaa nerelere gideceğiz ....
Gittik yine mazot almaya ...
Mazot satan Tankerci çocuk bıktı bizden , Senin depo delik abi millet 6 ayda bir mazot alıyor,sen ayda iki kere diye bize sitem ediyor.
Mazot deposunu ta başından beri dolu tutmaya çalıştık.
İki Haftada bir Atık boşaltıyoruz , Atık boşaltığımız yerden Mazot alma imkanımızda var gitmişken her seferinde Mazot alıyoruz.
Hatta bir keresinde 75 TL mazot almayı başardım.
Biraz alay konusu oldum yan tarafta Mazot alan motoryata ama olsun.
Kaptanı çok aldın abi bize kalmayacak falan dedi
Gülüştük....
Kaptan Pompacıya hadi verin benim Numune şişemi gidiyoruz dedi....

Ben tabi hemen ilk defa duyuyorum derhal anlat bakalım nedir bu mühürlü şişe işi ne iştir dedim ....

O günden beri bende her aldığım Mazot için Mühürlü Numune aldım.
Geçen hafta 4-5 tane falan ağzını açtım depoya boşaltım.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Daha sonradan Motoryat sahibi arkadaşlarım ile konuştuğumda hemen hepsinin Mazot alırken bu mühürlü numuneyi aldıklarını öğrendim.
Numune şişe 10 TL . Üzerinde özel bir mühürü var mühürün üstünde'de seri (sarj numarası ) deponuzu doldururken yarısında kestiriyorsunuz 1 lt bu şişeye dolduruyorsunuz.Pompacı mühürlüyor ve size veriyor.
Bunu vermekten kaçınan Mazotçudan mazot almayınız.
Malumunuz eğer mazotta Su var ise bu şişede meydana çıkıyor.

Herkes biliyordur , Bilmeyenlerin Bilgisine

« Son Düzenleme: Kasım 09, 2018, 20:46:18 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

R. E.

Ynt: Mazotu Sulu Satan Hatalı , Ya alan ??
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2018, 20:52:54 »

Çok teşekkürler..

Cam şişeye doldurtup bekliyoruz öyle mi?
1 dakika içinde ayrışır zaten.. Bilmiyordum. Ama geçen aldığımda tankerden başıma gelmeyen kalmadı. Limanın ağzında stop etti beyaz dumanlarla. Çekip bağladık. Separ filtreyi bir açtımki.. Offfff.
Hiç başıma gelmemişti ama sürekli opet istasyonundan alıyordum. Bir defa tankerden aldım ve başıma gelen bu..

*

E. A. A.

« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2018, 20:53:26 »
Bizim idrar tahlilindeki "orta idrar" gibi bir şey galiba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  son bir kaç numuneyi atmamak lazım diye tahmin ediyorum, mesela her aldığınız miktarı yazıyorsunuzdur, depo hacmini karşılayan son ornekler,  bir öncesi dahil , atılmamalı galiba. Marazat hangi örnekte çıkacak belli olmaz. Havacılıkta standart uygulama özellikle ruslar çok pirelidir bu işe... Şimdi okudum hemen ayrışma oluyorsa  sorun yok kavga hemen çıkacak demektir.
« Son Düzenleme: Kasım 09, 2018, 20:54:36 Gönderen: Emin Alp Alayunt »

*

O. E.

« Yanıtla #3 : Kasım 09, 2018, 21:18:57 »
O numara ile mühürletir iseniz delil teşkill Ediyormuş
Defterleri var , tarih litre ve şarj numarası ile işliyorlar.
Pompacı arkadaşın dediğine göre Motoryatların hemen  hepsi  yelkenlilerin çok azı mühürlü numune taleb ediyormuş.
En az 20 gün saklanmasını tavsiye ediyorlar.

*

R. E.

« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2018, 21:41:04 »

Çok teşekkürler..
Bilmiyordum.
Küçük kayıkta benzini hep yanaşıp alıyordum benzin istasyonundan. Hiç sorun yaşamadım. Ama bir sene sonraya da benzin saklamadım. Karaya aldığımda kalan benzini de ihtiyacı olana verdim hep.

