0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Kaçırılmayacak bir konu - Rüzgar Dümenleri
« : Mayıs 03, 2016, 21:40:19 »
Standartlar ötesi işlere imza atan sabır ve azim timsali, yetenekli korsanımız Atilla Serdar Erdoğan yine çok güzel bir konuyu derlemiş. Yazılıp çizilirken hep bir hata yapılan, anlaması zor rüzgar dümenleri ve çalışma yöntemlerini gerçekten anlaşılacak şekilde toparlamış.
Konu şurada:

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gekopedia kısmını çok geyiğe boğmadan oradan okuyup burada tartışalım dedim ama...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ben bile okuyunca nasıl oluyor da oluyor anladım.
Temelde sistemi ikiye bölmüş;
- Su üstünde kalan ve rüzgarın etki ettiği bölümler (yelpaze vb.)
- Su altında kalan ve suyun etkilediği bölümler (palalar)

Bu konun anlatılması sırasında hep karışıklığa yol açan rüzgar yelpazesi, rüzgar palası, dümen palası, yardımcı pala, sarkaç yelpazesi falan gibi karmaşık adlandırmalardan kaçınılmış, derli toplu anlatılmış, sistemin bir parçasına her yerde aynı şekilde hitap edilmiş bir çalışma. Bu nedenle kolayca takip edilebiliyor.
Okuyalım, bu metnin daha da gelişmesi için katkı yapalım.
Bence bu konuda Türkçe yayınlanmış en faydalı eser bu.
Teşekkürler Atilla Serdar Erdoğan Korsan.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2016, 22:52:32 Gönderen: Hakan Erim »

*

N. İ.

Ynt: Kaçırılmayacak bir konu - Rüzgar Dümenleri
« Yanıtla #1 : Mayıs 03, 2016, 22:03:32 »
Helal sana Atilla çok iyi bir derleme.Hepimiz için çok değerli.
Eline sağlık.
Bundan sonrada işimize yarayacak, hayatımızı kolaylaştıracak imalatları ve derlemeleri bekliyoruz.

*

A. S. E.

« Yanıtla #2 : Mayıs 03, 2016, 22:38:08 »
Yazandan başka kimsenin anlayamadığı bu yazıyı derleyip anlaşılabilir hale getirdiği için Hakan Erim'e çok teşekkür ederim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #3 : Mayıs 04, 2016, 00:05:06 »
Elinize , emeğinize sağlık, çok teşekkürler.

*

O. O.

« Yanıtla #4 : Mayıs 04, 2016, 00:10:01 »
ben bile anladım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap teşekkürler Atilla ve Hakan korsanlar

*

E. O.

« Yanıtla #5 : Mayıs 04, 2016, 08:28:11 »
Bende anladım..

Eline sağlık, çok güzel bir kaynak olmuş..
*

B. B.

« Yanıtla #6 : Mayıs 04, 2016, 10:10:55 »
Sağolasın Atilla
*

H. E.

« Yanıtla #7 : Mayıs 04, 2016, 10:54:34 »
Korsanlar, metinde imla hatası, mantık hatası, anlaşılmayan bir yer, resim, grafik, ifade, kısaltma vb. görürseniz lütfen haber verin. Birlikte düzeltelim. Bu metin, bu konuda çok önemli bir Türkçe kaynak olacak.
Tanımlar hakkındaki önerilere de açığız. Ben bu tür metinlerde hep yaşadığım; hangi parçadan bahsedildiğinin anlaşılamaması, bir yatay bir horizantal denmesi, burada yelpaze orada rüzgar palası denmesi, dümen denince dümen palasından mı, dümen simidinden mi, yekeden mi bahsedildiğinin anlaşılamaması, dümen yelpazesi denen şeyin, yardımcı dümen palası üstündeki flap olduğunu çok sonra aynı parçaya trim flapi denince anlamam gibi sıkıntıları başkaları yaşamasın diye uğraştım. Doğru anlatılan bir metnin kolay anlaşılması da önemli. Sonunda güzel bir şey ortaya çıksın istedik. Atilla Korsan ve diğer bir çok korsan düzeltmelerde, çizimlerde çok emek verdi.
*

S. G.

« Yanıtla #8 : Mayıs 04, 2016, 11:02:43 »
Elinize emeğinize sağlık , çok güzel olmuş.
*

H. D.

« Yanıtla #9 : Mayıs 04, 2016, 11:12:57 »
Tabibi habibim
Rica etsem ilgili yazıyı resim şeklinden çıkarıp,yazı şekline sokarmısınız? Bilgiyi sayfa sayfa yazdıracagım ricam ondandır.
Saygılar
*

H. E.

« Yanıtla #10 : Mayıs 04, 2016, 11:26:04 »
Tabibi habibim
Rica etsem ilgili yazıyı resim şeklinden çıkarıp,yazı şekline sokarmısınız? Bilgiyi sayfa sayfa yazdıracagım ricam ondandır.
Saygılar

Hüseyin Korsan,
O takdirde yazara saygı göstermeden kopyalayıp kendi yaptıkları bir işmiş gibi kullanıyor insanlar. Bir şey değil ben gidip döverim öyle adamları başımız belaya girer.
Ayrıca resimlerin, tablo içi yazıların, fotoğrafların kayması söz konusu oluyor forumda web formatında yayınlanınca.

Yazardan rica edersen sana pdf formatında gönderebilir.
*

H. D.

« Yanıtla #11 : Mayıs 04, 2016, 11:29:54 »
Tabibim haklısın tavsiyene uyacagım.Teşekkürler.
*

B. B.

« Yanıtla #12 : Mayıs 04, 2016, 11:31:34 »
Korsanlar, metinde imla hatası, mantık hatası, anlaşılmayan bir yer, resim, grafik, ifade, kısaltma vb. görürseniz lütfen haber verin. Birlikte düzeltelim. Bu metin, bu konuda çok önemli bir Türkçe kaynak olacak.
Tanımlar hakkındaki önerilere de açığız. Ben bu tür metinlerde hep yaşadığım; hangi parçadan bahsedildiğinin anlaşılamaması, bir yatay bir horizantal denmesi, burada yelpaze orada rüzgar palası denmesi, dümen denince dümen palasından mı, dümen simidinden mi, yekeden mi bahsedildiğinin anlaşılamaması, dümen yelpazesi denen şeyin, yardımcı dümen palası üstündeki flap olduğunu çok sonra aynı parçaya trim flapi denince anlamam gibi sıkıntıları başkaları yaşamasın diye uğraştım. Doğru anlatılan bir metnin kolay anlaşılması da önemli. Sonunda güzel bir şey ortaya çıksın istedik. Atilla Korsan ve diğer bir çok korsan düzeltmelerde, çizimlerde çok emek verdi.

Görev belledim.
*

M. A.

« Yanıtla #13 : Mayıs 04, 2016, 12:07:26 »
Elinize sağlık hızlı okumada bile birşeyler anlıyor insan (ben sadece göz gezdirebildim   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ) detaylı okuma da yapacağım... Teşekkürler Atilla Korsan ve çalışan herkes  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. B.

« Yanıtla #14 : Mayıs 04, 2016, 12:32:33 »

Oldukça anlaşılır olmuş.Serdar korsana da,Hakan Erim korsana da,emeği geçen başkaları varsa onlara da teşekkürler.Tam arşivlik olmuş,kopyala yapıştırla word dosyasına kaydettim.Kaynakta belli en azından.