Dizel olunca daha az sorunla karşılaşırım diye düşünürken daha çok sorun çıktı. Sanırım benim de acemiliğim separ filtresine bakmamış olmak. Baksaydım yaşamazdım.

Artık tankerden almam. Ama alırsam da mutlaka numuneli..

*

A. D.

« Yanıtla #5 : Kasım 10, 2018, 10:41:35 »
Motoryatlarda sıkıntı daha fazla. Genelde sıkıştırma oranları daha düşük ancak sürekli yüksek devirde kullanılıyor. Mazotu sıkıştırdığınız zaman patlıyor ancak su patlamadığı için hem piston ve kollarda hem de sekmanlarda problem yaratıyor. Bunun dışında turbonun daha çabuk bozulmasına neden oluyor.
*

B. O.

« Yanıtla #6 : Kasım 11, 2018, 20:18:04 »
istasyon olmayan Marinalara karadan tankerle getiriyorlar ve ikmal yapıyoruz. Tankerden alınmamasını tavsiye ettiğiniz sistem bu mudur yoksa deniz tankeri midir?
*

O. E.

« Yanıtla #7 : Kasım 11, 2018, 20:42:29 »
Tanker , İstasyon fark etmez  yakıt depolarında yeterli sayıda filtresi olmayan hiç bir yerden mazot alınması önerilmiyor.
Ben Göcekte MarinTürk iskelesindeki tankerden birbuçuk senedir mazot alıyorum.
Az az ama çok sık alıyorum üşenmiyorum nerede ise İki seyirde bir alıyorum.
Depomu 4/3 ün altına hiç düşürmedim.
Ek önlem olarakta 1 Lt numune şişesi alıyorum.
Su var ise mazotta çok kısa bir sürede meydana çıkıyor.

Ama Su var ise zaten satan yer numune şişesi yok diyor
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Kasım 11, 2018, 22:55:47 »
Tanker, istasyon farketmez, örneğin Bozcada'da şehir içindeki istasyon kapandıktan sonra küçük bir tanker limanda sürekli mazot satıyor. İlk kurulurken tankeri bize tanıtmışlardı. Üstündeki filtreler belki de bir çok istasyonda yoktur. sonuçta istasyonlara da mazot çeşmeden gelmiyor, o da tankerle geliyor. Yeterli filtresi varsa depolar sık sık temizleniyorsa sorun olmaz.

İstasyonun deniz kenariında olması veya çölde olması da farketmez, depo su altında olsa bile çeliği aşıp deniz suyu mu girecek?
*

O. E.

« Yanıtla #9 : Kasım 11, 2018, 23:02:46 »
Bazı tankerlerde ek filtreler var ,
Buda ek avantaj sağlıyor konuştuğum Motoryatçılar tanker tercih ediyorlar .
Ama herkesin dediği numune şişesi vermeyenden almayın arkadaş...
Ben öğrendiğimden beri talep ediyorum
Mazotuna güvenen zaten tabiki diyor...
Mesela Martı Marinada sordum yok abi bizde dedi almadım.
*

C. A.

« Yanıtla #10 : Kasım 12, 2018, 01:07:44 »
Aşağıdakilerin tamamı bilgi içindir,

Ticari gemilerde yakıttan numune alınması standart uygulamadır. Numune almakla kalmaz, numuneyi bağımsız laboratuvarlara göndererek analizini de yaptırırız. Yakıtın alındığı firma, gemiye 'bunker delivery note' adı altında, verdikleri yakıtın özelliklerini açıklayan bir belge verir. Bu belgede, yakıtın viskozitesi, yoğunluğu ve sülfür oranı belirtilmiştir. 

Son yıllarda yakıttaki sülfür oranı (hava kirliliği nedeniyle) önemli bir husus haline gelmiştir. Bir çok ülkede içinde belli oranların üzerinde sülfür bulunduran yakıtı yakamazsınız.

Kötü yakıtla ilgili bir itirazınız olacaksa, numunesini aldığınız yakıtın, daha önce veya daha sonra aldığınız yakıtla karışmamış olması gereklidir.

Aksi taktirde elinizde numune dahi olsa, teknenizdeki yakıt karışık olduğundan bir hak iddia edemezsiniz.

Selametle...   
*

E. A. A.

« Yanıtla #11 : Kasım 12, 2018, 09:00:52 »

Ticari gemilerde yakıttan numune alınması standart uygulamadır. Numune almakla kalmaz, numuneyi bağımsız laboratuvarlara göndererek analizini de yaptırırız. Yakıtın alındığı firma, gemiye 'bunker delivery note' adı altında, verdikleri yakıtın özelliklerini açıklayan bir belge verir. Bu belgede, yakıtın viskozitesi, yoğunluğu ve sülfür oranı belirtilmiştir. 

Son yıllarda yakıttaki sülfür oranı (hava kirliliği nedeniyle) önemli bir husus haline gelmiştir. Bir çok ülkede içinde belli oranların üzerinde sülfür bulunduran yakıtı yakamazsınız.

Kötü yakıtla ilgili bir itirazınız olacaksa, numunesini aldığınız yakıtın, daha önce veya daha sonra aldığınız yakıtla karışmamış olması gereklidir.

Aksi taktirde elinizde numune dahi olsa, teknenizdeki yakıt karışık olduğundan bir hak iddia edemezsiniz.

Selametle...   

İyi ama o zaman benim numune almamın ne faydası olacak delil teşkil etmeyecekse. Çünkü bende tek depo var ve muhakkak bir önceki yakıtla karışacak. "2" nolu yanıtta tam da bu konuya değinmiştim.
*

E. A. A.

« Yanıtla #12 : Kasım 12, 2018, 09:06:57 »
Motoryatçı olmadığımdan rahat rahat konuşayım. Fazladan iki tane 22 lt lik bidonum var ,temiz olmasına özen gösteriyorum. Yakıt deposunda azalma gördüğümde yedekleri ilave ediyorum . Depoları  eve dönerken  tanıdık istasyonda bırakıyorum bir sonraki gelişimde de doldurup tekneye geliyorum. Genelde lokal dolaşamalarda etkili yeterli bir önlem bildiğim güvenli yerden mazot alma açısından. Haaa uzun yol derseniz mafiş, o zaman bu numune işi devreye girebilir ama az da olsa bir önceki yakıtla karışıp "delillerin karartılması sorunsalı" ile karşılaşacağız sanırım.
*

O. E.

« Yanıtla #13 : Kasım 12, 2018, 09:51:44 »
Burada Numune almanın öncelikli amacı aldığınız yeri mahkemeye verip Adaletin dipsiz kuyularına düşmek değil
Numune verecek kadar malına güvenen yerden mazot almak ve aldığınız mazotun temiz olduğunu bilmek
Ayrıca deponuz 200 Lt ise siz aynı yerden zaman içerisinde 400 LT mazot alırsanız karışıklık iddiasını bertaraf etmiş olursunuz
Gözden kaçan nokta istasyon deponuzdaki mazottan ziyade size verdiği numuneden sorumlu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sizde zaten deponuza aldığınız mazot tan numune alıyorsunuz
« Son Düzenleme: Kasım 12, 2018, 09:53:31 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

O. E.

« Yanıtla #14 : Kasım 12, 2018, 10:44:52 »

Selametle...

İster 100 Bin Litre Mazot alın , İster 10 Litre İster gemiye ,İster Yelkenli tekneye Size Mazot satan sadece size sattığı mazot ile sorumlu.
Size sattığı mazot ise size dolumun herhengi bir anında (siz seçebilirsiniz) ister başında ister sonunda ister ortasında isterseniz hepsinde 1 LT numune şişelerinde....

Mazotu aldınız bir gün veya 40 gün sonra motorlarınız arızalandı.
Sizdeki numuneleri tahlile yollar hak iddia edersiniz.

Size Mazot satanın mesuliyeti size verdiği Bİr (er) litre şişelerdeki mazot.
Adam ne bilsin sizin deponuzda ne vardı , belki sonradan Su bastınız.
Belki başka yerden Mazot aldınız.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Kasım 12, 2018, 10:49:59 Gönderen: Oktay Eryılmaz »